آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231490
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1396 10:17
تعداد بازدید : 473

همه دستگاه ها ملزم به پذیرش اطلاعات الکترونیکی مردم هستند

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال گفت: با وجود سه لایه امنیتی در تشخیص هویت افراد، هرگونه تقلب و سوء استفاده از کارت ملی هوشمند غیرممکن است.


ایسنا - حمید پارسایی گفت: در حال حاضر 120 دستگاه از جمله دفاتر ازدواج و طلاق، ناجا، دستگاه قضا و غیره به سامانه احزار هویت الکترونیکی متصل شده اند.
وی ادامه داد: در تلاشیم تا کد رهگیری نیز به سامانه احزار هویت الکترونیکی اضافه شود، کاربرد اصلی آن این است کاربری که استعلام هویت کرده کدی دریافت می کند که در محاکم قابل دفاع و استناد است.
او گفت: سازمان ثبت احوال بیش از 5 سال است که شناسنامه ها و کارت های ملی را به صورت الکترونیکی در پایگاه ثبت احوال دارد. بنابراین بی معنی است که این مدارک را به صورت الکترونیکی داشته باشیم و در مقابل از مردم کپی مدارک را بخواهیم زیرا سامانه به صورت برخط موجود است.
پارسایی افزود: از سال ها قبل خود دستگاه ها و ادارات و البته خود مردم مطالبه این امر را داشتند تا اعطای کپی از مدارک حذف شود که این امر نیز محقق شد.
معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال گفت: در آینده مردم می توانند با کوچک ترین مدرکی، تشخیص هویت شوند، کارت هوشمند ملی نیز به دنبال حذف مراجعات حضوری صورت گرفته است، لذا مردم می توانند درخواست خود را به صورت الکترونیکی و البته غیر حضوری ارسال و نتیجه را دریافت کنند.
او افزود: در قانون الزام اینکه اطلاعات افراد به صورت الکترونیکی درآید، آمده اما ما در اجرای آن عقب هستیم، به این معنا که این امر در ادارات و دستگاه ها کمتر مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته است.
پارسایی گفت: ما در دوران گذار از دولت سنتی به دولت الکترونیکی هستیم لذا در برخی از موارد شاهد موازی کاری هایی هستیم که خواست این دوره است، در حال حاضر امکانات فنی آماده شده و تا دو سال دیگر اطلاعات سببی و نسبی افراد هم به صورت طبقه بندی در سازمان ثبت احوال ثبت می شود اما آنچه در حال حاضر موجود است اطلاعات فردی افراد است که به طور کامل احصا شده است.
او گفت: کلیه دستگاه ها ملزم به اجرای استفاده از اطلاعات الکترونیکی افراد با حذف کپی از مدارک شناسایی افراد است. در آینده نیز عکسی هم از افراد اخذ نمی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :