آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238377
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1397 8:34
تعداد بازدید : 392

با اجرایی شدن کامل صیاد

چک های مدت دار از شهریورماه پذیرش نمی شود

پس از رونمایی از طرح ملی صیاد در 28 شهریور ماه سال 1396 و راه اندازی آن به همراه اصلاح رویه و روال صدور دسته چک و یکسان سازی مولفه ها و خصیصه های محتوایی و امنیتی چک در شبکه بانکی، عنوان شد به جهت گسترش هرچه بیشتر طرح از نیمه اردیبهشت ماه سال جاری از پذیرش چک های با طرح قدیم در سامانه چکاوک خودداری می شود. ولی در حال حاضر خبرها حاکی از به تعویق افتادن تاریخ مقرر است. وب سایت بانک مرکزی در این رابطه گفت وگویی با رحیمی، مدیر کل ریالی و نشر این بانک منتشر کرده که بخش هایی از آن را می خوانید.

 برنامه بانک مرکزی برای عدم پذیرش چک قدیمی در چکاوک 
پس از یکسان سازی طرح، محتوا و ابعاد دسته چک از بهمن ماه سال 1395 و راه اندازی سامانه صیاد، بانک مرکزی به عنوان گام بعدی در جهت تکمیل پروژه و ایجاد نظم در شبکه بانکی روز 15 اردیبهشت سال 1397 را برای عدم پذیرش چک هایی با طرح قدیم و متفاوت در سامانه چکاوک درنظر گرفت. ولی با توجه به ابعاد گسترده طرح صیاد و لزوم اعطای فرصتی به بانک ها برای هماهنگی با سامانه جدید و انجام اقدامات لازم به صورت کامل و همچنین حجم بالای چک های قدیمی در دست مردم، تاریخ مدنظر تمدید شد. حجم بالای چک های قدیمی موجود در دست مردم  و نپذیرفتن چک ها در چکاوک منجر به ایجاد اختلال و تشویش در شعب و جامعه خواهد شد. بنابراین با اعطای فرصتی به منظور تعیین تکلیف چک های قدیمی به دنبال کاهش تبعات مردمی هستیم. درضمن پس از شهریور ماه چک های مدت دار فقط در شعب بانک صادرکننده قابلیت تعیین تکلیف را دارا هستند.

 دلایل تعویق کار 
برخی از بانک ها که تعداد زیادی هم نیستند تاکنون شرایط لازم را به صورت کامل فراهم نکرده اند. از مواردی که در حال حاضر در دست انجام بوده و برای رسیدن به اهداف پروژه مهم است می توان به مواردی همچون  اتصال تمامی شعب بانک ها به سامانه صیاد، برقراری تمهیدات لازم در ایستگاه کاری چکاوک بانک ها به منظور درج داده های لازم از جمله شناسه استعلام صیادی در راستای اعمال ممانعت سیستمی به جهت عدم پذیرش چک های با طرح قدیم در چکاوک، تجهیز کامل شعب بانک ها به دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت درج و خوانش بارکد دوبعدی، راه اندازی کامل سامانه استعلام همگانی چک و ایجاد مکانیسم مناسب جهت پذیرش چک های مدت دار از قبل واگذار شده در شعب اشاره کرد.
 علاوه بر این به دلیل عدم اعلام فراخوان مناسب از سوی بانک ها، استقبال دارندگان دسته چک برای تعویض آن قابل توجه نبوده و لازم است اطلاع رسانی صحیح توسط بانک ها برای تغییر چک های قدیمی انجام شود. همچنین باید بازه زمانی مدنظر جهت تعویض دسته چک ها به گونه ای درنظر گرفته شود که از فشار و تقاضای آنی برای تعویض دسته چک و هجوم مردم به شعب جلوگیری شود. 

 اقدامات بانک مرکزی برای انجام امور در تاریخ جدید 
در بانک مرکزی کارگروهی تشکیل شده که مقرر است گزارش های پیشرفت کار ده روزه، از بانک های جا مانده از برنامه ریزی را دریافت و بررسی کند و به صورت جدی پیگیر انجام امور آن ها در فرصت های مقرر باشد. در جمع بندی نهایی، به منظور پرهیز از آسیب رسانی به اهداف و کلیات طرح به دلیل برخی از کاستی ها که به آن اشاره شد، و جلوگیری از ایجاد مشکلات برای عموم مردم تصمیم بر آن شد که مرحله بعدی طرح چند ماه با تعویق انجام شود.

 اقدامات لازم برای تکمیل صیاد 
یکی از نتایج و کارکردهای اساسی صیاد، ایجاد سامانه استعلام همگانی چک است که امکان استعلام وضعیت سوابق چک برگشتی صادرکننده را برای ذینفع به هنگام معامله و پیش از پذیرش چک، از طریق ارسال شناسه استعلام مندرج در متن برگه چک صیادی به سرشماره پیامکی بانک مرکزی و دریافت پاسخ آن فراهم می آورد. این امر باعث کاهش مخاطره پذیرش چک توسط ذینفعان شده و اصلاح رفتاری صادرکنندگان چک و به تبع آن کاهش حجم چک برگشتی را سبب خواهد شد.
با توجه به اینکه عدم پذیرش چک های غیرصیادی در چکاوک به ابتدای شهریور ماه سال جاری موکول شده، لازم است بانک ها اطلاع رسانی لازم به مشتریان بانکی را به منظور مراجعه به شعب و تعویض دسته چک های قدیمی انجام دهند و همچنین از پذیرش چک جهت کارسازی آن در آینده در سامانه چکاوک خودداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :