آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 235084
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1396 10:25
تعداد بازدید : 554

وزیر فاوا در مراسم رونمایی از هفت پروژه پژوهشگاه ICT :

متخلفان ارزکاوی به مراجع قضایی معرفی می شوند

7 پروژه جدید پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل آزمایشگاه تایید نمونه سامانه های ذخیره سازی و سامانه بومی رتبه بندی و پایش سایت ها رونمایی شد.
undefined
فناوران - همزمان با چهل و هفتمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پروژه های این پژوهشگاه رونمایی شد.
این پروژه ها شامل سامانه اندازه گیری شدت میدان پرتوهای رادیویی (KavEH95)، تقویت کننده توان SSPA در باند Ku، آزمایشگاه مرجع تایید نمونه سیستم های دسترسی نوری، سوییچ چندرسانه ای مبتنی بر IP کم ظرفیت (IMX کم ظرفیت  مدل سفیر)، طرح توجیهی رونمایی از آزمایشگاه های ارزیابی امنیتی پژوهشکده امنیت، آزمایشگاه تایید نمونه سامانه های ذخیره سازی و  سامانه بومی رتبه بندی و پایش سایت ها (رتبه نگار) است.

 ساختار پژوهشگاه تغییر می کند
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه لازم است تحول درحال وقوع در حوزه فناوری اطلاعات شناخته شده و با اهداف و سیاست های هر کشوری که می خواهد آن را اجراکند، انطباق پیدا کند تا هدف گذاری شود و برای حرکت برنامه ریزی صورت گیرد، گفت: لازمه همه آنها پژوهش است که ابتدا باید آینده پژوهی انجام شود از این بابت که بدانیم چه اتفاقی می خواهد رخ دهد، سپس انجام پژوهشی است تا آنچه در کشور در حال رخ دادن است را بدانیم و بعد تطبیق اسناد برای توانمندی هاست.
وی ساختار مدیریتی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای تطبیق با تحولات در حال وقوع این حوزه لازم دانست و افزود: این تحول در ساختار پژوهشگاه باید انجام شود تا مدیریت دانش تحول را بتواند پرچمداری کند. 
آذری ادامه داد: امروز بخشی از پروژه هایی که طی یک یا دو سال گذشته در این پژوهشگاه به انجام رسیده رونمایی شد و ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه ماهواره ها، آزمایشگاه های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.
 ارز دیجیتال ملی در مرحله سیاست گذاری
وزیر فاوا در پاسخ به سوالی پیرامون اجرایی شدن ارز دیجیتال در کشور توضیح داد: پیاده سازی ارز دیجیتال وابسته به شبکه یا پیام رسان خاصی نیست و آن چیزی که به آن نیاز داریم نخست پژوهش و ارزیابی در مورد رمزنگاری آن است تا به لحاظ تکنولوژیکی الگوریتم های آن را بتوانیم اجرا کنیم.
آذری جهرمی با بیان اینکه موضوع دوم در مورد ارز دیجیتال قوانین و مقررات آن است تا بدانیم سیاست های کلی در قبال آن چیست گفت: باید بدانیم که ارز دیجیتال مان می خواهد پشتوانه داشته باشد یا خیر. سپس قوانین که بر اساس اصول اسلامی تعیین شده را بر اساس اصول فقهی قانون گذاری شود.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه دو موضع در قبال ارز دیجیتال می توانستیم داشته باشیم، گفت: نخست اینکه حالت انفعالی به خود بگیریم و نظاره گر تحولات در دنیا باشیم و دوم آن را یک فرصت فرض کرده و حداکثر بهره وری را از آن داشته باشیم که ما موضع دوم را انتخاب کردیم. 
آذری جهرمی با بیان این که چون مسوولیت حوزه ارز با بانک مرکزی است بنابراین مسوولیت پیاده سازی و پیگیری ارز دیجیتال نیز با بانک مرکزی است که چون در انقلاب چهارم صنعتی بسیاری از مباحث میان بخشی است، وزارت ارتباطات نیز در این حوزه به یاری بانک مرکزی آمده است.
وی با بیان اینکه لازمه بحث ارز دیجیتال، پیاده سازی مدلی از آن است تا به صورت پایلوت اجرایی شود و نظام مالی بتواند آن را تجربه کند تا قوانین لازم را تعریف کنیم، افزود: البته سیاست ها و چارچوب های ارز دیجیتال در کشور تبیین نشده است.
وزیر ارتباطات همچنین در پیگیری گزارش تخلف ارزکاوی از طریق برخی سایت های پربیننده گفت: به محض اینکه گزارش مرکز ماهر در این زمینه آماده شود برخورد جدی با متخلفان خواهد شد و آنها را به مراجع قضایی معرفی می کنیم. 

 ماموریت جدید پارسی جو
آذری جهرمی همچنین از راه اندازی طرح اینترنت کودکان در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: در راستای تجاری سازی پروژه جستجوی بومی در کشور، موتور جستجوی پارسی جو را به عنوان پیش فرض اینترنت کودکان استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: هم اکنون با توجه به استقبال صورت گرفته از این موتور جستجو، سهم موتور جستجوی پارسی جو، دو درصد از کل سهم جستجوی اینترنتی در کشور است. در این راستا در صدد اتخاذ سیاست هایی هستیم تا این محصول تجاری سازی شده و اقتصادی شود.

 با هر ادعایی واردات را ممنوع نمی کنیم
وزیر فاوا همچنین با بیان رونمایی از پروژه مرکز تحقیقات مخابرات گفت: اغلب پروژه هایی که امروز رونمایی شد، از نیازهایی است که در زمان تحریم اجازه ورود نداشتند و افتتاح پروژه های امروز از نظر عبور از مرزهای تحریم بسیار ارزشمند است. 
وی ادامه داد: برای مثال پروژه ای در حوزه امنیت اطلاعات (IMS ) رونمایی شد که نیاز به سرمایه گذاری در این حوزه وجود دارد. 
آذری با بیان لزوم نوسازی تجهیزات در حوزه امنیت اطلاعات و فناوری اطلاعات و ارتباطات خاطرنشان کرد: امروز نیاز به سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری در این حوزه داریم.
جهرمی در واکنش به لزوم حمایت از محصولات بومی گفت: به صرف اینکه پژوهشگری پروژه ای را رونمایی کرد، نمی توان واردات را ممنوع کرد که این کار به ضرر پژوهشگر، مردم و بازار خواهد بود. 
وی ادامه داد: مرحله پس از ساخت نمونه، تجاری سازی است که باید برای تجاری سازی کمک شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :