آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231623
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1396 12:10
تعداد بازدید : 818

مالیات اصناف امسال ۸ درصد افزایش یافت

رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مالیات اصناف امسال در مقایسه با سال قبل ۸ درصد افزایش داشت، گفت: در سال 96 برای مالیات سال 95 توافق داشتیم و مالیات خوداظهاری یک میلیون و 700 هزار واحد صنفی را پذیرفتیم.


فارس - رییس سازمان امور مالیاتی کشور درباره الکترونیکی شدن سیستم نظام مالیات گفت: در حال حاضر سامانه ثبت نام مالیات 100 درصد الکترونیکی است و بالغ بر 90 درصد اظهارنامه ها به صورت الکترونیکی دریافت می شود.
تقوی نژاد افزود: سامانه مجوز و پرداخت الکترونیکی شده است و ما قابلیت این را داریم که کاغذ را از نظام مالیاتی حذف کنیم و این کار به زودی انجام خواهد شد با این کار اقدامات بزرگ نظام مالیاتی برای مردم روشن خواهد شد.تقوی نژاد گفت: در نظارت بر ادارات مالیات سه روزه پاسخ ادارات ثبت داده می شود و تلاش بر این بوده است که انتظار در ادارات مالیات تا حداقل ممکن کاهش یابد.وی درباره طرح جامع مالیاتی نیز گفت: این طرح بزرگ ترین پروژه نرم افزاری در کشور است. این طرح ابتدا 32 پروژه داشت که بخش بیشتر آن به بهره برداری رسیده است. در این بخش کارآمدی نظام مالیاتی مدنظر است و نرم افزار این پروژه بومی شده و مشکلات برطرف شده است و در بخش سخت افزاری و شبکه پیاده سازی و مستقر شده است.رییس سازمان امور مالیاتی در ادامه درباره ارزش افزوده گفت: مالیات بر ارزش افزوده جایگزین دیگر مالیات ها شده است. در این بخش مالیات به حلقه آخر اصابت می کند و در اصل از تولید رد می شود و مصرف کننده مالیات را پرداخت می کند.قانون مالیات بر ارزش افزوده آزمایشی و 5 سال است که در اختیار دولت است. با هزار ساعت کار در هیات دولت لایحه‎ای تنظیم و به مجلس ارایه شد و در لایحه پیشنهادی اشکالات برطرف شده است و جرایم در این لایحه پیشنهادی به شدت کاهش یافته است. به طور مثال فعالان اقتصادی که با دولت قرارداد دارند، مالیات را از دستگاه های دولتی دریافت نمی کنند که این در لایحه جدید برطرف شده است. او گفت: در سال 96 برای مالیات سال 95 توافق داشتیم و مالیات خوداظهاری یک میلیون و 700 هزار واحد صنفی را پذیرفتیم. در واحدهای کوچک و متوسط نیز به صورت خوداظهاری پذیرفته شده است. ما به دنبال توسعه خوداظهاری در این زمینه هستیم و مردم باید به این کار عادت کنند که اطلاعات دقیق بدهند. در برنامه آتی سازمان مالیاتی کشور بیش از 80 درصد اطلاعات مالیاتی مؤدیان پذیرفته خواهد شد و تنها رسیدگی در زمینه 15 تا 20 درصد مؤدیان پرریسک بررسی خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :