آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232488
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1396 10:6
تعداد بازدید : 611

اعتراض وزیر فاوا به بودجه خرید ماهواره صدا و سیما

موازی کاری صدا و سیما بیت المال را هدر می دهد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای حصول نتیجه در حوزه فضایی باید در منابع و مدیریت تمرکز داشته باشیم، از موازی کاری صدا و سیما در این حوزه انتقاد کرد.

فناوران - محمدجواد آذری جهرمی در مراسم سال روز فناوری فضایی گفت: در کشور ظرفیت های خوبی وجود دارد و در حوزه ماهواره سنجشی و مخابراتی در حوزه تحقیق و پژوهش پیشرو هستیم به طوری که سه ماهواره در مراحل پایانی برای پرتاب و قرارگیری در مدار هستند و یک ماهواره نیز آماده پرتاب داریم.

 هدررفت بیت المال در موازی کاری صدا و سیما
آذری جهرمی گفت: ساخت، خرید و در مدار قراردادن ماهواره یک پروژه اقتصادی است و ظرفیت های مورد نیاز برای برقراری ارتباطات داده ای و همچنین بخش تلویزیونی کاملا مشخص است. از طرفی صداوسیما برای خودش کار خرید، ساخت و در مدار قراردادن ماهواره های تلویزیونی را دنبال می کند و سازمان فضایی نیز در حوزه داده ای پیگیری های خود را انجام م دهد و طبیعتا از منابع بیت المال در این حوزه ها استفاده و روز به روز بر هزینه های کشور افزوده می شود و نتیجه مورد نظر به دست نمی آید.
وزیر فاوا با بیان اینکه کشور و سازمان تلویزیونی را در دنیا سراغ ندارم که ماهواره را بخرد و خود در مدار قرار دهد گفت: البته برای این موضوع در مجلس نیز بودجه در نظر گرفته شده درحالی که ما شاهدیم در بخش ماهواره های مخابراتی این کار اقتصادی نیست و طبیعتا دوستان ما در صداوسیما نیز چنین ملاحظه ای را دارند که باید با تمرکز و در نظرگرفتن چارچوب ها پیگیری بر اساس تفاهم صورت گیرد.
عضو کابینه دولت با بیان اینکه در حوزه هایی چون ناوبری هواپیماها، در عرصه مخابرات و پخش صداوسیما در کشور با مشکلاتی مواجه هستیم، گفت: باتوجه به گستردگی جغرافیایی که در کشور داریم اگر تمرکز در منابع و مدیریت ایجاد نشود نمی توان این مشکلات را حل کرد.
وزیر ارتباطات گفت: اگر صداوسیما آمادگی پذیرش ماموریت های فضایی را داشته باشد و بخش خصوصی نیز ظرفیت آن را داشته باشد چون مجموعه کار برای نظام و کشور است، ما آمادگی واگذاری آن را داریم.
وی با بیان تدوین پنج مدل برای هماهنگی سازمان فضایی و صداوسیما گفت: البته در هماهنگی ها دستاوردها مطلوب نیست و نمی توان هر سال نقطه ای را در مدارهای فضایی ثبت کرد و بعد به دلیل ناتوانی در قراردادن ماهواره در آن نقطه به دنبال ثبت نقطه دیگری باشیم.
آذری جهرمی به تفاهم میان دو وزارت ارتباطات و کشاورزی پرداخت و گفت: هم اکنون سند تفاهم این دو وزارتخانه آماده شده است تا با استفاده از ظرفیت های داخلی مشکلات خود را در این حوزه رفع کنیم.

 تفسیر متفاوت از قانون
وزیر فاوا همچنین گفت: اما درباره این موازی کاری به هماهنگی و هم افزایی نیاز داریم تا به لایحه ای برسیم که ممکن است از شورای عالی فضای مجازی کمک بگیریم، واقعیت را مطرح کرده ام مبنی بر اینکه در عرصه های مختلف فضایی نیاز به یکپارچگی داریم و باید مجموعه اعتبارات، خدمات، مسوولیت، اجرا و تعهد مشخص باشد. 
وی ادامه داد: در قانون اشاره نشده که صدا و سیما ماهواره بخرد، اما در زمان بودجه ریزی، اعتبار به آن اختصاص می دهند و این اجازه قانونی تفسیر می شود که شاید بتوان در اساسنامه سازمان فضایی متن را به نحوی تفسیر کرد که تاکید شود تنها سازمان فضایی مجاز به اقدام در زمینه خرید ماهواره است. 

 وعده های رییس سازمان فضایی
رییس سازمان فضایی ایران هم در این مراسم گفت: در حال حاضرحجم اقتصاد صنعت فضایی بالغ بر 340 میلیارد دلار است بوده که در برخی پیش بینی ها تا افق چشم انداز 1404 به 510 و حتی 640 میلیارد دلار خواهد رسید که نمایانگر رشدی حداقل 50 درصدی در 8 سال آتی است.
مرتضی براری افزود: صنعت فضایی با وجود تمامی محدودیت ها، دستاوردهای برجسته ای در زمینه های مختلف اعم از تربیت نخبگان و متخصصان، دستیابی به فناوری های طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره ها و کاوشگرها و ایجاد زیرساخت های بومی پیچیده را در کارنامه خود دارد.
رییس سازمان فضایی با اعلام اینکه توسعه فناوری فضایی برنامه راهبردی کشور تا افق 1404در این حوزه است، گفت: در نگاه اول، تثبیت دستاوردهای فناورانه کسب شده و پایدارسازی آن، شکل گیری کسب و کارهای خصوصی در توسعه فناوری فضایی، امکان سرریز این فناوری در سایر حوزه های صنعتی و تقویت نقش فناوری فضایی در تحقق انقلاب صنعتی چهارم در این برنامه راهبردی مد نظر است.
برابری با بیان اقتصاد بخش فضایی در برنامه های آتی این بخش به عنوان نگاه دوم گفت: امروزه بسیاری از کشورهای جهان علاوه بر بهره مندی از منافع مستقیم فناوری فضایی، با بهره گیری از ظرفیت های آن به دنبال توسعه اقتصادی و اجتماعی خود نیز هستند و این فناوری نقش جدی و قابل توجهی در این زمینه ایفا می کند.
براری ادامه داد: در اقتصاد گسترده فضا در تلاش خواهیم بود تا با تحریک تقاضا به ویژه نیازهای دستگاه های اجرایی کشور از یک سو و از سوی دیگر فراهم آوری بستر ورود بخش خصوصی و ایجاد کسب و کارهای جدید نقش جدی تری در آن ایفا کنیم.
وی با اعلام اینکه در جهت تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تلاش می کنیم با بازنگری رنجیره ارزش، ورود و توسعه فعالیت های بخش خصوصی و کسب و کارهای جدید دانش بنیان را تسهیل کنیم افزود: تدوین پروانه اپراتور ماهواره ای با همکاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به عنوان اولین گام از این مسیر هم اکنون مراحل پایانی خود را دنبال می کند. اما این رویکرد محدود به کسب و کارهای بزرگ در عرصه فضایی نخواهد بود و کسب و کارهای کوچک و متوسط که به نوبه خود می تواند منجر به اشتغال و ارزش آفرینی جوانان نخبه و متخصص این عرصه نیز شود، مورد توجه ویژه قرار می گیرد.
معاون وزیر ارتباطات گفت: تلاش خواهیم کرد تا با حضور فعال در عرصه بین الملل، ضمن دفاع از حقوق و منافع ملی کشور در مجامع و نهادهای مختلف، امکان استفاده حداکثری از این ظرفیت را با همکاری های مشترک، صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان، انتقال فناوری، جذب سرمایه خارجی و ... فراهم کنیم و تحقق این اهداف با همکاری منسجم و هماهنگ بخش های مختلف صنعت فضایی محقق می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :