آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23258
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1391 10:35
تعداد بازدید : 779

رییس کمیسیون شبکه سازمان نصر کشور:

محاسبه کیلویی تعرفه شبکه به دلیل نبود دانش فنی است

با وجود اعتراض واردکنندگان شبکه نسبت به بالا رفتن تعرفه و نحوه محاسبه حقوقی تجهیزات شبکه، کمسیون ماده واحده هنوز هم بر تعرفه کیلویی تجهیزات ارتباطی اصرار دارد.

 

افتانا- با گذشت هفت ماه از انتشار کتاب مقررات صادرات و واردات که به موجب آن واردکنندگان تجهیزات شبکه ملزم به پرداخت تعرفه گمرکی به میزان هر کیلو ۱۵ هزار تومان و یا چهار درصد البته هر کدام که بیشتر بودند شدند، اعتراض واردکنندگان نسبت به این افزایش تعرفه هنوز ثمری نداشته است.
به نظر متخصصان و فعالان این حوزه، این تعرفه‌گذاری که در کمسیون ماده واحده انجام می‌گیرد علاوه بر عدم حضور هیچ یک از کارشناسان این حوزه، به طور مشورتی نیز از نظرات آنها استفاده نمی‌شود.
به عنوان مثال دستگاهی مانند Access Point که در حدود ۱۰دلار قیمت دارد با وزنی در حدود یک کیلوگرم که عمدتا وزن آن مربوط به آداپتور است، مبلغ ۱۵هزار تومان به هزینه یک دستگاه با ارزش ۱۰ دلار خواهد افزود.
در حدود 80 درصد تجهیزات شبکه، در گروه کالاهایی با ارزش کمتر از ۱۵دلار قرار می‌گیرند و حتی کالاهایی با قیمت ۳۰۰دلار که سه کیلو وزن داشته باشد هزینه ترخیص آن به صورت کیلویی به صورت سه برابر خواهد شد و بسیار ناعادلانه خواهد بود.
شبکه ایران صدا در برنامه‌ای رادیویی به تشریح ابعاد این مساله پرداخت. در این برنامه حمید بابادی نیا، رییس کمسیون شبکه و امنیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این خصوص گفت: برای نخستین بار است که تعرفه تجهیزات شبکه بر اساس کیلو محاسبه می‌شود که به دلیل فقدان دانش فنی در کمسیون این اتفاق می‌افتد. چراکه در هیچ کجای دنیا چنین شاخصی برای تجهیزات شبکه وجود ندارد.
وی در این باره گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی که به تعامل دولت و بخش خصوصی اشاره دارد، در این کمسیون باید مشخصا یک کرسی به بخش خصوصی و به طور خاص به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اختصاص داده شود تا شاهد چنین مصوبه‌هایی که موجب کاهش ضریب نفوذ اینترنت و توسعه نیافتن زیرساخت‌های ارتباطی و همچنین افزایش قاچاق کالا خواهد بود و نهایتا به نرسیدن به سند چشم‌انداز می‌شود، نباشیم.
بابادی نیا با اشاره به افزایش قیمت‌ها، تضاد قیمت بین عرضه‌کنندگان مختلف در گروه کالایی یکسان، کاهش تقاضا و نامتعادل شدن بازار را از جمله اثرات فوری چنین اقداماتی عنوان کرد و گفت: با توجه به وضعیت فعلی بازار کامپیوتر بایستی از چنین اقداماتی احتراز شود.
او افزود: تعرفه کیلویی به نفع سندیکای مخابرات است زیرا تجهیزات مخابراتی را با تعرفه شبکه وارد می‌کنند و دو طرفه باعث ضرر هستند. علاوه بر اینکه تعرفه مخابراتی به درستی از آنها اخذ نمی‌شود که این به ضرر دولت است به ضرر واردکنندگان تجهیزات شبکه نیز است.
بابادی‌نیا ضمن اشاره به افزایش ناگهانی این تعرفه در چند سال قبل از چهار به ۵۰ درصد، و پیگیری و واکنش سریع هیات دولت نسب به آن و لغو این مصوبه، متذکر شد با استفاده از نظر کارشناسی متخصصان این حوزه در کمسیون ماده یک، قبل از تالیف کتاب مقررات صادرات و واردات می‌توان از اتلاف وقت هیات دولت و نیاز به واکنش سریع آنها جلوگیری کرد.
وی تقاضای مشخص خود را علاوه بر لغو مصوبه افزایش تعرفه و حضور یک کارشناس در کمسیون ماده واحده، این‌گونه گفت که تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و گمرک امضا شود که بر اساس آن آموزش‌های لازم برای تفکیک تجهیزات به تمامی بدنه کارشناسی گمرک در حوزه شبکه کامپیوتری و بخش‌های دیگر تخصصی داده
شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :