آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 235090
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1396 10:46
تعداد بازدید : 452

خرازی: باید مراقب آسیب شبکه های اجتماعی به مغز باشیم

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و وزیر اسبق امور خارجه، با بیان اینکه شبکه های اجتماعی افراد را به انزوا می کشاند، گفت: این افراد از هیجانات انسانی به دور هستند.
undefined
مهر - کمال خرازی در اختتامیه هفته آگاهی از مغز گفت: یکی از تحولاتی که در سال های اخیر رخ داده و بر مغز ما تأثیرگذار است، شبکه های اجتماعی هستند.
خرازی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی یک فناوری است که کاربردهای سودمندی در زمینه علمی دارد، گفت: آخرین دستاوردهای هر موضوعی را می توان از همین شبکه های اجتماعی پیگیری کرد اما علیرغم این کاربردهای سودمند، آسیب های اجتماعی به مغز ما وارد می کنند.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با بیان تحقیقات یک استاد دانشگاه UCLA یادآورشد: مغز یک ارگان اجتماعی است که از اجتماع عظیمی از نورون ها تشکیل شده است؛ بیش از ۸۶ بیلیون نورون به هم متصل هستند و هر نورون چند هزار اتصال با نورون های دیگر دارد از این رو یک ارگان اجتماعی محسوب می شود.
وی با بیان اینکه ما در ارتباطات فرد به فرد سیگنال های زیادی دریافت می کنیم گفت: همانطور که دانشمندان توانسته اند با استفاده از مغز خود، شبکه های اجتماعی را اختراع کنند می توان گفت همین شبکه ها می توانند تاثیرات مثبت و منفی را بر مغز مخاطبان بگذارد.
خرازی گفت: نیمکره راست مغز دریافت کننده سیگنال است و ارتباط با ارگان های تحتانی مغز دارد که می توان گفت مرکز احساسات هر فرد در این نیمکره قرار دارد. وی افزود: در حالی نیمکره چپ اطلاعات در آن ذخیره می شود و پیوند کمتری با مرکز احساسات فرد دارد؛ وقتی که با نیمکره چپ کار می کنیم نسبت به احساسات بیگانه تر هستیم.
خرازی گفت: کسانی که زمان بیشتری روی شبکه های اجتماعی صرف می کنند، از ارتباطاتشان با انسان ها خود را محروم می کنند؛ زیرا این افراد با استفاده از نیمکره چپ به دور از احساسات و هیجانات انسانی قرار می گیرند.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی گفت: اگر جوانان زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی بگذرانند از هیجانات انسانی به دور هستند از این رو دچار آسیب هایی می شوند؛ در این صورت بر طبق مطالعات اگر استفاده از این شبکه ها زیاد شود، سلامت هیجانی هر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. جوانان باید مغز خود را با یادگیری تقویت کنند تا هیجاناتشان دچار آسیب نشود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :