آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231513
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1396 10:48
تعداد بازدید : 667

مدیرعامل گوگل: هوش مصنوعی مثل برق و آتش است

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل چند روز پیش در یک رویداد تلویزیونی اعلام کرد که هوش مصنوعی یکی از ژرف ترین چیزهایی است که بشریت هم اکنون روی آن کار می کند و از نظر اهمیت، آن را با تسهیلات زیرساختی در دوران مختلف مانند برق مقایسه کرد.

TheVerge- پیچای هندی تبار گفت که ایده هوش مصنوعی از مواردی چون آتش و برق هم عمیق تر است. زیرا انسان ها در مقابل آتش و برق باید در حین مصرف بر معایب آن هم غلبه کنند. هوش مصنوعی نیز معایب خود را دارد، ولی مزایای آن آنقدر زیاد است که معایبش گم می شوند. 
به گفته وی، هوش مصنوعی می تواند به حل معضلات بزرگ از تغییرات آب و هوا تا درمان سرطان مفید باشد. 
این در حالی است که گوگل به طور گسترده ای در حال کار روی هوش مصنوعی و فناوری های مبتنی با آن است و به عنوان یکی از پیشگامان این زمینه به حساب می آید.
در این مصاحبه بعد از اینکه مجری چندین بار از آثار هوش مصنوعی روی مشاغل و نیز دیدگاه روشنی که درباره این فناوری مخرب از سوی فعالان سیلیکون ولی درباره آینده آن تصور می شود، گفت، پیچای نیز در پاسخ گفت که انسان ها حق دارند نگران باشند، ولی باید پیشرفت این تکنولوژی را بپذیرند. وی همچنین در ادامه افزود: تاریخ نشان داده است کشورهایی که تعلل می کنند، از فرصت ها به خوبی استفاده نمی کنند. بدین ترتیب بهتر این است که تغییرات را بپذیرید. 
بعضی از کارشناسان معتقدند که خود پیچای هوش مصنوعی را به گوگل آورده است. در اوایل سال جاری میلادی پیچای تغییر موضع مهم گوگل را اعلام کرد و گفت که این شرکت قصد دارد به جای پیشگام بودن در عرصه موبایل، از این پس در عرصه هوش مصنوعی حرف اول را بزند. این موضوع باعث می شود که گوگل بخش عمده ای از دانش خود را برای یادگیری ماشینی، توسعه محصولات تشخیص صدا مانند گوگل هوم و البته محصولات مرتبط به تشخیص بصری به کار گیرد. 
پیچای در این باره چنین توضیح داد: در دنیایی که هوش مصنوعی حرف اول را در آن می زند، تعاملات بسیار طبیعی تر از قبل می شود. مثلا با استفاده از صدای خود می توانید با اشیا صحبت کنید. ما در حال توسعه ابزاری به نام گوگل لنز هستیم؛ ابزاری که کامپیوترتان می تواند با بهره گیری از آن، همچون شما دنیا را ببیند.
گوگل لنز که تاریخ انتشار آن برای اواخر ۲۰۱۷ تنظیم شده است، امکان تشخیص بصری را برای دوربین گوشی های هوشمند فراهم می کند. کافی است یک رستوران خاص را به گوگل لنز معرفی کنید تا به صورت آنلاین، بازخوردهای مرتبط به آن را به شما نشان دهد. به عقیده  ساندار پیچای، ترجمه زبان های مختلف به یکدیگر، مثالی بارز از هوش مصنوعی پیشرفته است. او می گوید طی چند سال آینده، امکان ترجمه فوری، چه به صورت صوتی و چه به صورت تصویری، با دقت بسیار بالا فراهم خواهد شد.
گوگل در سال ۲۰۱۳ موفق شد شرکت بریتانیایی دیپ مایند (که در زمینه  هوش مصنوعی فعالیت می کند) را با هدف توسعه  هرچه بیشتر توانایی های این شرکت، خریداری کند. سوالات بسیار مهمی درباره ماشین هایی که می توانند برای خودشان فکر و عمل کنند، وجود دارد و عده  کثیری از افراد، به هیچ عنوان آنها را ایمن نمی دانند. اما آیا پیچای از این نگرانی ها باخبر است؟
جواب پیچای این بود: من کاملا از این موضوع خبر دارم. مردم از سرعت تغییرات تکنولوژیکی در سیلیکون ولی هراس دارند و درک این موضوع کمی برایم سخت است. گاهی اوقات حتی با حرف های شان به شدت به ما هجوم می آورند. نمی دانم واقعا مردم این سرعت بالای تغییرات تکنولوژی را می خواهند یا نه. فکر می کنم که آنها چنین خواسته ای ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :