آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233515
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1396 10:25
تعداد بازدید : 586

دو شرط توفیق لوایح 5 گانه فاوا

علی شمیرانی- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نمایندگی از دولت ظاهرا کار تدوین 5 لایحه حکمرانی الکترونیکی، لایحه تراکنش های الکترونیکی، لایحه شناسه های الکترونیکی، لایحه مسوولیت ارایه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات و لایحه حمایت از داده ها و حفاظت از حریم اطلاعات شخصی در فضای مجازی را پس از دریافت نظرات صاحب نظران، برای تصویب و تبدیل شدن به قانون به مجلس ارایه کند. فارغ از این که محتوای این لوایح چیست، آنچه مسلم است وضع قوانین یکی از راه های حذف بلاتکلیفی ها، تسهیل امور، جهت دهی به بخش، رفع برداشت های سلیقه ای و مواردی از این دست است. پس به قول معروف " قانون اگر بد هم باشد، بهتر از بی قانونی است." اما به این قول معروف می توان افزونه ای زد که مبنی بر این که "قانون اگر بهترین و کامل ترین هم که باشد، در صورت نداشتن ضمانت اجرایی به کاری نمی آید."
undefined
Shemirani@
اما دو شرط و نکته ای که باید در خصوص لوایح 5 گانه جدید به جد مد نظر متولیان امر باشد:
1- نخستین نکته در خصوص لوایح مذکور که قرار است قانون و مهمتر از آن "اجرایی" شود، (فارغ از هر ضعف و قوتی) تمرکز سنگین روی الزامات اجرایی آن است. ما در سال های گذشته تا دلتان بخواهد انبوهی از قوانین و مصوبات در حوزه ICT داریم که به دلیل ضعف پیش بینی ضمانت های اجرایی یا به شکل کامل اجرایی نشده اند یا تنها بخشی از آن قوانین از سوی دستگاه های مسوول اجرایی شده است. 
2- اما دومین نکته و شرط برای توفیق لوایح 5 گانه، (باز هم فارغ از هر ضعف و قوتی) سرعت در تصویب آنهاست. همه می دانیم که قوانین در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به علت ماهیت این فضا و ظهور و بروز سریع تحولات و چالش ها، اگر قرار باشد در بایگانی و صف های طولانی تصویب و ابلاغ قرار گیرد، احتمال آنکه از انتفاع خارج شود بسیار بالاست. لذا اگر بنا بر این نیست که یکسری قوانین صرفا برای درج در کارنامه های کلیشه ای عملکرد دولت ها و مسوولان مصوب شود و نیت از وضع قوانین مذکور واقعا اجرای آنها باشد، توجه به این دو شرط اکیدا ضرورت دارد.در نظر نگرفتن همین دو شرط از سال های گذشته تا کنون در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که موجب شده قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، قانون تجارت الکترونیکی، قانون کپی رایت، مصوبات متعدد پیرامون اجرای دولت الکترونیکی، شبکه ملی اطلاعات، بازی های رایانه ای، شبکه های اجتماعی و انبوهی گسترده از قوانین و مصوبات دیگر، یا به شکل کامل یا به شکل جزیی شکل اجرایی به خود نگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :