آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239702
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1397 11:43
تعداد بازدید : 356

آیا روبات ها می توانند حق آزادی بیان داشته باشند؟

با رشد قابلیت ها و هوش روبا ت ها و به موازات آن روند انسان نما شدن آنها، این سوال مدت هاست که مطرح است که این دست ساخته های انسان با نزدیک شدن به شکل و شمایل انسانی، از حقوق برابر با انسان ها هم برخوردار خواهند شد.

Futurism- محققان بر این باورند که گسترش روبات ها در دنیای امروز و حضور گسترده آنها در شبکه های اجتماعی، حقی برابر با انسان ها را برای آنها قائل شده است به طوری که حتی گاهی حق آزادی بیان را نیز پیدا می کنند. 
آیا می دانید که حق صحبت کردن با یک روبات را دارید یا نه؟ روبات ها چه؟ حق این را دارند که از شما اطلاعات بگیرند؟ آیا هر آنچه را دوست دارند می توانند به شما بگویند؟ شاید این سوالاتی باشد که در ذهن بسیاری از افراد نقش بسته اما گوگل، روبات انسان نمای Duplex را با بهره گرفتن از هوش مصنوعی ابداع کرده است که اوایل ماه جاری از آن رونمایی می شود و قادر است تماس های تلفنی را از طرف کاربر برقرار کند. 
روبات ها، به عنوان حساب های آنلاینی که در ظاهر توسط انسان کنترل می شوند، اما در واقع، از طریق هوش مصنوعی اداره می شوند، در حال حاضر، در اینترنت، به ویژه در سایت های شبکه های اجتماعی رواج پیدا کرده اند. در حالی که برخی تصور می کنند قانونی، این روبات ها را وادار می کند تا در این قبیل رسانه ها ظاهر شوند، دیگران فکر می کنند انجام این کار، نقض حق روبات برای سخنرانی آزاد تلقی می شود. آنها معتقدند که روبات ها مانند انسان ها در آمریکا محق هستند. 
سکوت روبات ها
رسانه های اجتماعی مشترک به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی که بر رسانه ها و فناوری های مرتبط با کودکان تمرکز دارد، مدعی است که فیس بوک و توییتر در مجموع 100 میلیون حساب مربوط به روبات ها را به اشتراک می گذارند و این حساب ها به طور آنلاین از بین می روند. 
روبات های آنلاینی که افراد تصور می کنند انسان هستند، اعتباری دروغین را به پیام های مختلف منتقل می کنند. در واقع، این روبات ها عامل اصلی انتشار اخبار دروغ هستند. محققان، بهترین راه برای توجه به این مشکلات را تقویت قانون شفاف آنلاین 2018 دانستند که طبق این لایحه، روبات باید هویت خود را مشخص کند. 
محققان آمریکایی می گویند: ما باید بدانیم که آیا با افرادی واقعی گفت وگو می کنیم یا آنها ما را گمراه می کنند. هیچ راهی برای رهایی قطعی از این روبات ها وجود ندارد و چنین قصدی هم نداریم اما اینجا غرب وحشی است و کسی از قوانین اطلاعی ندارد. این لایحه، گامی به سمت مسیر درست است. 
بنیاد آزادی الکترونیک که به شکل غیرانتفاعی طراحی شده است تا به این واسطه از آزادی های شهری در عصر دیجیتال محافظت کند، یک منتقد شفاهی نسبت به قانون روبات هاست و بزرگ ترین حامی آزادی بیان هوش مصنوعی شناخته می شود. 
بحث بر سر آن است که بسیاری از روبات ها، یک خروجی برای خالقان انسانی آنها به حساب می آیند و در برخی موارد، به معنای افشای این واقعیت است که روبات ها، توانایی خالق خود را نشان می دهند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :