آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238443
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1397 8:29
تعداد بازدید : 938

تلاش‌های اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران نتیجه داد

ضرایب ارزش افزوده صنف فاوا 4 درصد کاهش یافت

پس از تلاش و پیگیری های مستمر اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، محاسبه پرداخت ضرایب ارزش افزوده از 9 درصد به 5 درصد کاهش یافته و در اولین اظهارنامه ارزش افزوده قابل اجرا است.

فناوران- مهدی میرمهدی کمجانی، رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: پس از پیگیری و جلسات مداوم اتحادیه فناوران با نمایندگان مجلس، وزیر اقتصاد، رییس سازمان امور مالیاتی و همچنین نامه به ریاست جمهوری، سرانجام  ضرایب ارزش افزوده صنف فناوری اطلاعات از 9 درصد به 5 درصد کاهش پیدا کرد.
وی توضیح داد: سود فعالان صنف فناوری اطلاعات 3 درصد است، اما در سازمان امور مالیاتی 14درصد محاسبه می شد. یعنی اگر واردکننده ای 10 میلیون تومان کالا وارد می کرد، ضرب در 14 درصد و نتیجه آن ضرب در 9 درصد می شد و در مجموع می بایست 126 هزار تومان را مالیات بدهد. 
وی افزود: اما اکنون این رقم ضرب در 5 درصد می شود و در مجموع 45 هزار تومان مالیات می دهد. در واقع مالیات فعالان صنف  فاوا 65 درصد کاهش یافته است.
میرمهدی با بیان اینکه جرایم ارزش افزوده صنف بسیار سنگین است، گفت: با این اقدام اتحادیه مبنای سود شرکت ها 5 درصد لحاظ می شود و از طرفی جلوی سوءاستفاده ممیزان مالیاتی نیز گرفته می شود.
وی همچنین با بیان اینکه  ضرایب مالیاتی در کتاب ضرایب، برای عمده فروشان صنف فناوری اطلاعات 14 و در خرده فروشی 18 درصد درج شده بود، گفت:  پس از سال ها دفاع در کمیسیون ضرایب، اتحادیه موفق شد این ارقام را در عمده فروشی به 3 درصد و در خرده فروشی به 6 درصد کاهش بدهد؛ اما طبق قانون، ارزش افزوده از این موارد مستثنی بوده است.
به گفته رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران،  به علت ضرایب سود در این صنف که شاید در بعضی مواقع کمتر از 1 درصد باشد، با 9 درصد ارزش افزوده در نظر گرفته شد؛ البته که بین درآمد و ارزش افزوده ناهمخوانی وجود دارد؛ اما اجرای آن برای افراد حقوقی لازم الجراست؛ اتحادیه با درخواست های مکرر از سازمان ارزش افزوده خواسته با استفاده از بند "ز" تبصره ماده 6 بودجه کشور و اینکه قانونگذار در این مورد تبصره های متفاوت و متغیری دارد، درصد ارزش افزوده به وزیر امور مالیاتی سپرده بشود. 
وی گفت: خوشبختانه با تداوم این درخواست به صورت کتبی موافقت سازمان اعلام شد که از ابتدای سال جاری برای صنف فناوری اطلاعات قابل اجراست.
وی گفت: محاسبه پرداخت ارزش افزوده از 9 درصد به 5 درصد کاهش یافته و در اولین اظهارنامه ارزش افزوده قابل اجراست و من بسیار خرسندم که توانستم در این مورد  با سازمان امور مالیاتی به توافق خوبی دست پیدا کنم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :