آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236120
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1396 11:12
تعداد بازدید : 415

رییس کنفدراسیون صادرات:

هزینه تسعیر ارز به واردکنندگان تحمیل می شود

حدود یک هفته از رسانه ای شدن نامه رییس کل بانک مرکزی به وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش دلاری واردات سپری شده است و بازار ارز به دلیل محدودیت هایی که از هفته های گذشته در سمت عرضه متحمل شده بود، واکنشی به این تصمیم نشان نداده است. اما ممنوعیت استفاده از دلار در ثبت سفارش کالاها ممکن است فعالیت های تجاری را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد.
undefined
اتاق تهران - محمدلاهوتی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه در اواسط بهمن، معاون اول رییس جمهور در بخشنامه ای انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشورهای چین، هند، کره جنوبی و ترکیه را ممنوع اعلام کرد، گفت: اکنون نیز بانک مرکزی طی نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت از ممنوعیت ثبت سفارش کالاها سخن گفته است؛ بانک مرکزی، امکان تسویه استناد خود از طریق دلار را ندارد و با این تصمیم درصدد کنترل تقاضای دلار برآمده است. از طرفی بانک مرکزی قصد دارد بازار ارز را بنابر ارزهایی چون یورو، یوان و ین که از مشتریانش دریافت می کند، مدیریت کند.
رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حذف دلار از سیستم مالی کشور، سال هاست که در مجلس و دولت مطرح بوده است، افزود: سیاستگذار پولی با این تصمیمات جدید، حذف دلار از سیستم ارزی کشور را کلید زده است. اما با توجه به گستردگی گردش دلار در مبادلات جهانی، حذف دلار از مراودات تجاری کشور، مشکلات خود را خواهد داشت. البته، بدیهی است که بانک مرکزی تصمیم حذف دلار از ثبت سفارش کالاها را بر اساس مقتضیات امروز اتخاذ کرده است.
محمد لاهوتی ادامه داد: در عین حال ریسک های ناشی از افزایش یا کاهش سایر واحد های پولی نسبت به دلار، طی زمانی که کالا سفارش داده می شود تا به دست خریدار برسد، متوجه خریدار ایرانی خواهد بود. در واقع، نرخ برابری سایر ارزها به دلار ممکن است گه به نفع خریدار و گاه به ضرر او تمام شود. اما تسعیر واحدهای پولی نسبت به دلار، هزینه ای را به خریداران تحمیل خواهد کرد که در قیمت تمام شده کالاها اثرگذار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :