آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232274
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1396 6:9
تعداد بازدید : 1172

با برگزاری سمیناری دو روزه صورت گرفت

توانمندسازی مدیران ارشد در مدیریت پروژه‎های صنعت حفاظت الکترونیک

نخستین سمینار تخصصی مدیریت پروژه در صنعت حفاظت الکترونیک روز گذشته با حضور جمع کثیری از مدیران ارشد شرکت‎ها و سازمان‎های دولتی و خصوصی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. فناوران - این سمینار آموزشی دو روزه که با رویکرد توانمندسازی مدیران ارشد و با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و اتحادیه سراسری شرکت‎های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه‎های ایمنی، دیروز برگزار شد و امروز عصر به پایان می‎رسد، بسیار مورد استقبال قرار گرفت و آقای انگس ورن مدیرگروه و مشاور در گروه بین‎المللی لینکس و ARC از کارشناسان مطرح بین‎المللی، اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه تجهیزات حفاظت الکترونیک، ارزیابی ریسک و مدیریت بحران ارایه کرد.

 لزوم توجه به مقوله حفاظت الکترونیک 
سمینار آموزشی مدیریت پروژه در صنعت حفاظت الکترونیک دیروز صبح با سخنرانی پدرام سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران کار خود را آغاز کرد.
سلطانی اظهار کرد: کشور ما در مقایسه با سایر کشورها بهره‎گیری کمتری از تجهیزات حفاظتی داشته و این در حالی است که با توجه به مقوله امنیت، نیاز مبرمی به این تکنولوژی وجود دارد.
وی افزود: یکی از روش‎هایی که باید برای دوری از چالش‎ها یاد بگیریم، مدیریت پروژه است. افرادی که با مدیریت پروژه آشنا باشند، ارزش زمان و هزینه را می‎دانند و با مفهوم کیفیت و ریسک آشنا هستند.
سلطانی گفت: باید کشور را به سمت بهره‎گیری از تهدیدها پیش برد و اقتصاد را بر پایه فرصت‎ها بنا نهاد.
وی با بیان اینکه یکی از معضلات ما غفلت از تربیت مدیران است، گفت: شرکت‎ها باید در حد بازار جهانی فعالیت کنند تا فرصت کسب و کار را از دست ندهند.


 توانمندسازی مدیران ارشد سازمان‎ها
در ادامه سمینار رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری شرکت‎های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه‎های ایمنی به سخنرانی پرداخت و گفت: این سمینار با رویکرد توانمندسازی مدیران ارشد صنایع مرتبط با حفاظت الکترونیک و با هدف ارتقای سطح علمی مدیران ارشد  شرکت‎ها و سازمان‎های دولتی و خصوصی که در حوزه‎های فروش، مدیریت فنی، کنترل پروژه، مشاوره، طراحی و نظارت فعالیت می‎کنند، برگزار شده است.
مسعود شنتیایی با بیان اینکه در حوزه ICT تغییر تکنولوژی بسیار سریع است، افزود: به دلیل این تغییر تکنولوژی کارشناسان و مدیران این حوزه باید مرتب دانش خود را به روز کنند و متکی به مدرک کارشناسی خود نباشند.
وی اضافه کرد: به دلیل عقب بودن از تکنولوژی روز دنیا معمولا اجرای پروژه‎های پرریسک در کشور با مشکل مواجه است. برای رفع این مشکل دو راهکار وجود دارد، یا باید مدیران و کارشناسان به خارج از کشور بروند و آموزش‎های لازم را برای ارتقای دانش خود ببینند که مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی است یا اینکه اتحادیه از کارشناسان مطرح بین‎المللی دعوت کند به ایران بیایند و آموزش‎های لازم را به مدیران بدهند.
شنتیایی اضافه کرد: در واقع با روش دوم ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه، برای افرادی که امکان شرکت در کلاس‎های آموزشی خارج از کشور را ندارند، شرایط یکسانی ایجاد شده است. وی گفت: جزوه‎های عملیاتی مرتبط با این دوره آموزشی آماده و در اختیار شرکت‎کنندگان قرار گرفته است و درواقع این روش را انتخاب کردیم برای ارتقای سطح دانش فنی مدیران و تمام کسانی که پروژه‎های متوسط رو به بالا دارند. 
شنتیایی با بیان اینکه مدیران دولتی و خصوصی اطلاعات کافی از مدیریت پروژه‎های حفاظت الکترونیکی ندارند، گفت: این امر باعث شده در این خصوص یا بیش از اندازه سرمایه‎گذاری ‎کنند یا به میزان ناکافی که در این صورت بهره‎وری لازم را ندارد. 
وی همچنین گفت: نمایشگاهی جانبی نیز در حاشیه این سمینار برپا شده است تا شرکت‎های این حوزه بتوانند خدمات خود را معرفی کنند.

 آموزش مدیریت ریسک امنیتی
پس از سخنان مسعود شنتیایی رییس سمینار مدیریت پروژه در صنعت حفاظت الکترونیک، انگس ورن، مدیر گروه و مشاور امنیتی در گروه بین‎المللی لینکس و ARC تدریس را آغاز و مباحثی درباره مدیریت ریسک امنیتی، بررسی های امنیتی و ملزومات اجرایی ارایه کرد.
انگس همچنین مطالبی درباره ریسک، مدیریت بحران و توسعه برنامه‎های حفاظت الکترونیک و به طور منظم نظرسنجی و ارزیابی ریسک، تهدید و تجزیه و تحلیل آسیب پذیری و همچنین مدیریت تحقیقات ارایه کرد.
وی در تعریف بررسی امنیتی گفت: بررسی امنیتی درواقع بررسی تفصیلی در محل و تحلیل ملک ( شامل دارایی ها و موارد اجرایی) در جهت اثبات موثر بودن، معیارها و شرایط فعالیت‎های حفاظتی فعلی برای تشخیص موارد آشکار مرتبط با ریسک های موجود و پیش بینی شده است.
انگس اضافه کرد: برای هر سازمانی مهم است که اطلاعاتش به بیرون درز پیدا نکند و شرکت‎های بین المللی در سطح جهان هر یک متدی خاص برای حفظ اطلاعات خود دارند. بنابراین ضروری است که یاد بگیریم چگونه از اطلاعات حفاظت کنیم.
 استقبال چشمگیر از سمینار
علی مسعودی، دبیرکل اتحادیه فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی نیز در حاشیه سمینار درباره روند اجرایی سمینار مدیریت پروژه در صنعت حفاظت الکترونیک، گفت: استارت اجرای این سمینار از سال 2015 زده شد. در بازدید هیات مدیره  از نمایشگاه بین المللی ایمنی و امنیت Intersec دبی، هماهنگی با کمپانی Tavcom صورت گرفت و قرار شد کارهای آموزشی را در این حوزه انجام دهیم.
وی افزود: این کمپانی انگلیسی به صورت تشکلی است که برای شرکت‎های فعال در حوزه حفاظت الکترونیک گواهینامه فعالیت صادر می‎کند و هیچ شرکتی بدون اخذ این گواهینامه نمی تواند فعالیت کند. اما این امر در ایران هنوز مورد توجه قرار نگرفته است.
وی توضیح داد: رایزنی و مکاتبات شروع شد و بعد از یک سال از طرف اتحادیه درخواست کردیم تا برای مدیران ارشد ایران در صنعت حفاظت الکترونیک آموزش مدیریت پروژه گذاشته شود.
وی افزود: از آنجایی که برنامه‎ریزی آموزشی باید طبق سیلابس‎های مدنظر اتحادیه انجام می‎گرفت، کمیسیون آموزش اتحادیه روی سیلابس‎ها کار کرد و بخش‎هایی که باید آموزش داده می‎شد، مشخص و برای تصویب به هیات مدیره ارسال کرد.
مسعودی اضافه کرد: درواقع آموزش دوره‏های اصلی بین 3 تا 5 روز زمان می برد؛ اما چون امکانش وجود نداشت و هزینه زیادی را تحمیل می‎کرد، مقرر شد آموزش در 4 محور در هر روز صورت گیرد.وی گفت: ابتدای سال جاری مصوب شد سمینار برگزار شود. از این رو کمیته آموزش این سمینار آغاز به کار کرد. ستاد اجرایی شکل گرفت و بنده به عنوان دبیر اجرایی انتخاب شدم. توانستیم با برنامه ریزی تاریخ سمینار را مشخص کنیم.
وی افزود: دبیرخانه سمینار از 4 ماه پیش تشکیل شد و نیروهای انسانی مستقر شدند. اما هنگامی که ثبت نام آغاز شد، با استقبال زیادی از سوی کارفرمایان دولتی و همکاران مواجه شدیم که این امر باعث شد تا مکان سمینار را تغییر دهیم.
مسعودی با بیان اینکه اتحادیه 260 شرکت عضو دارد و اعضا استقبال خوبی از برگزاری سمینار کردند، گفت:  بیش از 300 نفر در این سمینار حضور یافتند. البته به دلیل بارش برف اختلالاتی در پرواز استاد به وجود آمد، اما با تمام سختی‎ها ایشان در سمینار حاضر شدند.
وی بیان کرد: ضروری است توانمندسازی مدیران در سطوح بالاتری صورت گیرد زیرا کلاس‎های آموزشی که اکنون برگزار می‎شود، در سطح نصب و اجرای پروژه است.
 تقویت توان علمی رسالت اتحادیه
فرهنگ رضایی، عضو هیات مدیره و رییس کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی اتحادیه نیز درخصوص رسالت اتحادیه در راستای افزایش سطح کیفی شرکت‎های فعال در حوزه حفاظت الکترونیکی گفت: یکی از رسالت‎های مهم اتحادیه سراسری حفاظت الکترونیکی این است که با ایجاد فرهنگ آموزشی و برنامه‎های به روز  آموزشی در تقویت توان علمی و اجرایی این صنعت گام بردارد.
وی افزود: در این راستا، تصمیم گرفته شد در اولین گام به مدیران ارشد آموزش داده شود. به همین دلیل از آقای انگس ورن دعوت شد تا با حضور در این سمینار، آموزش‎های لازم را در این زمینه ارایه دهد. 
وی با بیان اینکه برای برگزاری این سمینار 6 ماه کار بسیار سنگینی انجام شد، گفت: برنامه داریم این سمینار آموزشی برای سال‎های آینده هم برگزار شود. اما ابتدا لازم است که بعد از سمینار، آن را ارزیابی کنیم و به یک جمع بندی برسیم. 

 لزوم تعریف دوره‎های آموزشی حفاظت الکترونیکی
نسیم توکل رییس کمیسیون زنان کارافرین اتحادیه حفاظت الکترونیک در حاشیه سمینار توضیحاتی را درباره ضرورت آموزش مدیران ارشد ارایه کرد و گفت: از دو سال پیش که عضو کمیسیون آموزش اتحادیه بودم، همیشه بحث آموزش مطرح بوده است. چراکه آموزش رسالت اصلی اتحادیه است و باید به آموزش‎های تخصصی بهای بیشتری داده شود. 
وی افزود: حفاظت الکترونیکی در برخی کشورهای دنیا رشته دانشگاهی است، اما در ایران هنوز تعریف نشده است و دوره آموزشی خاصی برای آن نداریم.
وی اضافه کرد: این سمینار عملا دوره آموزشی است اما چون تعداد زیاد است تبدیل به سمینار شده است. 
بر اساس این گزارش امروز در خاتمه همایش، لوح تقدیر و تندیس و گواهینامه حضور در دوره ازسویARC International و اتحادیه سراسری شرکت‎های فنی و مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی به شرکت کنندگان اهدا می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :