آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231507
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1396 10:38
تعداد بازدید : 513

نظام بانکی در نقطه شروع بانکداری مجازی است

یک کارشناس بانکداری الکترونیکی با تاکید بر اینکه در نقطه شروع بانکداری مجازی هستیم، گفت: برخی بانک ها گام هایی در این زمینه برداشته اند.

ستاد خبری همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت- رسول لطفی آذر با تاکید بر اینکه فاصله معناداری بین بانکداری مجازی رایج در دنیا با بانکداری داخلی وجود دارد،افزود: هم اکنون تمام بانک ها به دلیل قوانین و مقررات این الزام را برای مشتریان خود دارند که به منظور احراز هویت به صورت فیزیکی به شعب مراجعه کنند. بنابراین بسیاری از سرویس ها به صورت حضوری به مشتریان ارائه می شود.
وی با تاکید بر اینکه قوانین بانکی موجود چندان با بانکداری مجازی سازگاری ندارد، گفت: به طور مثال اگر بانکی اصلا شعبه نداشته باشد نمی تواند با قوانین فعلی فعالیتی داشته باشد چراکه برای اعطای تسهیلات و ارزیابی مشتریان، الزام وجود دارد که مشتریان برای احراز هویت به شعب مراجعه حضوری داشته باشند.
لطفی آذر اظهار داشت: مهاجرت از بانکداری الکترونیکی به بانکداری دیجیتال نیازمند شکل گیری چرخه سرویس و خدمات است. هرچند هم اکنون مشتریان از پایانه فروش خرید می کنند ولی هنوز چرخه سرویس و خدمات در ایران کامل نشده است.
این کارشناس با بیان اینکه زیرساخت های بانکداری دیجیتال از نظر فنی با بانکداری الکترونیکی تفاوت اساسی دارد، خاطر نشان کرد: هم اکنون بانکداری موبایلی و اینترنتی داریم ولی زیر ساخت فنی و کسب و کاری برای این حوزه ها در کشور فراهم نیست.
وی ادامه داد: در بانکداری دیجیتال طرح های مختلفی در دنیا مطرح می شود که سرمایه گذاران در آنها مشارکت می کنند؛ در این طرح ها بانک ها تسهیلات پرداخت نمی کنند بلکه متقاضیان تسهیلات را با سرمایه داران آشنا می کنند.
وی گفت: در ایران از نظر فرهنگی هم فاصله زیادی با اجرای بانکداری مجازی داریم. در نوع جدید بانکداری مجازی لازم است فرهنگ، قوانین و زیرساخت ها فراهم شود. 
وی با تاکید بر اینکه در نقطه شروع بانکداری مجازی هستیم، گفت: باید به سمت بانکداری استاندارد برویم تا فرهنگ و زیرساخت لازم برای بانکداری مجازی شکل بگیرد. البته این مهم با پیگیری و استمرار فعالیت ها امکان پذیر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :