آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237771
تاریخ انتشار : 5 اردیبهشت 1397 11:22
تعداد بازدید : 137

سیف: «نیما» اولویت اصلی برای مدیریت بازار ارز است

رئیس کل بانک مرکزی ضمن حمایت از تک نرخی شدن دلار گفت: راه اندازی سامانه نیما اولویت اصلی برای مدیریت بازار ارز است.

undefined
ایرنا- ولی الله سیف دیروز با حضور در نشست مشترک کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و کمیسیون صنایع و معادن مجلس و بخش خصوصی افزود: با تک نرخی شدن دلار هیچگونه نگرانی نسبت به حجم واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات وجود ندارد وهمه به راحتی می توانند از ارز استفاده کنند و ما دلار را به روش گذشته یعنی صادرات نفتی تامین می کنیم.
وی با بیان اینکه تعادل در عرضه و تقاضا وجود دارد، تصریح کرد: هیچ سالی سابقه نداشته است که در روزهای بین التعطیل، بازار ارز به تب و تاب بیفتد چرا که همیشه تحرکات را پیش بینی می کردیم اما این بار مطابق پیش بینی ها پیش نرفت چرا که اعتقاد داریم تنها عوامل اقتصادی در بازار ایفای نقش نمی کنند.
سیف با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی اخیر مبنای اقتصادی نداشت، گفت: ما اعتقاد داریم که باید مکانیزمی در بازار در نظر گرفته شود تا تولیدکننده بتواند خود را نشان دهد و ارز را به قیمت بازار خریداری کند اما اینکه تصمیم گرفته شد دلار تک نرخی شود به این جهت بود که نمی دانستیم با این وضعیت اقتصاد کشور به کجا می رود.
رئیس کل بانک مرکزی با دفاع از ارز 4200 اظهار داشت: برای شرایط فعلی اقتصادی کشور و بین المللی این مدل بهترین مدلی است که حداقل خسارت ها را دارد این تصمیم باید گرفته می شد اما سوال این است که تصمیم با چه دقت نظری باید پیاده سازی شود.
سیف با اشاره به رونمایی از سامانه الکترونیکی نیما بیان داشت: این سامانه باید تا آخر خرداد تحویل داده می شد اما با افزایش فشار بر روی همکاران 10 روزه عملیاتی شد، باید گفت هر سامانه ای دو ماه زمان آزمایشی دارد تا ایرادات آن مشخص شود اما ما چنین فضایی را نداشتیم.
وی افزود: سامانه نیما صددرصد بدون نقص نیست و در عمل ممکن است نواقص آن مشاهده شود اما می دانیم که قرار نیست درجا بزند و هرچه جلوتر برویم تکامل پیدا می کند.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه نیما تاثیرات منفی التهاب احتمالی را خنثی می کند، گفت: این سامانه به بانک مرکزی در زمینه تخصیص منابع ارزی ابتکار عمل می دهد به همین جهت اولویت ما راه اندازی این سامانه بود و در نظر داریم در کمیته بین راهی موضوعات دیگر از جمله مسائل صادرات و واردات بررسی کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :