آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237185
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1397 10:19
تعداد بازدید : 373

نگاهی به بازار جهانی کامپیوترهای شخصی در سه ماهه اول 2018

اچ پی یکه تاز بازار کم رونق

بازار کامپیوترهای شخصی برای چهاردهمین فصل متوالی از بهار سال 2012 به بعد، در فصل اول سال 2018 نیز با افت مواجه بود و البته در همین فصل، شرکت دل توانست به رشد فروش دست یابد.
undefined
فناوران- بر اساس گزارش گارتنر، شرکت دل در فصل اول سال 2018 میلادی با رشد 6/5 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال  قبل قوی ترین عملکرد را در میان سازندگان کامپیوترهای شخصی داشته است.
در فصل مورد بررسی میزان عرضه جهانی کامپیوترهای شخصی به 61/7 میلیون دستگاه رسید که نسبت به فصل اول سال 2017 به میزان 1/4 درصد افت نشان می دهد. عمده ترین دلیل این افت هم، کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان چینی بوده که 5/7 درصد افت عرضه داشته اند. کاهش عرضه تولیدکنندگان چینی  نیز به این دلیل بوده که سازمان های دولتی این کشور که سهم عمده ای از تقاضا را شکل می دهند، در انتظار اعلام سیاست های جدید دولت، خریدهای خود را به تعویق انداخته اند.
در این بازار سه شرکت اچ پی، لنوو و دل در مجموع 56/9 درصد سهم بازار را در کنترل دارند در حالی که سهم آنها در اولین فصل سال 2017 میلادی 54/5 درصد بوده است.
همچنین بر اساس این گزارش، میزان عرضه کامپیوترهای شخصی در آسیا–اقیانوسیه در سه ماهه اول سال 2018 میلادی 21/9 میلیون دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه در سال  قبل به میزان 3/9 درصد افت نشان می دهد.
از سوی  دیگر، اچ پی در منطقه خاورمیانه، اروپا و آفریقا با رشد فروش دو رقمی در زمینه کامپیوترهای شخصی دسکتاپ و همراه مواجه بوده و در سایر مناطق، افت فروش را تجربه کرده است. البته از آنجا که یک سوم کل عرضه اچ پی در بازار آمریکای شمالی است، افت فروش در این منطقه، اثر مهمی روی فروش کل اچ پی گذاشته است. لنوو نیز در منطقه اروپا، خاورمیانه و آفریقا تجربه مشابهی داشته و به 6 درصد رشد عرضه دست یافته است. در منطقه آمریکای لاتین هم رشد عرضه این شرکت دو رقمی بوده اما در آسیا–اقیانوسیه، افت 4 درصدی فروش را تجربه کرده است. اما در میان این شرکت ها، دل در تمامی مناطق به جز آسیا–اقیانوسیه عملکرد خوبی داشته و در مجموع با 6/5 درصد رشد عرضه، موفق ترین عرضه کننده کامپیوترهای شخصی دسکتاپ و همراه بوده است.
از سوی دیگر، کمپانی IDCنیز میزان عرضه جهانی کامپیوترهای شخصی در سه ماهه اول سال 2018 را به میزان 4/60 میلیون دستگاه برآورد کرده است.
هر دو شرکت گارتنر و IDC اذعان دارند که شرکت اچ پی همچنان پیشتاز بازار PC است. گزارش گارتنر نشان می دهد که اچ پی با 8/20 درصد سهم بازار در صدر است و لنوو با 20 درصد و دل با 16 درصد رده های بعدی را در اختیار دارند. اما گزارش IDC کمی متفاوت است. این شرکت تحقیقاتی سهم hp را از بازار 22/6 درصد با رشد سالانه 4/3 درصدی اعلام می کند و لنوو را با 20/4 درصد سهم بازار در رده دوم قرار می دهد. دل نیز بر اساس برآوردهای IDC با 16/9 درصد سهم بازار در جایگاه سوم قرار دارد.
در جدول میزان عرضه کامپیوترهای شخصی برندها و سهم بازار آنها را بر اساس برآورد IDC مشاهده می کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :