آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232281
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1396 6:22
تعداد بازدید : 408

مقررات جدید مبادلات پولی بین بانکی ابلاغ شد

ساتنا یک بار در روز، پایا یک روز بعد

بانک مرکزی به منظور اعمال کنترل دقیق تر بر مبادلات پولی بین بانکی، فراهم آوردن زمان و امکانات لازم برای رهگیری تراکنش ها، جلوگیری از انجام انتقالات مشکوک به کلاهبرداری و پولشویی و از میان برداشتن زمینه سوء استفاده از زیرساخت های پرداخت و تسویه برای فعالیت های سوداگرانه، تغییراتی در سامانه های بین بانکی اعمال کرد.

فناوران- تغییرات اعمال شده به این شرح است:
«۱. انتقالات سامانه «پایا» برای دستور پرداخت های مشتریان صرفاً یک بار در روز و در روزهای غیر تعطیل رسمی و در سیکل ساعت ۱۵:۴۵ پردازش و برای اعمال نتیجه به بانک های مقصد ارسال می شود.
۲. ارسال دستور پرداخت در «پایا» و «ساتنا» با تاریخ موثر روز تعطیل رسمی ممنوع است.
۳. انتقالات سامانه «پایا» برای تسویه تراکنش های کارتی «شاپرک» به صورت تجمیع مبالغ تراکنش های روز قبل برای هر «شبا» صورت می پذیرد.
۴. در روزهای غیر تعطیل رسمی، انتقالات سامانه «پایا» برای تسویه تراکنش های کارتی «شاپرک» مربوط به روز قبل، صرفاً یک بار در روز و در سیکل ساعت ۳:۴۵ بامداد پردازش و برای بانک های پذیرنده ارسال می گردد. ضمناً ریز تراکنش های پایانه های فروش «شاپرک» در ساعت ۵:۰۰ بامداد در اختیار بانک های پذیرنده قرار می گیرد.
۵. در روزهای تعطیل رسمی، انتقالات سامانه «پایا» برای تسویه تراکنش های کارتی «شاپرک» مربوط به روز قبل، صرفاً یک بار در روز و در سیکل ساعت ۱۵:۴۵ پردازش و برای بانک های پذیرنده ارسال می گردد. ضمناً ریز تراکنش های پایانه های فروش «شاپرک» در ساعت ۱۷:۰۰ در اختیار بانک های پذیرنده قرار می گیرد.
۶. کارسازی دستور پرداخت مشتری به مشتری «ساتنا» در بانک مقصد، صرف نظر از زمان دریافت آن از مشتری توسط بانک مبداء، تا پایان وقت اداری تاریخ موثر دستور پرداخت صورت گرفته و تعهد انجام دستور پرداخت در این سامانه به صورت «همان روز» است.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :