آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237112
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1397 10:53
تعداد بازدید : 322

تک نرخی کردن ارز گامی مثبت و روبه جلو است

نایب رییس اتاق ایران معتقد است که تعیین نرخ ارز از طرف دولت، قدمی رو به جلو و مثبت است. دولت بعد از سال ها قول تک نرخی کردن ارز، این گفته را عملیاتی کرده است و امیدواریم از این تصمیم خود عدول نکند.
undefined
اتاق ایران- حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران درباره اینکه آیا نرخ اعلام شده برای دلار، ماندگاری خواهد داشت یا نه؟ گفت: قیمت اعلام شده را از چند منظر باید بررسی کرد. اولا باید قیمت گذاری و ارزش ارز با روش های علمی اقتصادی محاسبه شود؛ البته اینکه سال پایه را چه سالی محاسبه کنند ممکن است در ارزش نهایی استخراج شده تأثیر بگذارد.
به گفته سلاح ورزی مساله بعدی این است که باید در نظر بگیریم تا دیروز یک سیستم چند نرخی ارز فعال بود که تأثیر مخربی بر اقتصاد داشت ولی از روز گذشته دولت آن را به تک نرخی تبدیل کرده است. اعلام عدد تک نرخی اگرچه با ملاحظات و مصلحتی انجام شده ولی در عمل کار مثبتی است.
او ادامه می دهد: من درباره این رقم اعلام شده، اظهارنظر نمی کنم ولی معتقدم کار دولت قدمی روبه جلو و مثبت است. دولت بعد از سال ها قول تک نرخی کردن ارز، این گفته را عملیاتی کرده است و ما امیدواریم از این تصمیم خود عدول نکند.
به گفته سلاح ورزی چرا تابه حال دولت این وعده را عملیاتی نکرده، پرسشی است که باید دولت به آن پاسخ دهد. ما هم در چهار سال گذشته بارها گفته بودیم که چرا دولت به یکسان سازی قیمت ارز اقدام نمی کند. البته شرایطی در بازار ارز وجود دارد و شاید دولت فکر می کرد که اگر قیمت ها به سمت بازار آزاد نیل می کند سبب تورم خواهد شد و از این موضوع قدری ابا داشته باشد.
نایب رئیس اتاق ایران معتقد است: بالا رفتن ناگهانی قیمت ارز دستخوش موضوعات غیراقتصادی شده و افزایش قیمت کاذب جو روانی منفی را به اقتصاد تحمیل کرده بود. بالاخره همه این اتفاق ها سبب شد که دولت تک نرخی کردن ارز را چاره کار بداند.
او تصریح کرد: دولت نباید قصد ثابت نگه داشتن ارز را داشته باشد و در شرایط بعدی و تدریجی اجازه دهد سازوکار بازار به طور تدریجی قیمت ارز را مشخص کند. از طرف دیگر دولت باید از قبل هم اجازه این کار را می داد تا بحران رخ نمی داد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :