آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232365
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1396 8:36
تعداد بازدید : 693

آذری جهرمی: لیست 500 سایت منتخب فاقد اعتبار است!

تخفیف 50 درصدی ترافیک سایت های داخلی همچنان در ابهام

در حالی که ارایه دهندگان سرویس اینترنت همچنان به صورت مبهم در حال ارایه تخفیف 50 درصدی ترافیک داخلی به کاربران تنها 500 سایت هستند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اظهارنظری اینستاگرامی علام کرد: این تخفیف باید برای همه سایت های داخلی درنظر گرفته شود.

فناوران - دهه فجر سال گذشته بود که محمود واعظی وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای چندمین بار اجرای مصوبه تخفیف 50 درصدی به همه سایت های داخلی را به تعویق انداخت و به رگولاتوری دستور داد تا پایان اسفند 95 زمینه اجرای این مصوبه را فراهم آورد. از آن زمان تاکنون تنها اقدام عملیاتی این بوده است که فهرست 500 سایت داخلی همراه با آدرس های آی پی آنها به ارایه دهندگان سرویس اینترنت داده شده است تا روی این IPها تخفیف ترافیک اینترنت اعمال شود.
اما توسعه تخفیف ترافیک متوقف ماند تا این رانت برای 500 سایتی که هیچ گاه مشخص نشد چطور انتخاب شده اند، باقی بماند.

 اهمیت دوبرابر اجرای مصوبه در مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت
در مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت، اهمیت نیم بها بودن ترافیک سایت های داخلی دوچندان شد چراکه در مدل جدید، عملا مردم مجبور بودند حجم زیادی ترافیک داخلی خریداری کنند که تنها برای 500 سایت کارایی داشت.
آذری جهرمی هم سیزدهم آذرماه در نشستی خبری و در پاسخ به فناوران با تایید اینکه این روال باید خاتمه یابد، گفت: رگولاتوری یک راه حل فنی برای اینکه همه سایت های داخلی تحت پوشش قرار بگیرند، پیشنهاد داده است. سازمان فناوری اطلاعات هم پیشنهادش این است که به جای این کار سامانه ای راه بیفتد و سایت های متقاضی بهره مندی از این تخفیف در آن سامانه درخواست دهند. نظر من با راه حل دوم است و البته ظرف دو هفته آینده (تا پایان آذر) این موضوع عملیاتی می شود.

 وعده وزیر محقق نشد
وعده دو هفته ای وزیر جدید فاوا هم به پایان رسید اما هیچ اتفاق عملیاتی درباره توقف رانت تخفیف به 500 سایت داخلی نیفتاد. با این حال دو هفته پیش رسول سراییان رییس جدید سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به فناوران اعلام کرد که سامانه مورد نظر وزیر ارتباطات سه هفته است که آماده و تحویل رگولاتوری شده است.
و البته معلوم نشد چرا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی استفاده از این سامانه را آغاز نکرده است و با اظهارنظر جدید به نظر می رسد این سامانه دیگر حتی کارآیی هم ندارد.
 پست اینستاگرامی مبهم وزیر فاوا
پیگیری های رسانه ای و کامنت های مردم سبب شد محمد جواد آذری جهرمی واکنشی کوتاه و پرابهام به ماجرای تخفیف 50 درصدی اینترنت داشته باشد. 
وی نوشت: «در خصوص لیست سایت های داخلی که نیم بها محاسبه می شوند، در مصوبه آمده که کلیه سایت هایی که در درون کشور میزبانی می شوند بایستی نیم بها محاسبه گردند؛ بنابراین لیست پانصد سایت سابق فاقد اعتبار برای محاسبه و شرکت های ارایه دهنده سرویس موظفند مصوبه را اجرا کنند».
اظهار نظر وزیر نشان می دهد که راهکار سازمان فناوری اطلاعات برای راه اندازی سامانه و ثبت نام از سایت های داوطلب دیگر مورد نظر وزارت فاوا نیست و باید این مصوبه برای همه سایت ها اعمال شود.
اما همین چند خط سوالات و ابهامات جدید را مطرح می کند. آیا امروز مردم به صورت نیم بها می توانند از ترافیک اینترنت سایت های داخلی بهره مند شوند؟ با ضرب الاجلی برای این موضوع تعیین شده است؟ مشکلات فنی که مدت ها این طرح را به تعویق انداخته، حل شده است؟ مردم چطور می توانند بر محاسبه نیم بهای ترافیک برای تمام سایت ها نظارت کنند؟ آیا اگر مردم از سرویس دهنده اینترنت خود شکایت کنند، رگولاتوری به شکایات در این حوزه رسیدگی خواهد کرد و جرایم احتمالی آن چیست؟

 گامی برای رفع انحصار مخابرات
اما در یادداشت اینستاگرامی وزیر، تخفیف 50 درصدی ترافیک برای سایت های داخلی، تنها موضوع مطرح شده نبود. آذری جهرمی در این یادداشت قرارداد جدید شرکت مخابرات ایران با شرکت های های وب و شاتل را گامی به سوی رفع انحصار دانست.
در این یادداشت آمده است: «در مورد وجود انحصار برای شرکت مخابرات ایران در واگذاری اینترنت خانگی، همانگونه که قبلا عرض کرده بودم با توجه به مصوبه ۲۶۰ کمیسیون تنظیم مقررات و لزوم اصلاح این رفتار، شرکت مخابرات ایران تا کنون با دو شرکت دیگر به تفاهمات قراردادی رسیده و با ابلاغ آن به استان های خود شرایط برای خرید سرویس از این شرکت ها فراهم شده است. سازمان تنظیم مقررات موظف شده است بر نحوه اجرای این مصوبه نظارت کند، در صورت وجود مشکل گزارش آن به سامانه ۱۹۵ در پیگیری موثر خواهد بود».

 مشترکان کم مصرف تا فروردین صبر کنند
یکی از مهم ترین انتقادات به مدل تعرفه گذاری جدید اینترنت وزارت ارتباطات، نبود انتخاب مناسبی برای مشترکان کم مصرف اینترنت است. اکنون مشترکان کم مصرفی که سرعت بالا نیاز دارند، ناچارند حجم بالایی ترافیک (که بخشی از آن ترافیک داخلی ناکارآمد است) خریداری کنند و پول زیادی از این بابت بپردازند.
پیشتر وزیر فاوا گفته بود که این مشترکان باید از راهکاری جایگزین مثل خرید اینترنت از اپراتورهای موبایل و همچنین TD–LTE استفاده کنند. اما این راهکار هم با اقبال مشترکان مواجه نشد و انتقادات همچنان ادامه یافت تا آذری در اینستاگرم خود وعده دهد راهکاری تا فروردین ماه برای این مشترکان درنظر گرفته خواهد شد: «در تعرفه جدید، مشترکین کم مصرف که پهنای باند بالا نیاز دارند، فاقد انتخاب مناسب هستند. برای رضایت این دسته از کاربران، پیشنهادهایی در حال بررسی است که تلاش می کنیم تا فروردین ماه به نتیجه نهایی برسد».
آذری جهرمی همچنین درباره مشکلات فنی ارایه سرعت های بالای اینترنت نوشت: «در تعرفه جدید، شرکت ها موظفند ابتدا از اینکه سرعت مورد تقاضای مشترک قابل واگذاری است اطمینان حاصل کرده  و سپس برای دائری اقدام کنند. دائری سرویس بدون حصول اطمینان از سرعت تخلف است و سازمان تنظیم مقررات موظف شده است بر حسن اجرای مصوبه نظارت کند».

 کیفیت بازی های آنلاین باز هم بهتر می شود
وزیر ارتباطات در این یادداشت همچنین نوشت: «درباره بهبود کیفیت بازی های آنلاین، علاوه بر اینکه کیفیت این بازی ها مورد پایش دائمی قرار گرفته تا شرایط نسبی فعلی تثبیت گردد، تیمی مشغول به مذاکره و پیگیری هستند تا بهبود مناسبی حاصل شود »


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :