آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237812
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1397 13:28
تعداد بازدید : 802

ابطال عجولانه مجوز CDNهای داخلی تلگرام

علیرضا بزرگمهری- در یک کشور مثالی، نهادی که از بودجه عمومی مردم تامین می شود، بدون آنکه آورده امنیتی، اقتصادی یا اجتماعی موثری فراهم آورد، مصوبه ای صادر می کند که منجر به اشکالات زیر می شود:

undefined
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و ارتباطات 
1-  حدود 70 درصد از کاربران اینترنت آن کشور را که کاربر یک پیام رسان هستند آزرده کند، این چهل میلیون کاربر، تقریبا نیمی از آحاد آن کشور هستند.
2-  منجر به کندی استفاده از پیام رسان مورد نظر و طبیعتا در کسب و کارهایی که بر این بستر ایجاد و توسعه یافته اند که به قول مسوول ارشد فناوری اطلاعات آن کشور، بالغ بر صد ها هزار شغل برای مردم است، اختلال ایجاد کند.
3-  پهنای باند مصرفی این پیام رسان که به گفته مسوولان حجم وسیعی از ترافیک آن کشور را دربر دارد، بخشی از هزینه آن به علت استفاده از  CDN های داخلی لازم نبوده که به صورت ارز خارج شود. با مصوبه فوق حالا هزینه این مقدار وسیع از ترافیک به سمت پهنای باند بین الملل باید به صورت ارز از آن کشور خارج شود.
4- تضعیف بخش خصوصی اقتصادی در مشارکت در عرصه CDN های بین المللی.
از سوی دیگر، اگر مشاهده شود که همه این کارها در اپ دیگری از این پیام رسان غیر موثر باشد و پیش بینی شود که چند روز دیگر با اولین آپدیت در همین نسخه پیام رسان اثر آن کاهش یابد و همچنین کشور دیگری هم که تمام توان خود را به کار گرفت و 18 میلیون IP مربوط به پیام رسان فوق را فیلتر کرد، طرفی جز اختلال و کندی شدید اینترنت نبست.
حال با توجه به تمام موارد فوق، آیا راه حل مناسبی برای آن کشور انتخاب شده است؟ آیا روش های اینچنینی در برهه های قبلی منجر به نتیجه شده است؟ آیا این روش ها در کاربران برای مهاجرت به پیام رسان های داخلی ایجاد اعتماد و حس مثبت می کند؟ آیا به حمایت از عدم خروج ارز منتهی می شود؟
یادمان باشد که گاهی بد نیست از جایی به غیر از چشم انداز همیشگی به کلیت یک واقعیت نگاه منصفانه ای داشته باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :