آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238389
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1397 10:1
تعداد بازدید : 464

با همکاری مرکز آموزش پیشرفته مخابراتی هند

کارگاه بین المللی امنیت فضای مجازی برگزار می شود

رییس دانشکده پست و مخابرات اعلام کرد: کارگاه بین المللی امنیت فضای مجازی از 22 تا 26 اردیبهشت ماه سال جاری در تهران برگزار می شود.

وزارت ارتباطات - وحید یزدانیان در این باره گفت: این کارگاه از 22 تا 26 اردیبهشت ماه با همکاری ITU و مرکز آموزش پیشرفته مخابراتی هند (ALTTC) در هتل فردوسی تهران برگزار می شود.
وی افزود: این کارگاه بر اساس تفاهم نامه امضا شده بین وزیر ارتباطات ایران و هند و در چارچوب همکاری های ایران و هند در این حوزه برگزار می شود.
یزدانیان با بیان اینکه مشابه کارگاه های دیگر، فراخوان برگزاری این کارگاه از طریق اتحادیه جهانی مخابرات اعلام شده است، افزود: البته مهلت ثبت نام تا فردا ادامه دارد اما تاکنون 15 نفر از مدیران و کارشناسان این حوزه از کشورهای آسیا و اقیانوسیه شامل هند، مالزی، اندونزی، سریلانکا، گینه نو، افغانستان در این کارگاه ثبت نام کرده اند.
وی، ارتقای دانش در زمینه چالش ها و تهدیدهای بالقوه مربوط به سرویس ها و اپلیکیشن های آنلاین، اشتراک گذاری طرح امنیت سایبری جهانی از سوی ITU و شاخص های جهانی امنیت سایبری و حفاظت از کودکان در فضای سایبری را از اهداف برگزاری این کارگاه عنوان کرد.
رییس دانشکده پست و مخابرات، تبادل تجربیات مربوط به اقدامات موفق درباره توسعه و  تقویت چهارچوب های امنیت سایبری ملی و ارتقای قابلیت های به کارگیری اثربخش CIRT  در کشورها و ظرفیت سازی انسانی و صنعتی جهت استفاده کارآمد و اثربخش قابلیت ها و امکانات CIRT  را از دیگر اهداف برگزاری کارگاه امنیت فضای مجازی بیان کرد.
وی مهم ترین محورهای این کارگاه را، جهت گیری ICT  و نیاز به استفاده امن و مطمئن از آن، رایانش ابری، اینترنت چیزها، بلاکچین، استانداردهای امنیت اطلاعات، CIP، اندازه گیری تاثیر زیرساخت اطلاعاتی بحرانی وچشم انداز تهدیدهای جاری اعلام کرد.
یزدانیان با بیان اینکه ثبت نام ها فقط از طریق اتحادیه جهانی مخابرات انجام می شود، افزود: یکی از مزیت های میزبانی این کارگاه ها امتیاز حضور یک تا یک و نیم برابری شرکت کنندگان ایرانی به نسبت شرکت کنندگان خارجی در این کارگاه ها است.
وی گفت: به دلیل حضور مدرسین مورد تایید ITU  و شرکت مدیران منطقه ای ITU  در این کارگاه ها، از نظر تعاملات و تبادلات فنی بین المللی نیز این کارگاه ها دارای اهمیت است.
رییس دانشکده پست و مخابرات مدرسین این کارگاه را از کشورهای هند، مالزی و ایران عنوان کرد و افزود: اتحادیه جهانی مخابرات 7 نفر از اساتید ایرانی در این حوزه را تایید کرده اند و این اساتید به عنوان مدرسین رسمی این اتحادیه در کارگاه های بین المللی حضور دارند که 4 نفر از این اساتید در کارگاه امنیت فضای مجازی در ایران حضور دارند.
وی درباره تاثیرگذاری برگزاری این کارگاه در حوزه امنیت فضای مجازی در ایران نیز گفت: به دلیل اتفاقاتی که در این حوزه در کشورهای توسعه یافته افتاده و تجربیاتی در این کشورها به دست آمده است، این تجربیات می تواند در این کارگاه ها به اشتراک گذاشته شود و حتی اگر به راه حلی نیز نرسیده باشند در حد طرح موضوع می تواند برای دیگر کشورها مفید باشد.
یزدانیان گفت: این کارگاه ها با استقبال بخش خصوصی مواجه شده است و همین نشان می دهد که برگزاری این کارگاه ها لازم و تاثیرگذاراست.
رییس دانشکده پست و مخابرات گفت: ما در حال پیگیری برگزاری مستقل این دوره ها در ایران بعد از بررسی کیفیت برگزاری کارگاه های مشترک هستیم وامیدواریم که تا 2 تا 3 سال آینده بتوانیم به صورت مستقل این کارگاه ها را در ایران برگزار کنیم و به عنوان مرجع آموزشی در این حوزه، کشورهای دیگر موظف به برگزاری کارگاه مشترک با ما باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :