آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23343
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1391 10:5
تعداد بازدید : 743

به دلیل ضعف فنی گمرک

All in one ردیف بودجه نگرفت

درخواست کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای برای اختصاص ردیف تعرفه جدید برای کامپیوترهای All in One از سوی کمیسیون ماده یک وزارت صنعت، معدن و تجارت رد شد.

فناوران- در پی اختلاف‌نظرها در خصوص تعرفه کامپیوترهای All in One و درخواست فعالان حوزه سخت‌افزار برای اختصاص تعرفه جدید برای این محصول و جدا شدن آن از کامپیوترهای اسمبل شده، کمیسیون ماده یک با این درخواست موافقت کرد.
با مخالفت کمیسیون ماده یک با این درخواست، تعرفه کامپیوترهای All in one همچنان 60 درصد باقی می‌ماند.
توضیحات غروی
نایب رییس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در این مورد می‌گوید: ما از کمیسیون ماده یک خواسته بودیم ردیف تعرفه جداگانه‌ای برای کامپیوترهای All in one اختصاص دهد.
حسین غروی‌رام افزود: این کمیسیون در جلسه هفته گذشته خود این درخواست را مورد بررسی قرار داد و به دلیل نبود توان فنی لازم در گمرک برای تشخیص این نوع کامپیوترها با کامپیوترهای اسمبل شده با این درخواست مخالفت شد.
وی در مورد کمک‌های احتمالی کمیسیون برای افزایش توان فنی کارشناسان گمرک گفت: در دستور جلسه بعدی کمیسیون سخت‌افزار این موضوع قرار دارد و احتمالا طرحی را برای حل مشکل تدوین خواهیم کرد.

ماجرای دنباله‌دار All in one
سال گذشته دولت به دلیل انچه حمایت از تولید داخلی عنوان شد، تعرفه این کامپیوترها را 60 درصد اعلام کرد. این موضوع با اعتراض برخی از واردکنندگان و در راس آنها سید مهدی میرمهدی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران مواجه شد. میرمهدی در اواخر سال گذشته نامه‌ای را به کمیسیون ماده یک فرستاد و حمایت خود را از تعیین تعرفه چهار درصد به دلیل نداشتن تولید داخل این محصولات اعلام کرد.
این نامه با واکنش تند سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات ایران و کمیسیون سخت‌افزار سازمان نصر تهران مواجه شد و این دو گروه همراه با مجمع واردات، در نامه‌ای مشترک به کمیسیون ماده یک از توافق خود بر سر تعرفه 40 درصدی
خبر دادند.
اما این نامه دوم خود پایه‌گذار و دامن زننده اختلافات صنفی بی‌سابقه‌ای بود که تا امروز نیز تا حدود زیادی ادامه دارد. آزاده داننده رییس سازمان نصر تهران اعلام کرد تعرفه 40 درصد موضع سازمان نیست و اعضای کمیسیون سخت‌افزار اجازه نداشتند بدون اجازه هیات مدیره نظر سازمان را اعلام
کنند.
در نهایت این اختلافات سبب شد اعضای کمیسیون ماده یک تغییری در تعرفه 60 درصدی به وجود نیاورند. پس از حل نسبی اختلافات، فعالان حوزه سخت‌افزار این بار از کمیسیون ماده یک خواستند، ردیف تعرفه کامپیوترهای All in one را از کامپیوترهای اسمبل شده جدا کرده تا بتوان تصمیمی ساده‌تر و منطقی‌تر برای تعیین تعرفه این کالا گرفت. اما این موصوع نیز فعلا به دلیل ضعف فنی گمرک، با مخالفت کمیسیون ماده یک مواجه شده تا همچنان تعرفه 60 درصدی باقی بماند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :