آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231505
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1396 10:36
تعداد بازدید : 614

رییس اتاق اصناف در جلسه روسای اتحادیه‌ها با شهردار مطرح کرد

واحدهای صنفی نباید زیر نظر دولت و شهرداری بروند

جلسه روسای اتحادیه‎های صنفی تهران دیروز با حضور نجفی، شهردار تهران برگزار شد. در این نشست رییس اتاق اصناف با گله از اینکه چرا باید واحدهای صنفی زیر نظر دولت و شهرداری بروند؟گفت: متاسفانه در حال حاضر ۹ اتحادیه در کمیسیون زیربنایی دولت در حال واگذاری به شهرداری‎هاست که این کار اصلا به صلاح نیست.

فناوران - علی فاضلی در جلسه روسای اتحادیه‎های صنفی تهران افزود: در تهران ٢٥٠ هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب وجود دارند در حالی که واحدهای بدون پروانه نیز مشغول به کار هستند؛ در این میان علیرغم تلاش شهرداری تهران در ساماندهی مشاغل مزاحم، ولی امروز حتی شاهد مدیریت درست در حوزه ساماندهی بنگاه های مزاحم نیستیم.
 ساخت شهرک‎های صنفی آرزوی اتحادیه‎های صنفی 
رییس اتاق اصناف تهران همچنین در این نشست، با اعلام تشکیل کارگروه مشترک با شهرداری با هدف حل مشکلات کسب و کارهای شهری گفت: ایجاد شهرک‎های صنعتی و ساماندهی بخش تولید یکی از خواسته‏های اصناف است. اما هیچ تسهیلاتی برای این موضوع و اجرای بند ٢٠ ماده 55 به اصناف ارایه نشده است.فاضلی تغییر کاربری واحدها را از جمله مشکلات اصناف عنوان کرد و افزود: تجاری فروشی شهرداری بدون مکان‏یابی صحیح و مشاوره با صاحبان حرفه مساله مهمی است و رشد قارچ گونه این واحدها موجب ناهمگونی مجموعه های صنفی و هدر رفت منابع شده است. وی برگزاری نمایشگاه های بدون مجوز و دستفروشی را دیگر مشکل اصناف برشمرد و گفت: این مشکلات با تعامل اصناف و شهرداری قابل حل است. فاضلی گفت: ساخت شهرک‎های صنفی تخصصی آرزوی اتحادیه های صنفی است که امیدواریم این مهم محقق شود.
 لزوم تشکیل کارگروه مشترک بین شهرداری و اتاق اصناف
شهردار تهران نیز در دیدار با روسای اصناف تهران با بیان لزوم تشکیل کارگروه مشترک میان شهرداری تهران و اتاق اصناف برای حل و فصل مشکلات فیمابین ، گفت: موافق هستم که این کارگروه تشکیل شود تا مسایل را مورد به مورد فیمابین شهرداری تهران و اصناف به بحث و گفت وگو بگذاریم و برای هر یک راه حلی را پیدا کنیم. محمدعلی نجفی افزود: آنچه در دنیای غرب حدود 25 سال است تحت عنوان مسوولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی مطرح است، در کشور ما سابقه دیرینی دارد. لذا امروز نیز باید همه به مسوولیت اجتماعی اصناف مختلف توجه ویژه ای داشته باشند.شهردار تهران با بیان اینکه ظرف شش سال گذشته ده ها کنفرانس و سمینار بین المللی درباره نقش شهرهای بزرگ در توسعه اقتصادی و حتی توسعه حیات بشری برگزار شده است، افزود: ما نیز باید در این حرکت جهانی نقش موثر خود را ایفا کنیم و در جهت توسعه هم در داخل کشور و هم خارج از کشور نقش موثری را داشته باشیم. در شهرداری تهران سال ها صحبت از درآمد پایدار می شد که متاسفانه در این امر خیلی موفق نبوده ایم به شکلی که 80 درصد درآمدهای شهرداری تهران امروز از محل منابع ناپایدار است. لذا باید با ایجاد منابع درآمدی پایدار موجبات توسعه پایدار شهری را فراهم کنیم.
وی افزود: بی‎تردید اقتصاد شهری مساله بسیار مهمی است. از گذشته در شهرداری تهران معاونت مالی و اقتصاد شهری ایجاد شده اما 99 درصد فعالیت این معاونت بر جنبه مالی متمرکز بوده و برنامه های اقتصاد شهری در این معاونت مورد توجه قرار نگرفته است.شهردار تهران گفت: برای ایجاد منابع درآمدی پایدار شهری تنها راه، استفاده از نظرات فعالان اقتصادی و اساتید و کارشناسان دانشگاه است. در حالی که قرار بود کسب و کارها روز به روز بهتر شود اما متاسفانه امروز از برخی جهات روز به روز محدودتر شده اند.
 مخالفت با برگزاری نمایشگاه‎های بهاره
نجفی همچنین درباره برگزاری نمایشگاه های فصلی و بهاره گفت: برای من عجیب بود که این نمایشگاه ها به جای نمایشگاه بیشتر همانند فروشگاه هستند که شهرداری تهران نیز برای برگزاری آنها نظر موافق ندارد اما در نقطه مقابل نیز همانند هر کجای دنیا باید اصناف نیز اقداماتی را انجام دهند. برای مثال در مناسبت های خاص مثل سال نو میلادی اصناف در اروپا و آمریکا حراج های واقعی را برگزار می کنند که این موضوع از نظر اقتصادی نیز درست است و از جنبه ایفای مسوولیت های اجتماعی نیز حایز اهمیت است.وی ادامه داد: بی تردید اقشاری از مردم هستند که قدرت اقتصادی لازم را ندارند ولی قطعا می خواهند در ایام خاص همانند سایر مردم خرید کنند که اصناف می توانند با تخفیفات واقعی که ارایه می کنند قدرت خرید مردم را بالا ببرند. لذا جلوگیری از برگزاری نمایشگاه ها از سوی شهرداری تهران باید انجام شود و در نقطه مقابل نیز باید حراج های واقعی از سوی اصناف برگزار شود.در این جلسه گزارشی از کمیسیون مالیاتی و لزوم توجه به پژوهش در حوزه اصناف ارایه شد. 
همچنین در این جلسه تفاهم‎نامه‎ای بین اتاق اصناف تهران و شهرداری تهران برای تشکیل کارگروهی به منظور بررسی مسایل اصناف و تعیین راه حل برای آن به امضا رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :