آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233679
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1396 9:55
تعداد بازدید : 457

درخواست سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران از وزیر ICT

تعرفه واردات لپ تاپ نیازمند بازنگری است

سازمان نظام صنفی رایانه ای موضوع بازنگری تعرفه واردات لپ تاپ را از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری می کند.
undefined
فناوران- حمید توسلی، عضو هیات مدیره نصر تهران گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای با ارایه مستندات و گزارش های آماری به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وضعیت فعلی بازار نوت بوک و آسیب های ناشی از افزایش تعرفه گمرکی نوت بوک از 4 به 15 درصد را در سال های اخیر بررسی کرده است.
توسلی ادامه داد: این گزارش و جداول آماری آن نشان می دهد که اهداف حمایت  از تولید داخلی لپ تاپ با افزایش تعرفه واردات نه تنها محقق نشده؛ بلکه درکنار کاهش واردات قانونی نوت بوک ، حجم کالای قاچاق  در کشور افزایش یافته است.
 افزایش قاچاق نوت بوک
توسلی گفت: براساس آمار موجود، افزایش تعرفه نوت بوک از 4 به 15درصد  طی 5 سال گذشته، منجر به کاهش واردات آن از مبادی قانونی شده است.
عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران درباره موضوع افزایش تعرفه گمرکی لپ تاپ و آسیب های آن بر بازار این کالا گفت: بیش از 4 سال از حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان های ذی ربط  از موضوع تولید لپ تاپ در کشور می گذرد و متاسفانه این افزایش تعرفه تنها باعث شد شرکت های پاسخگوی این حوزه به مرور از چرخه عرضه نوت بوک خارج شوند و فروشگاه های کوچک تر جای آنها را بگیرند که آنها هم به دلیل فقدان توان رقابت با کالای قاچاق که بسیار ارزان تر از قیمت کالای رسمی تمام می شود، در حال خروج از این بازار هستند.
 او  با بیان آسیب های افزایش تعرفه گمرکی نوت بوک  ادامه داد: افق های پیش روی آن زمان این بود که ظرف مدت کوتاهی تولیدات داخلی بتوانند 70درصد از نیاز کشور را به این کالای اساسی در سبد خانواده جامعه ایرانی تامین کنند و به همین خاطر تعرفه  نوت بوک در دو مرحله از 4 به 10 و سپس 15درصد افزایش یافت.
توسلی در این رابطه ادامه داد: اما شرایط بازار به گونه ای دیگر پیش رفت و سیاست های آن زمان وزارتخانه و سازمان های متبوعش به بار ننشست.
 خروج سخت افزاری ها از بازار نوت بوک
عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان خروج بسیاری از شرکت های سخت افزاری از بازار نوت بوک کشور طی 4 سال گذشته گفت: علی رغم تقاضا برای خرید لپ تاپ در کشور، بسیاری از شرکت های بزرگ و قانونی فعال در حوزه نوت بوک به دلیل عدم توانایی رقابت با واردکنندگان غیررسمی، از این بازار خارج شدند.
توسلی ادامه داد: افزایش تعرفه نوت بوک برای حمایت از تولید داخلی نه تنها باعث تامین نیاز این کالا در کشور نشد بلکه به دلیل افزایش قیمت، عملا نوت بوک را از سبد کالای خانواده ها حذف کرد.  عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران درباره پیگیری های این سازمان از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بازنگری تعرفه گمرکی نوت بوک گفت: در نامه و ارایه گزارش ها به وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست کرده ایم تا زمینه طرح موضوع بازنگری تعرفه گمرکی نوت بوک با حضور یک نفر نماینده دارای حق رای از وزارت ارتباطات و همچنین یک نفر نماینده دارای حق رای از سازمان نظام صنفی رایانه ای در کميته ماده يک آيين نامه اجرايي قانون مقررات و صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت 
را فراهم کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :