آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237808
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1397 0:48
تعداد بازدید : 412

با امضای تفاهم‌نامه سازمان فنی و حرفه‌ای و نصر کشور

فعالان حوزه آموزش فاوا پروانه فنی وحرفه ای می گیرند

تفاهم نامه همکاری آموزشی میان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور باهدف توانمندسازی و افزایش مهارت نیروی انسانی شاغل در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به امضا رسید.

undefined
فناوران - این تفاهم نامه در راستای اجرای سند راهبردی مهارت و فناوری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سایر اسناد بالادستی و به منظور توانمندسازی و افزایش مهارت نیروی انسانی شاغل در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزایش بهره وری در حوزه های مرتبط با نرم افزار، سخت افزار، شبکه، هوش مصنوعی، سیستم های خبره، پایگاه داده ها و مراکز داده به امضای سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور رسید. صادق صفربیگی، رییس کمیسیون آموزش سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، بابیان اینکه این تفاهم نامه به مدت سه سال اعتبار دارد، گفت: امضای تفاهم نامه مذکور از دو جنبه برای ما اهمیت دارد، از یک سو برخی از شرکت های عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای که در حوزه آموزش فعالیت می کنند با وجود اینکه آموزش های به روز ارایه می کنند، استانداردهای جدید حوزه فاوا را دارا هستند و به امکانات و تجهیزات جدید مجهز شدند ولی به دلیل نداشتن پروانه فعالیت از سازمان فنی و حرفه ای از سوی شهرداری و اداره اماکن دچار مسائلی بودند. از سوی دیگر آموزش و استانداردهای سازمان فنی حرفه ای در برخی موارد به روزرسانی  نشده اند و قدیمی هستند. در جلساتی که با روسای آموزش فنی و حرفه ای وقت تهران داشتیم با بررسی و آسیب شناسی های انجام شده به توافق رسیدیم که برای برون رفت از موقعیت فعلی تفاهم نامه همکاری امضا کنیم. او افزود: با امضای این تفاهم نامه علاوه بر تدوین استاندارهای جدید آموزشی در حوزه ICT، به شرکت های عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور که در حوزه آموزش فعالیت می کنند با معرفی سازمان نظام صنفی رایانه ای پروانه فعالیت فنی و حرفه ای ارایه می شود.  
به گفته صفربیگی، سازمان نظام صنفی رایانه ای در طراحی نظام آموزشی و اجرای دوره های آموزشی تخصصی IT از سوی شرکت های تایید صلاحیت شده، با سازمان آموزش فنی و حرفه ای همکاری می کند تا آموزش ها و مهارت های هدفمند و با توجه به نیاز بازار به متقاضیان ارایه شود تا درنهایت به ایجاد شغل منجر شود. 
رییس کمیسیون آموزش سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با اعلام اینکه دبیرخانه مشترک در سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور مستقرشده است، گفت: پس از برگزاری چندین جلسه هم اندیشی کمیته راهبری ملی با انتخاب اعضای طرفین نیز راه اندازی شده است. 
صادق صفربیگی، فریبا مهدیون، صائبه سلوکی و مازیار گنجه ای نماینده سازمان برای حضور در جلسات کمیته راهبری ملی انتخاب شدند. این عضو شورای مرکزی با بیان مزیت های این همکاری گفت: ضمن نزدیکی میان سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سازمان نظام صنفی رایانه ای و بهره مندی از امکانات طرفین، شرکت ها می توانند با ارایه آموزش های مهارتی نیازهای آموزشی واحدهای صنعتی را برآورده کنند و با پرورش نیروی انسانی توانمند در بخش خصوصی و بخش دولتی گامی موثر و روبه جلو در ایجاد اشتغال پایدار و ثروت آفرینی در حوزه ICT بردارند. 
طبق این تفاهم نامه سازمان نظام صنفی رایانه ای وظیفه انجام نیازسنجی و شناسایی مشاغل مرتبط، تجزیه و تحلیل مشاغل شناسایی شده با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای به منظور تدوین و بازنگری استانداردهای شغلی موردنیاز، معرفی کارشناسان و متخصصان صاحب تجربه به سازمان آموزش فنی و حرفه ای جهت عضویت در کمیته های تخصصی تدوین و بازنگری استانداردها، اجرای دوره های آموزشی و آزمون بر اساس دستورالعمل ها و قوانین آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای، همکاری و مشارکت در برگزاری مسابقات ملی و مهارت و اعزام تیم مهارت کشور به مسابقات جهانی، همکاری در برگزاری سمینارها و همایش های علمی و همین طور همکاری در تهیه سوالات آزمون مربوط به استانداردهایی که تدوین یا بازنگری شده را بر عهده دارد.همچنین سازمان آموزش فنی و حرفه ای موظف به بهره گیری از کارشناسان سازمان نظام صنفی رایانه ای در کمیته های تخصصی تدوین و بازنگری استانداردها، اجرای دوره های آموزشی و آزمون، تشکیل کمیته های تخصصی با حضور کارشناسان سازمان نظام صنفی رایانه ای جهت تدوین و بازنگری استانداردهای آموزشی و تدوین منابع آموزشی و کمک آموزشی، بارگذاری محتوای استانداردهای تدوین شده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سایت و پورتال، تامین فضا و تجهیزات آموزشی و برنامه ریزی برای اجرای آموزش ها با عقد قرارداد، ارزشیابی و سنجش مهارت کارآموزان، صدور صلاحیت شغلی، بررسی نتایج نیازسنجی و شناسایی شغلی انجام شده از سوی سازمان نظام صنفی رایانه ای به منظور اولویت بندی، تدوین و بازنگری استانداردهای شغلی می شود. در عین حال، پیرو این تفاهم نامه سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور متعهد به صدور مجوز ایجاد مراکز آموزشی یا آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد برای شرکت های آموزشی عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای، در اختیار قرار دادن فضای مناسب برای ایجاد لابراتوارهای تخصصی در مراکز استان ها، بیمه مسوولیت مدنی کارآموزان در برابر حوادث حین آموزش می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :