آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231486
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1396 10:11
تعداد بازدید : 589

تامین اجتماعی هم آیفون وارد می کند!

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان اینکه بعد از اجرای رجیستری قیمت گوشی های موبایل تا ۲۵ درصد رشد داشت، اعلام کرد که سودآوری این بخش به اندازه ای بوده که یکی از شرکت های تامین اجتماعی نیز به واردات آیفون روی آورده است.

ایلنا - مهدی میرمهدی ضمن ابراز تاسف از عدم دقت در اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه اعلام کرد: اخیرا یکی از مسوولان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت وگویی که با یکی از رسانه ها داشتند، گفتند گوشی هایی که بعد از اجرای رجیستری در شبکه های ارتباطی غیرفعال شده اند به ما ربطی ندارد و باید از مسیر درست وارد کشور می شدند.
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان اینکه نمی توان به همین راحتی از کنار مردم رد شد و میلیاردها تومان هزینه ای را که برای خرید گوشی هزینه شده است نادیده گرفت، گفت: مگر غیر از دولت کسی هم بوده که مجوز واردات گوشی را صادر کند؟! پس اگر واقعا گوشی قاچاق تشخیص داده شده و الآن در راستای اجرای رجیستری قادر به دریافت خدمات نیست، حاکمیت باید برود و یقه فروشنده و واحد صنفی مربوطه را که اقدام به فروش گوشی قاچاق کرده، بگیرد نه اینکه با مردم بازی کند.
وی بیان کرد: از روز اول اجرای این طرح هشدار دادم که چنین اتفاقاتی خواهد افتاد زیرا عده ای از واردکنندگان، واردات شان با آن چیزی که اعلام کرده اند متفاوت است.
او افزود: نهایتا گوشی که توسط این افراد وارد کشور شده و به دست مصرف کننده رسیده است، اکنون با توجه به اینکه قاچاق تشخیص داده شده قادر به دریافت خدمات از اپراتورهای تلفن همراه نیست؛ نمی شود که در این شرایط به مردم بگوییم گوشی های شان را دور بریزند.
میرمهدی درباره وضعیت حاکم بر بازار تلفن همراه بعد از اجرای رجیستری نیز عنوان کرد: بعد از اجرای این طرح، افزایش قیمتی تا 25 درصد در این بازار را شاهد هستیم و عملا واردات برخی گوشی های تلفن همراه به کشور برای واردکنندگان سودآور شده است.
وی افزود: شما همین یک مورد را در نظر بگیرید که واردات گوشی به کشور اندازه ای سودآور شده که یکی از شرکت های سازمان تامین اجتماعی به عنوان واردکننده رسمی آیفون به کشور معرفی شده و اسم آن در لیست دارندگان مجوز از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آمده است.

 طرح رجیستری ۱۴ هزار گوشی را غیر فعال کرد
مهدی محبی رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی تهران نیز گفت: تاکنون ۱۴ هزار گوشی از برندهای اپل، گوگل، بلک بری و موتورلا با طرح رجیستری غیر فعال شده است و دیگر از شبکه ارتباطی کشور سرویس دریافت نمی کنند که از این میزان ۳۰ درصد گوشی ها مهمان بوده و از کشور خارج شده اما در حدود ۱۰ هزار تلفن همراه مربوط به بازار ایران است که باعث شده تا برخی در عرضه و استفاده با مشکل مواجه شوند.
وی در خصوص راهکار شکایت و پیگیری قانونی گوشی های غیرفعال شده نیز گفت: مردم برای پیگیری گوشی های غیر فعال شده، ابتدا با فاکتور به فروشگاهی که از آن خرید را انجام داده اند مراجعه کنند و در صورتی که فروشگاه از تعویض موبایل ممانعت کرد، می توانند به قسمت شکایات سازمان صنعت، معدن و تجارت یا اتحادیه دستگاه های مخابراتی تهران واقع در خیابان حافظ، بعد از جمهوری، کوچه حسین حسنی، پلاک ۱۸ مراجعه کنند.
محبی با بیان چگونگی فاز چهارم طرح رجیستری موبایل برای ثبت گوشی های دست دوم گفت: در حقیقت برای واگذاری و فروش یک تلفن همراه به فرد دیگر، باید فرآیند رجیستری انجام شود که این مساله کاهش سرقت تلفن همراه را به دنبال دارد. به مرور زمان تلفن های همراه دست دوم تمامی برندها به منظور ساماندهی بازار گوشی های دست دوم و کارکرده در طرح رجیستری قرار می گیرند.
وی ادامه داد: از آنجا که طرح رجیستری متکی به شماره سیم کارت است و گوشی ها با سیم کارت در شبکه ارتباطی ثبت می شوند، فروشنده موبایل دست دوم و کارکرده وارد سایت سامانه همتا می شود و شماره سیم کارت خریدار را وارد می کند و بدین صورت عملیات واگذاری از شماره سیم کارت صاحب دستگاه به شماره سیم کارت صاحب جدید موبایل انجام می شود.

 هشدار درباره فعال سازی سازمان یافته گوشی های قاچاق 
بر اساس گزارش دیگری، در مرحله چهارم طرح رجیستری به زودی یکی از سه برند پرطرفدار سامسونگ، ال جی و هوواوی مشمول خواهند شد. برخی افراد در روزهای منتهی به زمان مشمول شدن برندهای قبلی با قراردادن سیم کارت، گوشی ها را فعال می کردند که استفاده سازمان دهی شده از این روش قابل پیگیری است.
خبرگزاری فارس گزارش داد، بنابراعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قرار بود در بهمن ماه مدل گوشی های جدیدی مشمول رجیستری اعلام شود و در مرحله چهارم این طرح به زودی یکی از سه برند سامسونگ، ال جی و هوواوی مشمول طرح رجیستری خواهند شد.
کمیته اجرایی رجیستری اعلام کرد به زودی یکی از این سه برند مشمول این طرح می شوند و فاصله بین زمان اعلام برند تا زمان مشمول شدن نیز ممکن است کوتاه باشد.
این کمیته به فروشندگان تلفن همراه توصیه اکید کرده که برای جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان احتمالی، در مدت زمان باقیمانده تا اعلام برند (یا برندهای) مشمول، از خرید تلفن های همراه غیرقانونی خودداری کرده و کالای موردنیاز خود را حتماً از واردکننده های قانونی با گارانتی معتبر خریداری کنند.
بنابر اعلام این کمیته، در ماه های گذشته مشاهده شده است که برخی افراد در روزهای منتهی به زمان مشمول شدن یک برند، با قراردادن سیم کارت در چندین دستگاه تلفن همراه (حتی تا 60 مورد هم مشاهده شده است) اقدام به فعال سازی آن ها کرده اند که تمامی این موارد توسط سامانه رویت و ثبت شده است. در صورتی که استفاده از این روش برای فعال سازی تلفن همراه به طور گسترده و سازمان دهی شده باشد، قابل پیگیری است.
بر این اساس توصیه شده درصورتی که کاربران دارای تلفن همراهی با یکی از برندهای فوق هستند و به هر دلیلی در چند ماه گذشته گوشی خاموش بوده، لازم است تا قبل از زمان آغاز طرح، تلفن همراه با قراردادن سیم کارت درون آن روشن شود و حتی المقدور با آن تماس گرفته یا پیامکی ارسال شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :