آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233898
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1396 6:10
تعداد بازدید : 571

وزیر ارتباطات:

ریالی از درآمدهای گمرک در طرح رجیستری به جیب وزارت ارتباطات نمی رود

وزیر ارتباطات در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که وزارت ارتباطات به عنوان متولی اجرای طرح رجیستری فعالیت می کند؛ اما ریالی از درآمدهای گمرک به واسطه برخورد با قاچاق کالا، به جیب وزارت ارتباطات نخواهد رفت.
undefined
فناوران- محمد جواد آذری جهرمی در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» شبکه یک دیشب درباره اجرای طرح رجیستری اعلام کرد که طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشی های موبایل وارد فاز ۵ شده است؛ در این فاز، گوشی هایی که از طرق مختلف غیر قانونی وارد کشور شده و هزینه گمرکی آن ها پرداخت نشده است، ۳۰ روز روشن می مانند و پس از آن قابلیت استفاده نخواهند داشت.
به گفته وی، مهم ترین موضوع دیده شده در این طرح، مبارزه با قاچاق کالا است. مبارزه با قاچاق فقط پایش مرزها نیست؛ امروزه بسیاری از صنایع ایران قابلیت رقابت را از دست داده اند و دلیل آن فقط فرآیند قاچاق کالا است.
آذری جهرمی گفت: کالاهای قاچاق گاهی از مبادی قانونی وارد کشور می شود و فقط علائم قانونی جعل می شوند که البته این هم نوعی قاچاق محسوب می شود. روش دیگر دور زدن نظام گمرکی این است که قطعات یک کالا جداگانه وارد و پس از ورود به کشور سرهم می شود و با تعرفه قیمت جدیدی به فروش می رسد.
وزیر ارتباطات اعلام کرد: برخورد و مقابله با مقوله قاچاق کالا نیازمند همکاری و حمایت چندجانبه دستگاه های مختلف از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و به این دلیل ما متولی این امر شده ایم و تقریبا تمامی زیرساخت های گوشی های همراه توسط این وزارتخانه قابل رسیدگی و بررسی است. ریالی از درآمدهای گمرک به واسطه برخورد با قاچاق کالا، به جیب وزارت ارتباطات نخواهد رفت؛ اما پایش سلامت مردم یکی از منافع این وزارتخانه خواهد بود.
جهرمی گفت : افزایش قیمت گوشی های همراه تقریبا همان هزینه گمرکی است. با توجه به حساسیت های بازار این کالا انتظار می رود که اجرای طرح رجیستری، معترضان و مخالفانی هم داشته باشد؛ علاوه بر این احتمال افزایش قیمت بی رویه ای هم پیش خواهد آمد.
به گفته وی، دلیل دیگر افزایش قیمت گوشی های همراه، افزایش ۵ درصدی عوارض خروج کالا از امارت متحده عربی بود؛ زیرا امارات دروازه ورود ۹۰ درصد گوشی های همراه به ایران است. در حال حاضر قیمت ها تحت تاثیر عوامل گوناگونی از قبیل موضوعات یادشده و افزایش قیمت دلار است.
وزیر ارتباطات گفت: پیام اجرای طرح رجیستری به شرکت سامسونگ این بود که ما در صورت لزوم، ابزاری موثر برای کنترل بازار داریم؛ اقدام اخیر شرکت سامسونگ به عنوان شریک تجاری ایران در زمان تحریم ها، جای تامل و بررسی دارد، اما جای نگرانی نیست؛ زیرا اگر سامسونگ به نمایندگان ایرانی احترام نگذارد بازار ما را هم نباید بخواهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :