آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23200
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1391 15:34
تعداد بازدید : 674

سامانه کارت هوشمند بازرگانی رونمایی شد

جلوگیری از تخلفات اقتصادی با فرآیند هوشمندسازی

سامانه کارت هوشمند بازرگانی صبح دیروز با حضور رییس اتاق بازرگانی ایران افتتاح شد.

خبرگزاری فارس- محمد نهاوندیان در مراسم افتتاح سامانه صدور کارت هوشمند بازرگانی گفت: در برابر محدودیت‌ها رویکرد تسهیل در برابر تحریم را پیش گرفتیم و این روش به جا و مناسبی بود که با حرکت به سمت الکترونیکی کردن، سرعت و آسان‌سازی در کارها به وجود می‌آید، البته باید سطح عالی و میانی مدیریت استفاده از این تکنولوژی را با هدف رفع موانع موجود به کار گیریم.
وی افزود: در قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار رویکرد تسهیل‌گرا مورد تصریح قرار گرفته است و این همکاری بین وزارت صنعت، گمرک، اتاق مرکزی تعاون، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اتاق ایران از دو سال قبل آغاز شده است و امروز به منصه ظهور رسیده است.
نهاوندیان گفت: تا زمانی که راه صحیح آسان نشود، نمی‌توانیم راه نادرست را حذف کنیم و در مسیر هوشمند کردن کارت بازرگانی موفقیت زمانی صورت می‌گیرد که استمرار وجود داشته باشد.
رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: شرایط پیش رو اقتضا همدلی بیش از گذشته را می‌طلبد و برای اقبال و موفقیت باید این اطمینان در دل فعال اقتصاد تقویت شود که اطلاعات مشخصی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. ما به دنبال مانع تراشی در مسیر فعالیت آنها نیستیم.
وی افزود: اینکه حتما اطلاعاتی از صادرکننده بگیریم که تحریم‌کنندگان شیوه دور زدن تحریم‌های ما را متوجه شوند اقدام منطقی نیست، پس وظیفه ما این است که فعالان اقتصادی را مطمئن سازیم که فقط به دنبال تسهیل فرآیند تجارت هستیم و می‌خواهیم مشکلات و موانع موجود بر سر راه صادرات و واردات را حذف کنیم.
نهاوندیان گفت: هیچ کاری در فضای جدید اقتصادی به توفیق نمی‌رسد مگر با همکاری تشکل‌ها و رمز موفقیت، توانمندسازی تشکل‌هاست و این رویکرد با رویکرد مداخله‌جویان متفاوت است.
رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: تشکل‌ها با غیردولتی بودن می‌توانند کمک‌کار باشند و لازمه توفیق این است که این تشکل وجود داشته باشد که بخش خصوصی جزو نظام است تا مرز بین مفهوم مداخله و هماهنگی تعریف و مشخص شود.
نهاوندیان در پایان این سوال را مطرح کرد که آیا با گذشت هفت سال از ابلاغ فرمان سند چشم‌انداز آیا سرعت ایران برای رسیدن به مقام اول منطقه مناسب بوده است یا خیر.
وی گفت: کارت هوشمند بازرگانی می‌تواند گامی برای رسیدن و تسریع در دستیابی به اهداف باشد.

مقاومت ناخواسته در برابر اصلاح زیر ساخت‌ها
معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این مراسم گفت: در جامعه ما مقاومتی ناخواسته از سوی بخش خصوصی وجود دارد که براساس آن برخی فعالان اقتصادی نمی‌خواهند زیرساخت‌ها اصلاح شود.
ابویی با بیان اینکه ما در چرخه اقتصاد کشور با پدیده اقتصاد پنهان مواجه هستیم گفت: بعد از انقلاب اسلامی دامنه اقتصاد پنهان وسیع‌تر شده و حجم قابل توجهی از این موضوع به قاچاق کالا و ارز بازمی‌گردد.
 وی با بیان اینکه سهم صادرات ما در حدود 40 درصد است گفت: وجود اقتصاد پنهان معلول کالای قاچاق و ارز است.
 ابویی گفت: زیرساخت‌های اقتصادی ما مشکل دارد و تا زمانی که این زیرساخت‌ها درست نشوند انحرافات و کجی‌ها حل نمی‌شود.
 معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه مقاومت‌هایی از سوی بخش خصوصی در راستای ایجاد مدیریت و فناوری در اقتصاد وجود دارد، گفت: به جز زیرساخت‌های اقتصادی باید ساختارهای اقتصادی در کشور اصلاح شود تا فعالیت‌های بخش دولتی همسو و هماهنگ در کنار بخش خصوصی انجام شود.
 وی خطاب به بخش خصوصی گفت: جزیره‌ای عمل کردن سم است و باید قوانین و مقررات ما به‌روز باشد.
ابویی افزود: از سال 85 اطلاعات کارت‌های بازرگانی جمع‌آوری شده و هم‌اکنون به مرحله پایش رسیده است. بر این اساس در حال حاضر 35 هزار کارت فعال بازرگانی وجود دارد که باید پایش شود.
 معاون ستاد مبا رزه با قاچاق کالا و ارز در پایان با تاکید بر اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سال 85 در فعالیت‌های فعالان بازرگانی نظارت جدی‌تری داشته است، گفت: در سیستم مدیریت خارجی 12 سامانه جداگانه وجود دارد و در حدود 22 سازمان مجوز ترخیص کالا را صادر می‌کنند که همه آنها دستی هستند؛ دستی بودن در نهایت منجر به تخلف می‌شود اما با صدور کارت‌های هوشمند از بروز تخلفات جلوگیری می‌کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :