آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239688
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1397 11:8
تعداد بازدید : 566

هزینه میلیاردی برای سامانه بی استفاده کارت سوخت

در حالی که برخی جایگاه های سوخت در تهران، ورودی کارت سوخت در نازل های خود را حذف کرده اند، یک مقام مسوول از صرف هزینه گزاف میلیاردی برای واردات و بروزرسانی تجهیزات سامانه هوشمند سوخت خبر داد.


مهر - روز جمعه ۴ خرداد ماه گزارشی میدانی از جایگاه های سوخت منتشر شد که حکایت داشت در نازل های سه جایگاه در تهران که به تازگی در طرح برندینگ اقدام به نوسازی و بازسازی کرده اند، مدخلی روی نازل های سوخت، برای استفاده از کارت سوخت تعبیه نشده است و جایگاه داران عملا در حال حذف ابرازها و مکانیزم های کارت سوخت از فرآیند سوخت گیری هستند.
اگرچه با یکسان سازی نرخ بنزین، عملا توجیه منطقی برای استفاده از کارت سوخت وجود ندارد، اما پابرجا بودن سامانه هوشمند سوخت، نازل جایگاه ها را ملزم به اتصال به این شبکه به منظور پایش اطلاعات سوختگیری می کند. کارت سوختی که پیاده سازی مکانیز های آن در سال ۸۶، رقمی معادل ۷۰ میلیارد تومان هزینه در برداشت.
گزارش مهر حاکی از آن بود که جایگاه داران بدون توجه به قانون و مصوبه مجلس، به نوسازی جایگاه ها پرداخته اند و عملا کارت سوخت را از چرخه سوخت رسانی حذف کرده اند.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز در واکنش به آن دیروز اعلام کرد که جایگاههای نوسازی شده تا اخر خردادماه نازل های جدید خود را به مدخل کارت سوخت تجهیز خواهند کرد. 
محمدرضا موسوی خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در ادامه این واکنش گفته است: اکنون بیش از ۱۱ سال از آغاز نصب تجهیزات سامانه هوشمند سوخت روی جایگاه های عرضه می گذرد، این تجهیزات عمر مفید خود را سپری کرده و قدیمی شده اند اما از آنجا که ارائه بنزین با کارت سوخت الزامی است ما موظف هستیم با وجود هزینه های گزاف میلیاردی، از این تجهیزات نگهداری کرده و قطعات مورد نیاز آنها را تامین کنیم.
وی ادامه داد: با تک نرخی شدن بنزین، فرصتی فراهم شد تا  تجهیزات کارت سوخت در جایگاه ها را تغییر دهیم. در این مدت، کارشناسان فنی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بررسی های فراوانی درباره تجهیزات موجود در دنیا انجام دادند تا مناسب ترین قطعات قابل جایگزین را انتخاب کنیم، این بررسی ها مراحل نهایی خود را طی می کنند و منجر به امضای قرارداد و تفاهم نامه خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :