آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24044
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1391 12:33
تعداد بازدید : 691

شازده احتجاب سلام

انبار ذهن ما پر است از خاطرات، شخصیت های خیالی و نقش اول فیلم هایی که دیده ایم. شازده احتجاب، یکی از آن شخصیت های ماندگار گوشه انبار ذهن بسیاری از ماست. مردی که سال 48 در دنیای ذهنی هوشنگ گلشیری متولد شد و 10 ها بار تکثیر شد. نشست روی قفسه کتابخانه ها، کنار دیگران. دیگرانی که مثل خودش از دنیای کلمات
بودند.

بهار ادیبان

شازده، وقتی در اذهان ماندگار شد که بهمن فرمان‌‌آرا این آخرین بازمانده خاندان قاجار را از دنیای کلمات بیرون کشید و نشاند روبه‌روی ما توی جعبه جادویی تلویزیون. و شازده در خاطر ما ماند با لحن و صدای زنده. هر چند فرمان‌آرا، با ساخت فیلم شازده احتجاب در ماندگار شدن داستان زندگی آخرین بازمانده قاجار نقش مهمی داشت اما ما شازده را هنوز فرزند هوشنگ گلشیری می‌دانیم. مردی که بعد از صادق هدایت یکی از تاثیرگذارترین داستان‌نویسان در ادبیات ایران بود. او سردبیر مجله کارنامه بود و بخشی از شهرتش به خاطر برگزاری جلسات هفتگی داستان‌خوانی بود که برخی از نویسندگان امروز را پرورش داد. به غیر از شازده احتجاب، داستان‌های آینه‌های دردار و جن‌نامه از جمله مشهورترین کارهای وی هستند.
بعد از مرگ گلشیری، بنیاد گلشیری به دنیا آمد تا بتوان از ذهن بسیاری از نویسندگان تازه کار، یک شازده احتجاب بیرون کشید. هر چند این بنیاد این روزها با مشکلاتی دست به گریبان است. این هفته تولد گلشیری است. باید گفت تولدتان مبارک آقای گلشیری، باید گفت سلام شازده احتجاب.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :