آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 235095
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1396 11:0
تعداد بازدید : 619

مایکروسافت با صوت سه بعدی نابینایان را راهنمایی می کند

مایکروسافت پس از تحقیق و کار روی برنامه Soundscape در نهایت توانست آن را برای هدایت افراد مبتلا به اختلال بینایی و فعلا برای برای سیستم عامل iOS در ایالات متحده و بریتانیا در دسترس کند.
undefined
NextWeb- این نرم افزار با استفاده از فناوری های صدای سه بعدی سعی می کند فرد نابینا نقشه ای از محیط اطراف از جمله مسیرها، موانع، نشانه ها و غیره به دست بیاورد. مایکروسافت از سال 2014 در حال کار و توسعه فناوری های صدای سه بعدی برای ناوبری خودروها است. اپلیکیشن موبایل Soundscape از دل این تحقیقات بیرون آمده و طراحی شده است. این اپ فقط به یک اسمارت فون معمولی و یک جفت هدفون استریو نیاز دارد.
کاربران ابتدا می توانند یک سری صداهای راهنما و علامت گونه برای مسیرها و مکان های خاص تعریف کنند. نرم افزار Soundscape  از این صداها، نشانه های سه بعدی می سازد که کاربر به طور مستقیم متوجه آنها می شود و به کاربر کمک می کنند تا آگاهی محیطی نسبت به مسیری پیدا کند که در طی کردن است. کاربران از این پس، می توانند با ترکیب اطلاعات و صداها، تصویری ذهنی از آنچه که در محیط اطراف شان وجود دارد را ترسیم کنند.
 ترسیم نقشه صوتی محیط
اپلیکیشن Soundscape می تواند درباره علاقه مندی ها، نقاط، جاده ها و تقاطع هایی که کاربر مشخص کرده؛ صحبت کند یا توضیحات بیشتری بدهد. این اطلاعات توسط خود کاربر قابل تنظیم هستند.
کاربران می توانند با سفارشی سازی این اپ، از آن بخواهند درباره برخی چیزها، توضیحات بیشتر و جزیی تری بدهد یا دقیق تر بگوید در طول مسیر چه چیزهایی وجود دارد. مثلا نام خیابان ها، مغازه ها و فروشگاه ها، مدل خودروها و چیزهایی که افراد نابینا یا کم بینا قادر به دیدن شان نیستند.
زمانی که کاربر نمی داند که در چه مکانی قرار دارد یا به کدام سمت باید برود، کافی است گوشی را در دست خودش به سمت و مکانی که می خواهد برود، بگیرد و با استفاده از کلیدهای پایین صفحه نمایش، مکان خود را تخمین بزند و جست وجو برای نشانه ها و علائم خاص را آغاز کند. 
این اپلیکیشن برای تکمیل ابزارهای ساده و سنتی ناوبری افراد نابینا طراحی شده است و قرار نیست جایگزین آنها شود. به این معنا که حتی در صورت استفاده از این اپلیکیشن نیز باید از عصای مخصوص خود استفاده کنند. زیرا ابزار Soundscape فقط به آنها کمک می کند که بیشتر در مورد محیط اطراف شان بدانند و بهتر تصمیم گیری کنند. 
 علاقه مایکروسافت به دادن دید به نابینایان
ارایه این اپلیکیشن در حالی است که در تیر ماه امسال مایکروسافت از آخرین محصول نرم افزاری خود برای پلت فرم iOS  رونمایی کرد کهSeeing AI  نام دارد و می تواند محیط اطراف را آنالیز و به صورت صوتی برای افراد نابینا یا دارای بینایی ضعیف توصیف کند. 
این اپلیکیشن به لطف تکنولوژی شبکه های عصبی نه تنها قادر به ترجمه نوشته هاست، بلکه می تواند پول و انسان ها را هم تشخیص بدهد، بارکد محصولات را اسکن کند و توضیح مختصر و مفیدی از یک مکان یا تصویر بارگذاری شده به کاربر ارایه دهد.
 به عنوان مثال در آنالیز مردم اطراف، اپلیکیشن اگر به فرد آشنایی بر بخورد نام او را هم تشخیص خواهد داد. اما در غیر این صورت می تواند جزییاتی مثل سن تقریبی فرد، فاصله از موبایل و وضعیت روحی وی را برای کاربر تشریح کند. مایکروسافت از سپتامبر 2016 مشغول کار روی این اپلیکیشن بوده و اولین نسخه آزمایشی آن را اوایل ماه مارس سال جاری در اختیار جمع کوچکی از کاربران خود قرار داده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :