آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231587
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1396 9:0
تعداد بازدید : 660

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

3 درصد روستاها هیچ سرویس ارتباطی ندارند

در اجرای مواد 67 و 69 قانون برنامه ششم توسعه چهار خدمت سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی و ایجاد وحدت رویه نشست بین دستگاه های اجرایی اصلی از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و سایر ذی نفعان برگزار شد.

فناوران - در این نشست وبگاه uso.cra.ir رونمایی و مقرر شد دسترسی به کلیه دستگاه ها و نوپاها و نوآوران داده شود تا بتوانند برای ارایه خدمات برنامه ریزی کنند.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در این جلسه گفت: در چند ماه گذشته برای ایجاد شفافیت از وضعیت ارتباطی روستاهای سراسر کشور از طریق پیمانکاری پایش ۶۴ هزار روستا و آبادی انجام شد و با استفاده سیستم اطلاعات جغرافیایی به روز شد که در این پایش علاوه بر وضعیت ارتباطی، وضعیت پوشش صداوسیما و مراکز بهداشتی نیز مورد بررسی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در سامانه اطلاعات ارتباطی روستاهای کشور وضعیت موجود از نظر ارتباطات مشخص شده است، افزود: این بررسی در سه بخش ارتباطات ثابت، تلفن همراه و اینترنت صورت گرفت.
آذری جهرمی گفت: در مجموع مشخص شد از مجموع روستاهای مورد پایش قرار گرفته ۳۴ درصد همه سه سرویس، ۵۱ درصد دو سرویس، ۱۰ درصد تنها یک سرویس و ۳ درصد نیز هیچ سرویسی را ندارند.
وی با بیان اینکه بیش از ۲۱ هزار روستایی که تحت پوشش ایرانسل نیستند، تا پایان سال تحت پوشش نسل چهارم قرار می گیرند، گفت: این اقدام بزرگی است برای این روستاها که عمدتا دارای جمعیت و خانوار بالایی هستند.
وزیر فاوا با بیان اینکه همه دستگاه های دولتی می توانند از این سامانه برای طراحی خدمات استفاده کنند، گفت: باید در نظر داشته باشیم که لایه خدمات را در روستاها فراهم کنیم چراکه با بردن شبکه برای روستاییان بدون خدمات، فقط بازار مصرف را ایجاد کرده ایم درحالی که باید سعی کنیم با بردن خدمات به روستاها آنها را توانمند سازیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در برنامه سه ماهه نخست فعالیت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم هزار دستگاه خودپرداز را در روستاهای سراسر کشور مستقر کردیم، گفت: این اقدام مورد استقبال روستاییان قرار گرفت به طوری که یکی از درخواست های مناطق روستایی استقرار خدمات بانکی است.
وی به استفاده از ICT در زمان زلزله کرمانشاه پرداخت و افزود: در زلزله اخیر بسیاری از مدارس به دلیل زلزله از بین رفته بود که آموزش و پرورش با استفاده از شبکه ICT از طریق فبلت هایی اقدام به برقراری آموزش مجازی برای دانش آموزان زلزله زده کردند.

دستور وزیر درباره کارگزاران روستایی
آذری جهرمی درباره بلاتکلیفی کارگزاران مخابرات روستایی با بیان دستور پیگیری این موضوع برای تعیین تکلیف مشکل کارگزاران مخابرات روستایی گفت: قرار شده است که جلسه ای با حضور رگولاتوری، پست، پست بانک و شرکت مخابرات ایران برگزار شود تا وضعیت نیروهایی که در دفاتر مخابرات روستایی فعال هستند، مشخص شود.
وی افزود: با خصوصی سازی مخابرات مشکلاتی برای این بخش به وجود آمده که باید به سرعت این موضوع تعیین تکلیف شود.
وزیر ارتباطات گفت: در همین حال وضعیت ۴ هزار دفتر توسعه خدمات ارتباطی هنوز مشخص نیست و با وجود اینکه برنامه ششم توسعه به ما اجازه داده است که دو هزار مجوز جدید برای این دفاتر صادر کنیم اما هنوز وضعیت دفاتر قبلی با اشکالاتی همراه است بر این اساس قصد داریم با برگزاری جلسات هم اندیشی به یک فرمول واحد برای حل مشکلات دفاتر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز تعدد و موازی کاری سایر دفاتر دستگاه های اجرایی در این زمینه برسیم تا بتوانیم گره از کار مشکلات این بخش باز کنیم. در این خصوص با سازمان امور استخدامی و شورای عالی اداری برای استفاده از ظرفیت های صدور مجوز، بحث هایی را پیش برده ایم.
وی همچنین از عدم اجرای شبکه علمی دانشگاه ها انتقاد کرد و گفت: شبکه علمی هنوز به تعهدات خود عمل نکرده و باید دوستان در این زمینه توضیح دهند که وضعیت اتصال دانشگاه ها به کجا رسیده است و تنها با امضای تفاهم مشکلی حل نمی شود. 
در همین حال در همین جلسه مقرر شد که وضعیت اتصال و امکان ارتباط ۱۸ هزار خانه بهداشت روستایی و افزایش کیفیت سه هزار مرکز بهداشت روستایی مطابق با خواسته وزارت بهداشت فراهم شود.

ضربه فیلتر تلگرام به روستاها
معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری نیز در این جلسه گفت: بازار مجازی روستاییان مورد نیاز است؛ همچنان که وقتی تلگرام قطع شد روستایی ها می گفتند ارایه کالای شان به بازار متوقف شده است.
براساس گزارش فارس، ابوالفضل رضوی افزود: در زمان آقای واعظی 28 هزار روستا به اینترنت متصل شد که جهش خوبی بود.
وی یادآور شد: در حالی که دو سوم مساحت کشور روستاها هستند عدالت آموزشی هیچ وقت نصیب روستاها نشده است. همان طور که بچه روستایی کمتر به دانشگاه های دولتی ورود می کند.
به گفته وی به دلیل آشنایی روستایی ها با اینترنت، دفاتر آی سی تی روستایی در حال تعطیلی و نیمه تعطیلی هستند که به بیکاران کشور اضافه خواهد کرد.
رضوی بیان کرد: باید پوشش موبایل تمامی جاده های روستایی الزامی شود زیرا اکنون اگر کسی در جاده کم ترددی بماند، هیچ دسترسی ندارد.
وی گفت: بازار مجازی روستاییان مورد نیاز است همچنان که وقتی تلگرام قطع شد روستایی ها می گفتند ارایه کالای شان به بازار متوقف شده است.
رضوی بیان کرد: امسال 12 هزار میلیارد تومان برای توسعه روستاها در نظر گرفته شده که با افزایش نرخ ارز به 13 تا14 هزار میلیارد تومان می رسد و افزایش نرخ ارز برای ما خوب است اما کار اقتصاد کشور چه می شود را نمی دانم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :