آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23467
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1391 11:43
تعداد بازدید : 775

وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر:

منابع مورد نیاز پرداخت جوایز صادراتی تامین شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مصوبه دولت در خصوص دریافت ارز ناشی از صادرات، گفت: منابع مورد نیاز برای پرداخت جوایز صادراتی و اعزام هیات های تجاری تامین شد.

 

خبرگزاری مهر- مهدی غضنفری در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر، با اشاره به مصوبه دولت در خصوص دریافت ارز ناشی از صادرات، گفت: بر اساس توافق صورت گرفته از سوی دولت و ابلاغ آن به بانک‌ها، چهار روش برای بازگشت ارز به چرخه اقتصاد در نظر گرفته شده که بر این اساس، صادرکننده ارز ناشی از صادرات را برای واردات کالاها استفاه می‌کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: روش دوم این است که ارز در اختیار صادرکننده به نرخ توافقی در اختیار واردکنندگان قرار گیرد، ضمن اینکه روش سوم، پرداخت ارز حاصل از صادرات بابت بدهی ارزی صادرکننده به دولت پرداخت شود.
وی گفت: روش چهارم نیز این است که صادرکننده ارز حاصل از صادرات را در نزد بانک‌ها سپرده کند که در مورد چهارم خبر بد این است که بانک‌ها در مقابل سپرده‌های ارزی وجوه ریالی را در اختیار صادرکننده قرار می‌دهند که اشتباه است.
به گفته وی، بانک مرکزی این چهار راهکار را قبول دارد و به صورت مکتوب آن را به بانک‌ها ابلاغ کرده است.
به گفت وزیر صنعت، معدن و تجارت، منابع مورد نیاز برای پرداخت معوقات جوایز صادراتی برگزاری نمایشگاه‌ها، اعزام هیات‌های بازاریابی در جلسه پنج‌شنبه هفته گذشته دولت مصوب شده و به زودی پرداخت خواهد شد.
وی گفت: خط قرمز وزارت صنعت در بازسازی این منابع است که سهمی که سازمان توسعه تجارت برای برگزاری نمایشگاه‌ها، اعزام هیات‌های تجاری و آموزش درخواست کره بود به صورت صددرصد پرداخت شود که امیدواریم این سازمان هرچه زودتر پرداخت‌ها را به استان‌ها ابلاغ کند.
وی همچنین در پاسخ به انتقادات مطرح شده نسبت به اعمال برخی ممنوعیت‌های صارداتی گفت: استراتژی وزارت صنعت در این رابطه این بوده که اگر یک کالا بتواند با ارزش افزوده بالاتر صادر شود، اجازه صادرات داشته باشد و اگر این کالا ماده اولیه باشد که در صورت ارایه به تولیدکنندگان داخلی ارزش افزده بالایی را نصیب کشور می‌کند، صادرات آن ماده اولیه ممنوع شود.
وزیر صنعت معدن و تجارت از صادرکنندگان درخواست کرد تا اگر کالاهایی که در فهرست ممنوعیت قرار گرفته با این معیار تطابق نداشته باشد، آن را به وزارت صنعت اعلام کند تا ممنوعیت صادرات آن برداشت شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :