آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 234994
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1396 10:45
تعداد بازدید : 491

6 ماه حبس برای مدیران 6 کانال تلگرامی بورسی

مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: علیه ۶ کانال تلگرامی متخلف شکایت کردیم و هریک از مدیران آنها به ۶ ماه حبس محکوم شدند.
undefined
سنا - محمدعلی شیری زاده گفت: بر اساس ماده 28 قانون بازار اوراق بهادار، تاسیس نهادهای مالی موضوع این قانون، منوط به ثبت آنها نزد سازمان است و چون این کانال های تلگرامی بدون اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کردند، از آنها شکایت کردیم.
وی افزود: بر اساس قانون، نهادهای مالی حتما باید مجوز بگیرند و نزد سازمان ثبت شوند تا بتوانند فعالیت هایی از قبیل مشاوره سرمایه گذاری انجام دهند.
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بر اساس بند یک ماده 49 کسانی که بدون اخذ مجوز از سازمان فعالیت نهادهای مالی را انجام دهند، فعل آنها جرم تلقی می شود و سازمان هم به موجب ماده 52 موظف است این موضوع را در دادگاه پیگیری و از متخلفین شکایت کند.
وی گفت: ما بر اساس همان ماده 52 به این وظیفه قانونی عمل و این شکایت را مطرح کردیم که این 6 کانال تلگرامی، فعالیت های نهادهای مالی را انجام می دهند و در این کانال ها تخلفات دیگری از قبیل انتشار شایعات، ایجاد هیجانات کاذب برای خرید و فروش سهام و سیگنال فروشی نیز وجود دارد.
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه این موارد را هم در گزارش آورده بودیم و دادگاه آن را در آرا منعکس کرده است، گفت: به هر حال رای اینها الان صادر شده و مدیران هر کدام از این کانال ها به تحمل 6 ماه حبس محکوم شدند.
شیری زاده بیان کرد: موضوع شکایت سازمان بورس و اوراق بهادار از این 6 کانال تلگرامی متخلف از حیث انجام فعالیت های بدون مجوز این کانال هاست و این مانع از شکایت زیان دیدگانی که از طریق این کانال ها اطلاعات اشتباه دریافت کرده اند، نخواهد بود و می توانند تحت عناوین جرایم عمومی شکایت کنند و موضوع حائز عنوان اعتبار امر مختومه نیست.
به گفته مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، پیگیری های سازمان بورس و اوراق بهادار صرفا در همان حوزه قانون بازار است؛ بنابراین ذینفعان این پرونده ها هم که متضرر شده اند، می توانند تحت عناوینی از قبیل کلاهبرداری، مجددا از این کانال ها شکایت کیفری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :