آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239669
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1397 10:8
تعداد بازدید : 481

آینده روبات های چهارپا

روبات های چهارپا احتمالا در آینده نزدیک در زندگی بشر نقش پر رنگی خواهند داشت. روبات هایی که هم اکنون ازسوی شرکت های مختلفی در جهان در حال تکامل هستند و در این میان بوستون دینامیک از همه پیش روتر است. شرکت بوستون دینامیکس در دهه نود میلادی شکل گرفت و اکنون «آلفابت» صاحب آن است. آلفابت، شرکت فناوری هلدینگ مستقر در کالیفرنیاست که شرکت گوگل زیرمجموعه ای از آن است.

فناوران- با این پیش زمینه می توان تصور کرد که مجموعه گوگل چه نقشی در توسعه چنین روبات هایی خواهند داشت. هم اکنون مجموعه گوگل روی هوش مصنوعی در حال کار هستند. هوشی که از مترجم های گوگل و موبایل های پیکسل تا خودروهای خودران و حتی روبات های چهار پا را در خواهد گرفت.
روبات های چهار پا یا سگ نما، در ابتدا کاربردهای نظامی داشتند اما به تدریج کاربرد این وسایل به بخش های دیگر زندگی بشر هم سرایت خواهد کرد.
شرکت بوستون دینامیک توانسته است تعادل بسیار بالایی در این روبات ها ایجاد کند. در سال ۲۰۰۵ این شرکت سگ بزرگ یا بیگ داگ را معرفی کرد. این محصول دارای پاهای هیدرولیکی بود. روباتی که حدود ۱۵۰ کیلوگرم وزن داشت و حدود یک متر و ۸۰ سانتی متر طول داشت. این روبات برای حمل بار در مناطق جنگی و صعب العبور ساخته شده بود. این روبات به راحتی می تواند از مناطق کوهستانی بالا رود و همچنین می تواند ۱۵۰ کیلوگرم بار را حمل کند.
در سال ۲۰۰۹ این شرکت روبات سگ کوچک را معرفی کرد. این روبات بیشتر حالت آزمایشی داشت و باتری آن تنها ۳۰ دقیقه می توانست دوام بیاورد.
در سال ۲۰۱۲ آلفا داگ معرفی شد. ارتش آمریکا برای این روبات سرمایه گذاری کرده بود. این روبات در یک ماموریت توانست در مسیر حدود ۳۰ کیلومتر، ۱۸۰ کیلوبار را جابه جا کند. این نمونه در برابر سگ بزرگ، صدای کمی تولید می کرد و برخلاف سگ کوچک برقی نبود و از یک موتور احتراق داخلی استفاده می کرد. این روبات مسیر خود را از طریق GPS مکان یابی می کند.
این روبات از طریق لیدار اطراف خود را بررسی می کند. فناوری لیدار از طریق لیزر و تجزیه و تحلیل نور منعکس شده، فاصله ها را اندازه گیری می کند. رادار و لیدار اصول مشابهی در کار کردن دارند؛ با این تفاوت که رادارها از امواج رادیویی استفاده می کنند و لیدارها از امواج لیزر بهره می برند.
در سال ۲۰۱۳ این شرکت روبات سگ بزرگ را بهینه سازی کرد و این روبات حالا می توانست با یک بازو اجسامی تا حدود ۲۰ کیلوگرم را بلند کند. 
در سال ۲۰۱۵ این شرکت یک روبات جدید را معرفی کرد. اسپات نام این محصول جدید بود که ۷۵ کیلوگرم وزن داشت و با الکتریسته کار می کرد. این محصول به سامانه لیدار ۳۶۰ درجه مجهز شده بود. این روبات جدید هم سریع تر بود، هم چابک تر و هم کم صداتر. 
در سال ۲۰۱۶ مدل اسپات مینی معرفی شد که تنها ۲۵ کیلوگرم وزن داشت. این روبات برقی برخلاف مدل های قبلی از پاهای هیدرولیکی استفاده نمی کرد و با یک بار شارژ می توانست حدود یک ساعت و نیم کار کند. این روبات در سال ۲۰۱۷ توسعه بیشتری پیدا کرد و توانست حرکات نرم تری را انجام دهد. در سال ۲۰۱۸ آنگونه که اعلام شده است این روبات همچنان توسعه یافته و مدل جدید آن می تواند به خوبی مسیرها را پیدا کند. این محصول هم اکنون به یک بازو هم مجهز شده که می تواند حتی اجسام ظریف را بلند کند.
این روبات ها در آینده نزدیک تجاری خواهند شد. این محصولات احتمالا در آینده نزدیک به یکی از کارگران توانمند در خانه ها و کارخانه ها تبدیل خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :