آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231604
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1396 9:8
تعداد بازدید : 903

آغاز حبس خانگی مجرمان با پابند الکترونیکی در سه استان

معاون قوه قضائیه و رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات این قوه گفت: طرح حبس خانگی مجرمان یا حبس در محدوده معین با استفاده از ابزار پابند الکترونیکی در استان های تهران، البرز و یزد کلید خورده است و به زودی در سایر مناطق کشور نیز اجرا می شود.

ایرنا - حمید شهریاری افزود: تدابیر طرح حبس خانگی مجرمان یا محدوده معین با استفاده از ابزار پابند الکترونیکی از سه سال گذشته در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته و این طرح به صورت آزمایشی امسال در استان های مذکور روی 15 مجرم اجرایی شده است.
وی افزود: کلیات طرح حبس خانگی مجرمان تکمیل شده و در کوتاه ترین زمان به مجلس ارجاع می شود که در صورت تصویب نمایندگان در همه استان های کشور قابل اجراست.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: این طرح در قانون آیین دادرسی جدید تدوین شده و برای مجرمان درجه پنج تا هشت قابل اجراست.
شهریاری، ابلاغیه الکترونیکی را یکی دیگر از خدمات نوین دستگاه قضایی در کشور دانست و افزود: در گذشته بیش از 70 درصد از ابلاغ نامه ها به صاحبان نمی رسید و مردم مدت زیادی در انتظار درخواست خود سرگردان بودند اما با اجرایی شدن این طرح، بیش از 95 درصد ابلاغیه های الکترونیکی به صاحبان رسیده است.
وی گفت: عدالت الکترونیکی طرحی جامع است که براساس آن 50 پروژه و 120 زیر پروژه برای این مهم در نظر گرفته شده و مهم ترین آن ها حبس خانگی، ابلاغ الکترونیکی و گواهی امضای اسناد الکترونیکی بوده است.
شهریاری افزود: گواهی امضا روی اسناد الکترونیکی از دیگر خدمات الکترونیکی دستگاه قضایی است که براساس آن دستگاه های اجرایی می توانند اسناد کاغذی خود را امحا و به جای آن از گواهی امضای اسناد الکترونیکی استفاده کنند.
وی گفت: استان مرکزی در همه بخش های الکترونیکی دستگاه قضایی در کشور پیشتاز بوده است به طوری که تاکنون 60 درصد از ابلاغیه های این استان به صورت الکترونیکی ارسال می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :