آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236118
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1396 11:9
تعداد بازدید : 418

با هدف پیشتازی کوانتومی

گوگل در حال تست کامپیوتر 72 کیوبیتی است

گوگل تلاش هایش را در حوزه رایانش کوانتومی با تست یک ماشین مجهز به 72 کیوبیت تشدید کرده است، اقدامی که به معنای پشت سر گذاشتن کامپیوتر 50 کیوبیتی IBM خواهد بود.
undefined
شماران سیستم- متخصصان گوگل امیدوارند بتوانند از این کامپیوتر برای نشان دادن امکان پیشتازی کوانتومی استفاده کنند، حوزه ای که در آن یک کامپیوتر کوانتومی می تواند محاسباتی را به اجرا دربیاورد که برای یک کامپیوتر مرسوم امکانپذیر نیست، یا می تواند عملکردی برتر از یک ابررایانه از خود نشان دهد.
 عموما تصور می شود که برتری کوانتومی نیاز به کامپیوترهای 50 کیوبیتی یا بیشتر دارد، که با توجه به طبیعت جزئی بیتها که همزمان در هر دو حالت 0 و 1 قرار دارند و مصرف بالای برق و نیاز به خنک کنندگی مورد نیاز برای کنترلشان، ساخت و مدیریت و اجرای کامپیوترهای کونتومی بزرگ تر دورنمایی دلهره آمیز دارد.  
با این حال، IBM به ایده ای عملی برای این رسیده است که کامپیوترهای مرسوم عملکردی شبیه 56 کیوبیتی ها داشته باشند؛ در حالی که پیش از این تصور می شد محدودیت های حافظه ای باعث محدود شدن چنین شبیه سازی هایی به 49 کیوبیت شده باشد. در این راستا، به نظر می رسد مرز برتری کوانتومی در حال فراتر رفتن از 50 کیوبیت باشد.  
 شاید به این خاطر است که ماشین کوانتومی جدید گوگل 72 کیوبیتی است، الگویی که شبیه پوسته و فلس های یک میوه کاج است، که باعث شده نام «کاج زبرمیوه (Bristlecone)» به این کامپیوتر داده شود.
گوگل، با این کامپیوتر کوانتومی جدید، در صدد دستیابی به بهترین نرخ خطایی است که با کامپیوتر نه کیوبیتی خود به آن رسید، ولی این بار در مقیاسی به مراتب بزرگ تر.
البته در حال حاضر کار در مرحله تحقیق و آزمایش است، به همین خاطر نباید به این زودی ها انتظار یک رایانش کوانتومی که از Google Assistant استفاده کند را داشته باشیم. ولی این هم یک گام دیگر در مسیر تبدیل کردن رایانش کوانتومی به یک واقعیت ملموس خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :