آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239596
تاریخ انتشار : 8 خرداد 1397 11:1
تعداد بازدید : 312

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران نظرسنجی می‌کند

سکوت درباره«اینترنت بدون فیلتر برای خبرنگاران»

طرح ارایه اينترنت پر سرعت بدون فيلتر از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به خبرنگاران، يكي از موضوعات مورد بحث در جلسه این هفته هيات مديره انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران بود.


انجمن صنفی روزنامه نگاران - بر اساس اين طرح وزارت فناوري و ارتباطات با  معرفی و تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرنگاران اينترنت پرسرعت بدون فيلتر ارایه می کند.
استدلالی كه براي اين طرح ارایه شده، ضرورت دسترسی آسان و گسترده خبرنگاران و رسانه ها به اخبار و سايت هاي مختلف خبري به ويژه خارجی است كه هم اكنون تعدادكثيری از آنها فيلتر بوده و نيز با توجه به تنوع مراجعه خبرنگارن به سايت های خبری، و نیز سرعت پايين اينترنت مانع از كسب و انتشار به موقع خبر و ديگر فعاليت های مرتبط با فعالیت حرفه ای مي شود.
در خلال بحث حدودا يك ساعته در هيات مديره، دو ديدگاه مخالف و موافق اين طرح به ارایه استدلال های خود پرداختند.
مخالفان حمايت از اين طرح اظهار داشتند كه؛ دسترسی آسان و كامل به اينترنت از جمله حقوق مسلم شهروندی است و همه آحاد جامعه بايد از آن بهرمند باشند. نه تنها در حوزه اينترنت بلكه در پاره اي ديگر از عرصه ها، محدوديت هايي بلاوجه و نادرست ايجاد شده و سپس به بخش ها و گروه های برگزيده، اين حق عمومی را به عنوان يك امتياز ويژه ارایه می کنند.
به باور مخالفان، پذيريش چنين طرح هايی به معنای موافقت با اصل محدوديت سازی ها و نيز قبول تمايز ها و قائل شدن به تفكيك ها و چندپارگی فرصت ها و حقوق اجتماعي – شهروندی و تن دادن به امتیازات ویژه است، از اين روي انجمن صنفی نبايد آن را تاييد كند، هر چند كه جامعه خبرنگاری و رسانه ای كشور به جهت ماهيت كار خود سخت بدان نيازمند است. این خطر وجود دارد که با رفع فیلترینگ برای همکاران؛ اصل این مساله از سوی روزنامه نگاران کم کم به فراموشی سپرده شود.
موافقان حمايت از اين طرح نيز در بيان استدلال های خود با قبول اين اصل كه دسترسی آسان و بدون محدوديت به اینترنت حق عمومی است كه نبايد براي آن اينگونه محدوديت ها وجود داشته باشد، و ما نیز در برداشتن موانع تحقق این حق باید کوشا باشیم؛ اظهار داشتند كه اين نوع اينترنت براي جامعه رسانه ای به منزله يك ابزار اصلی كار است و بدون آن قدرت و كيفيت اطلاع رساني رسانه ها تقليل می يابد و ضرر این وضعیت را دوچندان می کند. از طرف ديگر هم اكنون گروهايي نظير اساتيد دانشگاه، پژوهشگران، و نظاير آن از اين امكان استفاده می كنند. از طرف ديگر در شرايطی كه يك حق عمومی دچار محدوديت شده نبايد از فرصت ارایه شده حتي براي بخشی از جامعه جهت كسب آن حق ممانعت به عمل آورد.
از آنجايي که در نگاه هر دو طرف نکات قابل قبولی وجود داشت در نهایت هيات مديره مقرر کرد که انجمن به دلیل تبعات پذیرفتن این نوع رفتارها مستقیما ورودی به موضوع نمی کند و همچنان خواهان رفع کلیه موانع ایجاد شده اخیر است ولی با اقدامات فردی روزنامه نگاران برای رفع فیلترینگ شخصی نیز مخالفتی ندارد و آن را حق هر شهروندی می داند. همچنین مقرر شد برای درک بهتر از نگاه عمومی همکاران در این زمینه با انجام يك نظرسنجی كوتاه، نظر اعضا را كسب کرده و درباره آن دوباره با اعضا گفتگو شود.
گفتنی است این نظرسنجی به زودی در کانال انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران منتشر خواهد شد و از اعضا خواسته خواهد شد در آن مشارکت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :