آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23465
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1391 11:40
تعداد بازدید : 932

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران:

ارزی که وعده دادند به کالاهای کامپیوتری نرسید فقط بازار را به رکود کشاند

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران با بیان اینکه انتشار خبر تصمیم دولت برای اختصاص منابع ارزی به کالاها و تجهیزات کامپیوتری تنها یک شوک به بازار کامپیوتر وارد کرده است، گفت: متاسفانه انتشار خبر این تصمیم که اجرا هم نشد، رکود بازار کامپیوتر را به همراه داشته و خریداران برای خرید دست نگه داشته اند.

خبرگزاری مهر- هفته گذشته سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور از تصمیم بزرگ دولت برای اختصاص منابع ارزی خبر داده به طوری که عمده منابع ارزی با یک نمودار صعودی در یک برنامه زمان‌بندی مشخص به این مرکز هدایت خواهد شد. براساس اظهارات این مقام مسوول اقدامات لازم برای تامین نیازهای ارزی گروه 9 کالایی با عنوان کلی کالای نهایی با دوام انجام پذیرفته و واردکنندگان و تجار برای واردات کالاهای مزبور پس از انجام تشریفات ثبت سفارش کالا در سازمان توسعه تجارت می‌توانند به شعب ارزی بانک‌های عامل در تهران و شهرستان‌ها مراجعه کنند. از این رو پس از تامین ارز بازار شاهد کاهش قیمت در کالاهای مشمول این گروه از جمله کامپیوتر و قطعات آن، گوشی تلفن همراه، آسانسور کامل، انواع خودروی سواری با حجم یکهزار سی‌سی تا حجم دو هزار و 500 سی‌سی، لوازم خانگی و غیره خواهیم بود.
سیدمهدی میرمهدی، رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران، با بیان اینکه این تصمیم اتاق مبادلات ارزی هیچ ارتباطی به بازار کامپیوتر ندارد و این مرکز نمی‌تواند برای کالایی مانند کامپیوتر تعیین نرخ کند، گفت: تاکنون هیچ ارز مبادلاتی به کالاها و تجهیزات کامپیوتری اختصاص نیافته و هیچ ثبت سفارشی انجام نشده است.
وی افزود: اگر قرار باشد ارزی به این گروه کالا تعلق بگیرد، حداقل سه ماه زمان نیاز دارد. اما متاسفانه به دلیل اعلام مسوولان و بدون کار کارشناسی انجام شده، شوکی به بازار وارد آمده است که رکود این بخش را به همراه داشته چراکه خریداران فکر می‌کنند این کالاها رایگان شده و یا رایگان می‌شود بر این اساس مبادرت به خرید نمی‌کنند.میرمهدی با اشاره به تفاوت قیمت کالایی که با دلار آزاد و با دلار مبادله‌ای ثبت سفارش شده و وارد بازار ایران می‌شود، گفت: تا زمان قطعی اجرای این تصمیم، این بازار گیج است و نه خریدار طرف این بازار می‌رود و نه فروشنده راغب به فروش است و نمی‌تواند با این اختلاف قیمت میان دلار آزاد و مبادله‌ای کالایش را بفروشد و به طور قطع ضرر می‌کند.رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران افزود: تاکنون هیچ ارزی به بازار کامپیوتر اختصاص پیدا نکرده و حتی این نوع ارز به کالاهایی که پایین‌تر از گروه کامپیوتر در اولویت‌های تخصیص ارز بوده‌اند نیز اختصاص نیافته است. اما متاسفانه کسانی که این‌گونه اخبار را بدون توجه به تبعات آن اعلام می‌کنند، اشرافی به بازار ندارند و تنها به رکود بازار دامن می‌زنند.
به گفته وی، چنانچه ارز مبادله‌ای به بازار کامپیوتر اختصاص یابد این امکان وجود دارد که کالاهایی مانند تبلت و لپ‌تاپ تا حدود 20 درصد و حتی تا 25 درصد کاهش قیمت را تجربه کنند اما این مربوط به آینده خواهد بود که در صورت تخصیص ارز حداقل سه ماه دیگر تاثیرش را در بازار خواهد گذاشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :