آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 235840
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1396 10:22
تعداد بازدید : 792

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد:

فهرست سایت های با ترافیک نیم بها باید شفاف شود

نشست خبری آنلاین محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته برگزار شد.
undefined
علی اصلان شهلا
Alishahla13@
فناوران - در این نشست خبری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق سایت آپارات پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود. براساس آمار، به طور همزمان بیش از 500 نفر این مصاحبه را تماشا کردند.
 ماموریت جهانگرد برای تشکیل سازمان نظام مهندسی IT
نخستین سوالی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن پاسخ داد درباره تشکیل نظام مهندسی IT بود. محمد جواد آذری جهرمی گفت: در حوزه ICT شاهد تشکیل صنفی با ظرفیت بالا و خروجی مشخص نبوده ایم. ضرورت ایجاد یک صنف احساس می شود و آقای جهانگرد معاونت نوآوری و فناوری ما در حال پیگیری این موضوع است.
 راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری سجاد در مشهد
آذری جهرمی درباره مشکلاتی که کسب و کارهای نوپا برای فعالیت خود با آن مواجه هستند نیز با تاکید به اینکه زیست بوم مناسب برای فعالیت این کسب و کارها باید در کشور ایجاد شود، گفت: توسعه زیرساخت ها و دسترسی ها وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده که هم اکنون تمام شهرهای کشور به نسل 3 و 4 تلفن همراه دسترسی دارند و گام بعدی نیز ایجاد زیست بوم فعالیت این کسب و کارها مانند تدوین قوانین و مقررات و ایجاد مشوق ها است.
وی با اعلام راه اندازی یک شعبه از پارک علم و فناوری ICT  سجاد در اردیبهشت ماه سال 97 در مشهد گفت: برنامه داریم که در این شعبه از پارک سجاد، شرکت های نوپا با حجم 500 میلیونی به بازار وارد و با حجم 5 میلیارد تومانی خارج شوند.
وی طرح تکاپو را یکی دیگر از گام های دیگر وزارت ارتباطات با همکاری وزارت کار و اموراجتماعی عنوان کرد که برای ایجاد زیست بوم مناسب کسب و کارهای نوپا در کشور در حال پیگیری است.
  پالس های مثبت مجلس برای تغییر لایحه مالکیت معنوی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درپاسخ به سوالی درباره لوایح حقوق سایبری و مالکیت معنوی نیز گفت: بعد از ارایه لوایح 5 گانه تدوین شده با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه، این لوایح در نشست دو روزه بررسی و انجام اصلاحات و تغییرات بر اساس نظرات اعلام شده در مراحل نهایی است و در ابتدای سال آینده به دولت ارایه می شود.
وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات درباره لایحه مالکیت معنوی که در دولت گذشته به مجلس ارایه شده است نیز افزود: یک تیم حقوقی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نظام صنفی رایانه ای و فعالان کسب و کارهای نوپا نظرات و اصلاحات خود را در زمینه این لایحه به کمیسیون مربوطه در مجلس ارایه کرده اند.
وی افزود: برای انجام تغییرات در این لایحه دو راه وجود دارد که یکی اعمال تغییرات از طریق کمیسیون مجلس است و راه دوم نیز برگشت لایحه به دولت که با پالس های مثبتی که از مجلس دریافت کردیم، امیدواریم بتوانیم از ظرفیت کمیسیون مجلس برای ایجاد این تغییرات استفاده کنیم.
 وعده ایجاد 2 میلیون پورت 20 مگابیتی
وزیر ارتباطات و فناوری درباره تحقق وعده دسترسی مشترکان به سرعت 20 مگابیت، با بیان اینکه این مصوبه یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی در کشور است، افزود: هم اکنون تنها 5 درصد مشترکان از سرعت نهایت 16 مگابیت می توانند استفاده کنند که برای رسیدن به سرعت بالاتر نیاز به سرمایه گذاری و تغییر تکنولوژی به FTTH و FTTX است. اپراتورها می توانند با ادغام یا استفاده از ظرفیت بازار بورس برای سرمایه گذاری در این حوزه اقدام کنند.
وی گفت: در جلسه ای با FCP ها و شرکت مخابرات مقررشد که تا پایان سال آینده 2 میلیون پورت 20 مگابیت دایر کنیم که البته کار دشواری است که باید تلاش کنیم به این تعداد برسیم.
 آخرین وضعیت وام 5 میلیاردی به پیام رسان ها
وزیر فاوا درباره پرداخت وام 5  میلیاردی به پیام رسان های داخلی گفت: پیام رسان های مورد تایید مرکز ملی فضای مجازی برای دریافت وام 5 میلیاردی با مدت زمان بالا و سود پایین به پست بانک معرفی شده اند. حتی ابتدا از آنها ضمانت نامه های معمول بانکی خواسته شده بود که با تقلیل این موضوع ، اکنون تنها سفته به عنوان ضمانت مورد نیاز است. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه  مقررات بانکی کشور باید رعایت شود، افزود: به طور مثال اعضای هیات مدیره شرکت سروش به دلیل اینکه این پیام رسان متعلق به صدا و سیماست از امضای سفته های ضمانت خود داری می کنند که مانند این مسایل باید در درون خود شرکت ها حل شود.
 به رییس جمهور شدن فکر نکردم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شایعاتی که در زمینه فعالیت تبلیغاتی برای ریاست جمهوری عنوان می شود گفت: در کشور ما وقتی دولت پاسخ برخی شبهات را نمی دهد و در فضای رسانه ای حضور ندارد، انتقاد می کنند که سیستم اطلاع رسانی دولت مناسب نیست.  وقتی در عرصه ای مانند فناوری اطلاعات بنای یک وزیر هدایت جریان اقتصادی و حرکتی بخش خودش است و نمی خواهد در اتاق بسته تصمیم بگیرد و به دنبال هم گرایی است، عده ای ایجاد حاشیه می کنند.
وی افزود: ریاست جمهوری نیاز به یک سری فعالیت سیاسی دارد و از دل گروه های سیاسی بیرون می آید. من یک فرد فنی هستم و به دنبال پیشبرد فعالیت های فنی خودم هستم. این شایعات را افرادی دامن می زنند که دنبال ایجاد حاشیه در کشور هستند.
آذری جهرمی با بیان اینکه  مصوبات شورای عالی فضای مجازی فصل الخطاب تکالیف دستگاه هاست گفت: مثلا در حوزه پیام رسان بومی عده ای علاقه مندند بگویند کار وزارت ارتباطات است. اما وظیفه صرفا ایجاد زیرساخت است و اعتمادسازی و کاربرد و ترویج وظیفه ما نیست و معلوم است وظیفه کیست. وقتی می گوییم دیگران وظایف شان را انجام دهند، می گوید می خواهد رییس جمهور شود.
وی گفت: نه تا به حال به ریاست جمهوری فکر کرده ام نه ایده ای برای ریاست جمهوری دارم. دربی قبلی هم ورزشگاه بودم چون پسرانم علاقه مندند. حالا چون رییس فیفا آمده است می گویند رفته است که دیده شود.
 واکنش جهرمی به ارز دیجیتال تلگرام
وزیر فاوا گفت: تعاملاتی با پست بانک و پژوهشگاه پولی و بانکی داشته ایم تا نمونه ای از ارز دیجیتال را پیاده سازی کرده و برای مسوولان کشور آن را معرفی کنیم تا با چابکی بیشتر بانک مرکزی در این حوزه عمل کند.
وی افزود: مفاهیم قانونی و فقهی و نظام مبادلات را در این نمونه خواهیم دید. فراخوان اولیه منتشر شده و در ابتدای سال 97 کسانی که می توانند به ما در این حوزه کمک کنند، انتخاب خواهند شد.
آذری جهرمی گفت: اگر بانک مرکزی به این نتیجه برسد فعالیت ارز مجازی تلگرام مخرب باشد، با تمام وجود دستور قانونی را اجرا خواهیم کرد و اغماضی در این حوزه نمی کنیم. بانک مرکزی باید نظر تخصصی در این حوزه بدهد و نظرش را به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه یا شورای عالی امنیت ملی ارجاع دهد و ما هم دستورات آنها را حتما اجرا می کنیم.
 پهنای باند را 10 برابر قیمت به زیرساخت می فروختند
آذری جهرمی گفت: در گذشته بین زیرساخت و تامین کنندگان پهنای باند خارجی واسطه هایی وجود داشتند که قیمت خرید پهنای باند را با لابی و رانت 10 برابر می کردند. در یک سال و نیم گذشته همه این شبکه دلالی را حذف کردیم و قیمت ها به طور قابل قبولی کاهش یافته است.
وی ادامه داد: انحصار زیرساخت برای تامین پهنای باند داخلی براساس مباحث حقوقی و فنی است. اما به این سمت حرکت می کنیم که یک روزی انحصار اقتصادی در این حوزه کنار گذاشته شود و صرفا نقش حاکمیتی خود را ایفا کند.
 مشکل Srvcoها حل می شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست خبری در پاسخ به فناوران گفت: هدف ما در تجمیع مجوزها و ارایه دو مجوز FCP و Servco این بود که مشوق های لازم برای ادغام شرکت ها و سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه انجام گیرد و بخش ثابت کشور رشد بیشتری داشته باشد. البته برداشت روز اول ما این بود که بازار کشور بیش از 6 اپراتور FCP نیاز ندارد. اما چون نمی خواستیم مانع رقابت شویم، هر 17 شرکت متقاضی این پروانه پذیرش شدند. طبیعتا سرمایه گذاری همه این 17 شرکت ظرفیت بازگشت سرمایه را ندارد. همه چیز هم با زور قوانین و مقررات نمی شود و خودشان باید از نظر اقتصادی به این درک برسند که با هم ادغام شوند.
وی افزود: کسب و کارهایی که به صورت خرد وجود داشتند، در قالب پروانه Servco فعال شدند. اما فعالان این حوزه اعلام کرده اند که حق امتیاز پروانه، محدودیتی برای فعالیتشان ایجاد کرده است و سبب شده فعالیت در این عرصه برایشان مقرون به صرفه نباشد. این حرف قابل بررسی است و  در کمیسیون تنظیم مقررات هم این موضوع مطرح و قرار شد سازمان تنظیم مقررات گزارش دقیقی دهد که فعالیت Servcoها چیست و چگونه مشکلات آنها را برطرف کنیم.
وزیر فاوا گفت: فعالیت FCPها موفق بوده و سرمایه گذاری خوبی هم کرده اند. البته سرمایه گذاری به اندازه کافی نبوده و باید بیش از این باشد. نمی توان به صورت فرمایشی خواستار سرمایه گذاری در این حوزه شد و خودشان از نظر اقتصادی باید به این نتیجه برسند که باید سرمایه گذاری بیشتری صورت دهند.
 لیست سایت ها با ترافیک نیم بها باید شفاف شوند
وزیر فاوا گفت: خوشحالیم بگوییم که اثر مصوبه 266 رگولاتوری این بوده است که با اجرای این مصوبه، میزان مصرف محتوای داخلی 60 درصد رشد کرده است در حالی که میزان رشد اینترنت 20 درصد بوده است. البته هنوز موانعی برای رشد سرویس های داخلی داریم و سازمان تنظیم مقررات باید کار بیشتری در این حوزه انجام دهد.
وی افزود: فهرست سایت هایی که ترافیک آنها به صورت نیم بها محاسبه می شود، باید شفاف شود و شرکت ها به صورت سلیقه ای در این حوزه عمل نکنند.
 توییتر و یوتیوب در مرکز ملی فضای مجازی
آذری جهرمی گفت: بحث رفع فیلتر توییتر و یوتیوب در مرکز ملی فضای مجازی در حال بررسی است. این موضوع نیاز به تصمیم مشترک هر سه قوه دارد.
وی همچنین گفت: سن مدیریتی در وزارت ارتباطات را 10 سال کاهش داده ایم و 5 سال دیگر هم این سن کاهش خواهد یافت.
 آخرین وضعیت سرمایه گذاری MTN در فیبرنوری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شرکت MTN برای سرمایه گذاری در اپراتور چهارم اظهار تمایل کرده است. تفاهم نامه اولیه انجام شده و شروط ضمن عقد قرارداد توافق شده است. شرکت MTN مکاتبه ای داشته است که تغییر تعرفه ها و تغییر نرخ ارز سبب شده تا بیزینس مدل آنها با مشکل مواجه شود و خواستار مذاکره در این حوزه هستند. ما این موضوع را نپذیرفتیم چراکه افزایش نرخ ارز در مرحله سرمایه گذاری اتفاقا به نفع آنهاست. در حوزه تعرفه ها هم استدلالشان را نپذیرفتیم و قرار شد در این باره گزارش مدونی بدهند. وی افزود: ما از سرمایه گذار خارجی استقبال می کنیم اما تفاوتی میان MTN و شرکت های داخلی قایل نخواهیم شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :