آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231622
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1396 12:8
تعداد بازدید : 803

معاون نوآوری معاونت علمی:

شرکت های دانش بنیان برای اخذ نشان استاندارد مشکلی ندارند

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی با بیان اینکه طبق بررسی ها اخذ نشان ملی استاندارد مشکل عمده شرکت های دانش بنیان نیست، گفت: نشان ملی استاندارد صرفا معطوف به کیفیت محصولات نیست.

معاونت علمی ریاست جمهوری - محمود شیخ زین الدین در نشست تخصصی و توجیهی آیین نامه اجرایی صدور گواهی انطباق، گواهی محصول و نشان استاندارد دانش نماد، با بیان اینکه بررسی ها نشان داده اخذ نشان ملی استاندارد مشکل عمده شرکت های دانش بنیان نیست گفت: نشان ملی استاندارد صرفاً معطوف به کیفیت محصولات نیست، بلکه علاوه بر این نیازمند آن است که بتواند به تولید انبوه و آزمایشگاهی نیز دست یابد.
وی به ایجاد سلسله نشست های مرتبط با موضوع استانداردسازی شرکت های دانش بنیان از سوی معاونت علمی پرداخت و گفت: طبق بررسی ها مشکل بسیاری از شرکت های دانش بنیان، اخذ نشان ملی استاندارد نیست، چراکه نشان ملی استاندارد صرفاً معطوف به ویژگی ها و عملکرد محصول نیست و دارای یک سری ضوابط و مقررات خاص خود است.وی ادامه داد: بحث صدور گواهی انطباق و گواهی صدور محصول و البته در ادامه نشان دانش نماد، راهکار اساسی برای رفع مشکلات شرکت های دانش بنیان است که این معاونت با همکاری سازمان ملی استاندارد، برای فراهم سازی امکانات، با مصوبه شورای عالی استاندارد، این فرصت را به شرکت های دانش بنیان می دهد تا با بهره گیری از استانداردهای معتبر بین المللی یا استاندارد ملی استاندارد، گواهی نامه ای معتبر برای تأیید محصول خود دریافت کنند. شیخ زین الدین افزود: این آیین نامه می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات پیش روی شرکت های دانش بنیان باشد، بر این اساس تفاهم نامه ای در بهمن ماه سال گذشته با نشان ملی استاندارد امضا و سپس مصوبه شورای عالی استاندارد پیگیری و اخذ شد.معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی، ۲ هدف اصلی را در پی انعقاد این تفاهم نامه معرفی کرد و گفت: پس از پیگیری های لازم و برگزاری نشست های تخصصی در پی حل مشکلات موجود شرکت های دانش بنیان، نخستین و مهم ترین هدف حل مشکلات شرکت های دانش بنیان بود و در گام بعدی شرایط را به گونه ای فراهم ساختیم تا فرایند صدور این گواهی نامه ها، حداکثر همخوانی را با قوانین جاری و رویه های موجود سازمان ملی استاندارد داشته باشد. شیخ زین الدین با بیان اینکه در اکثر مواقع مشکل اساسی نداشتن تعریف اساسی از مساله است گفت: بحث صدور گواهی انطباق و صدور محصول و البته در ادامه دانش نماد مساله مهمی است که می تواند راهکار قابل توجهی برای رفع مشکلات شرکت های دانش بنیان به حساب آید.   
وی با بیان اینکه در تجاری سازی فناوری عمدتا در راستای کمک به شرکت ها تنها به مقوله پرداخت تسهیلات و معافیت های مالیاتی پرداخته می شود، گفت: در مقوله حمایت از شرکت های دانش بنیان انتظار از دولت تنها ارایه تسهیلات و معافیت های مالیاتی است. درصورتی که مساله مهم این است که بتوانیم مسیر را برای فروش محصولات شرکت های دانش بنیان و جذب سرمایه هموار کنیم. در این راستا در فاز نخست ۵۰ شرکت دانش بنیان از مجموعه شرکت های فعال در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی برای اجرای آزمایشی آیین نامه  انتخاب شدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :