آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23154
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1391 0:51
تعداد بازدید : 630

مروری بر پایگاه جدید اپل که قرار است در سال 2016 به بهره‌برداری برسد

فرود بشقاب پرنده اپل در کالیفرنیا

اپل در پی احداث پایگاه جدیدی برای متمرکز کردن تمام نیروهای کار خود است. این پایگاه جدید که طراحی مدورِ یکپارچه ای دارد هویت تازه ای به این شرکت خواهد بخشید.

استیو جابز فقید سال 2006 برای نخستین بار از احداث پایگاه جدید اپل خبر داد. جابز آن زمان اعلام کرد که اپل 9 زمین مجاور را در منطقه کوپرتینو در ایالت کالیفرنیا خریداری کرده است و احداث پایگاه جدید خود با نام Campus II را تا سال 2010 به پایان خواهد رساند.  اما ساختمان جدید اپل که به یک بشقاب پرنده شباهت دارد هنوز در ابتدای راه است. تغییرات پی‌در‌پی در طراحی نقشه و مراحل طولانی و دشوار کسب تاییدیه احداث ساختمان از دیده‌بانان محیط زیست از دلایلی است که تکمیل پایگاه جدید اپل را فعلا تا سال 2016 به تعویق انداخته است.
انتظار می‌رود پایگاه بشقاب پرنده‌ای اپل 13 هزار نفر از کارکنان این شرکت را در خود جای دهد و سالن کنفرانسی با ظرفیت یکهزار نفر داشته باشد. سالن ورزشی و پارکینگ زیرزمینی از دیگر قسمت‌های پایگاه جدید اپل خواهد بود. همچنین فضایی معادل 300 هزار متر مربع به بخش تحقیق و توسعه اختصاص خواهد داده شد. جالب‌تر آنکه بخش عمده الکتریسیته مورد نیاز این پایگاه از طریق نیروگاه اختصاصی اپل تامین خواهد شد که انرژی خود را از فناوری‌های خورشیدی و پیل‌های سوختی به دست می‌آورد.
محدوده عمده پایگاه اپل قرار است در زمینی ساخته شود که پیشتر به هیولت پاکارد تعلق داشته است. براساس نقشه کنونی پایگاه اپل، 20 درصد از مساحت مجموعه تبدیل به فضای سبز خواهد شد و 80 درصد دیگر به ساختمان اپل تعلق خواهد گرفت. اما طراحی مدور و استثنایی این پایگاه به آن معنی است که 80 درصد از کل فضای این به پارک شباهت خواهد داشت. به بیان ساده عمارت بشقاب پرنده‌ای اپل پارک بزرگی خواهد بود که یک ساختمان مدور دور تا دور آن را احاطه می‌کند.
پایگاه جدید اپل طرح نوین و آینده گرایانه‌ای در صنعت معماری دنیا به حساب می آید؛ پروژه‌ای که فقط غول بزرگی همچون اپل قادر است از عهده سرمایه گذاری و اجرای آن برآید. اما اپل تنها شرکتی نیست که در طراحی پایگاه خود همخوانی با محیط زیست را در پیش گرفته است. برای مثال گوگل روزانه چهار هزار و 500 نفر از کارکنان خود را از طریق اتوبوس‌های کم مصرف تا یکی از پایگاه‌های خود در سان فرانسیسکو جابه‌جا می‌کند.
جری براون فرماندار کالیفرنیا یکی از افرادی بود که حمایت خود را از احداث پایگاه جدید اپل اعلام کرد. براون ژوئن سال گذشته دراین باره گفت: این پروژه حداقل 100 میلیون سرمایه جذب کالیفرنیا خواهد کرد، بی‌آنکه به تولید گازهای گلخانه‌ای بیانجامد.
با وجود پشتیبانی دولتی از پایگاه اپل، تشکل‌های حمایت از محیط زیست به این طرح حمله کرده‌اند. این تشکل‌ها مدعی شده‌اند که پایگاه اپل فضای پیاده‌روی کنونی منطقه را کاهش می دهد.کارشناسان چشم‌انداز مثبتی را برای پایگاه جدید اپل متصور هستند. اندرو شرِیج، یکی از بنیان‌گذاران شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری Money Crashers می‌گوید: سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری اپل روی این پروژه کاملا قابل قبول و توجیه‌پذیر است. شکل و ساختار پایگاه جدید اپل نه تنها منحصربه‌فرد و نمادین است، بلکه نمادی از چشم‌انداز و دورنمای باارزش‌ترین شرکت فناوری دنیا محسوب می‌شود. به چشم من این پایگاه نمود موفقیت‌هایی است که اپل طی سال‌های اخیر کسب کرده و در عین حال گواهی بر دستاوردهای آتی آن خواهد بود.
منبع: minyanville


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :