آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23254
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1391 10:25
تعداد بازدید : 552

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

جلسه ویژه رییس کل بانک مرکزی با واردکنندگان

وزیر صنعت، معدن و تجارت از دستور ویژه رییس جمهور برای تامین ارز مورد نیاز بخش تولید و واردات کشور خبر داد و گفت: قرار شد در جلسه امروز واردکنندگان با رییس کل بانک مرکزی ارز مورد نیاز واردات که از کانال مرکز مبادلات ارزی به کندی صورت می گرفت، بررسی شود.

خبرگزاری مهر- مهدی غضنفری در حاشیه همایش معرفی 100 شرکت برتر در جمع خبرنگاران از برگزاری جلسه ویژه‌ای از سوی واردکنندگان با رییس کل بانک مرکزی خبر داد و گفت: در جلسه روز گذشته دولت با حضور رییس‌جمهور، گزارشی از روند فعالیت مرکز مبادلات ارزی در تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان و تولیدکنندگان از طریق این مرکز به دکتر محمود احمدی‌نژاد ارایه شد که این گزارش نتوانست رییس‌جمهور را راضی کند.
وزیر صنعت، معدن تجارت افزود: براین اساس، رییس‌جمهور دستور داد تا در جلسه ویژه‌ای که با حضور واردکنندگان و رییس کل بانک مرکزی برگزار می‌شود، این نگرانی برطرف شده و مسیر ویژه‌ای برای تامین ارز از طریق مرکز مبادلات ارزی طراحی شود.
وی گفت: با تطبیق الگوی تجاری کشور با سبد ارزی که در اختیار بانک مرکزی است، امیدواریم که بتوانیم استفاده موثری از منابع ارزی کشور در راستای تامین نیازهای تولید و کالاهای اساسی داشته باشیم.
غضنفری گفت: همچنین بنابراین است که ارز مورد نیاز واردات از مجموعه ارزهای متنوعی که در اختیار بانک مرکزی است، تامین شود.
وی در پاسخ به این سوال که سال آینده را برای تولید و تجارت کشور چگونه سالی ارزیابی می‌کنید؟ گفت: سال آینده برای تولید سال خاصی است؛ چراکه ارز حاصل از صادرات نفت را احتمالا در اختیار نداشته باشیم.
غضنفری افزود: براین اساس، تقاضای دولت از تولیدکنندگان این است که در سال آینده ارزآوری را در دستور کار خود قرار دهند و کمک کنند که تولید اعم از صنعتی، معدنی و کشاورزی بتواند ارز مورد نیاز خود را تامین کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به این سوال که قرار بود پنج میلیارد دلار واردات کالاهای اساسی از هند صورت بگیرد، چه شد؟ گفت: سرجمع همه بحث‌ها اعم از واردات کالاهای اساسی و موارد اولیه در جلسه دوشنبه با رییس جمهور مطرح شد که بر این اساس، مقرر شد این تامین‌ها با توجه به منابع ارزی در اختیار بانک مرکزی صورت گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شش ماهه اول امسال 27 میلیارد دلار واردات و 16 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی انجام شده در حالی که مطابق با آمار بانک مرکزی، تنها 11 میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات به کشور و چرخه واردات بازگشته است.
مهدی غضنفری از آثار کاهش درآمدهای نفتی و تزریق ارز به جریان تولید در سال جاری خبر داد و گفت: اگر شرکت‌های تولیدی تصمیم بگیرند که این اثر را معکوس کنند، قادر به مدیریت آن خواهند بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بالاترین اولویت امروز واحدهای صنعتی باید این باشد که حتی اگر به ارز نیاز نداشته باشند، به دنبال ارزآوری برای جامعه بوده و از گذرگاه سختی که در مسیر تولید وجود دارد، عبور کنند.
وی گفت: هم‌اکنون در سال خاصی از تولید قرار داریم و سال آینده نیز به طور قطع همانند امسال است که مجبوریم برای حفظ عزت مردم تصمیم بگیریم که از این مسیر عبور کنیم، چراکه توقف متناسب با روحیه ما
نیست.
غضنفری گفت: برای این عبور به ابزار آن یعنی ارزآوری نیاز داریم، چراکه حفظ اشتغال، خطوط تولید و فروش منوط به تامین ارز است، این در شرایطی است که سال‌ها تامین کننده ارز بخش تولید نفت بوده ولی امسال به هر دلیلی نتوانسته این کار را به سرانجام برساند؛ بنابراین تولید می‌تواند این کار را انجام دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :