آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24039
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1391 12:20
تعداد بازدید : 818

موتور جست وجوی پارسی یاب آزمایش می شود

نسخه آزمایشی موتور جست وجوگر پارسی یاب با 10 ها هزار سند اینترنتی توسط گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه گیلان راه اندازی شد.

مهر- طراحی و پیاده‌سازی کامل موتور جست‌وجوی بومی ‌پارسی‌یاب با سرپرستی رضا ابراهیمی ‌عضو هیات علمی ‌گروه مهندسی کامپیوتر و گروهی از دانشجویان دانشگاه گیلان در قالب تیم نرم‌افزاری دانشکده فنی این دانشگاه انجام شده که هم‌اکنون نسخه آزمایشی آن با 10‌ها هزار سند اینترنتی به بهره‌برداری رسیده است.
طرح موتور جست‌وجوی پارسی‌یاب parsiab.guilan.ac.ir از اردیبهشت 1391 و با یک ایده رسانه‌ای کلید خورد. ایده اولیه برای طراحی این موتور جست‌وجو با توجه به امکانات محدود دانشجویی، تجمیع اطلاعات رسانه‌های داخلی کشور در بستر اینترانت ملی بود اما با گسترش طرح، بستری برای راه‌اندازی یک موتور جست‌وجوی جامع فراهم شد.
فاز مطالعاتی اولیه، به منظور آشنایی اعضای گروه با معماری موتورهای جست‌وجو طی سه ماه انجام شد؛ از مرداد 91 طرح‌های مطالعاتی به مرحله طراحی معماری رسید و پیاده‌سازی بخش‌های مختلف آن از قبیل پایگاه‌های داده، ارتباطات وب، نمایه‌گذار (ایندکسر)، پردازنده پرس و جو، رتبه‌بندی، مدیریت ذخیره‌سازی، کنترلر، فرهنگ لغات، انباره تصاویر، پارسر، قوانین بهینه‌سازی (SEO)، بسترهای زبانی، خودکارسازی، توزیع‌های ذخیره‌سازی و طراحی رابط کاربر به طور هم‌زمان آغاز شد.
تا پایان آذر 91 تقریبا تمامی ‌این قسمت‌ها به پیاده‌سازی نهایی خود در فاز اول رسیدند و کار ذخیره سایت‌ها و اسناد وب در دستور کار قرار گرفت؛ هم‌اکنون با گذشت 45 روز از زمان ذخیره‌سازی حدود 75 هزار صفحه (200 هزار سند اینترنتی) در پایگاه داده ذخیره
شده است.
برخی از امکانات و نقاط قوت فعلی موتور جست‌وجو پارسی‌یاب شامل مدیریت پردازش موازی بیش از 10 خزنده به طور هم‌زمان، قابلیت پردازش دسته‌ای اسناد به طور آنلاین و آفلاین، سرعت قابل توجه در درخت پردازش، معناگرایی با تکیه بر زبان فارسی، ساختار نمایه‌گذار (ایندکسر) معناگرا، ادغام سرویس رتبه‌بندی با سرویس نمایه‌گذار (ایندکسر) و پشتیبانی از زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و ترکی می‌شود.
نقشه‌های اجتماعی (social map)- در فاز امکان‌ سنجی، سرویس خبریاب مکانی (Location-Based News System)- در فاز پژوهشی، شبکه اجتماعی ورنا (نام کهن گیلان)- در فاز امکان سنجی، شهروند خبرنگار (سرویس ویدیوی آنلاین)- در فاز امکان سنجی، سرویس پست الکترونیک " پارس میل" - در فاز پیاده‌سازی و سرویس امنیتی چندلایه- در فاز پژوهشی (با همکاری انجمن رمز دانشگاه گیلان) از جمله چشم‌اندازهای آینده و پروژه‌های در دست اقدام دانشگاه گیلان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :