آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23062
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1391 10:43
تعداد بازدید : 397

تقسیط 140 هزار میلیارد ریال از معوقات فعالان اقتصادی

140 هزار میلیارد ریال از تسهیلات ارزی و ریالی معوق فعالان اقتصادی بنابر مواد 28 و 29 قوانین بودجه سال های 90 و 91 مشمول تقسیط و از فهرست مطالبات سررسید گذشته بانک ها خارج شده است.

خبرگزاری فارس- بانک‌های دولتی تا پایان آذر ماه امسال و بر اساس ماده 29 قانون بودجه سال 91 حدود 27 هزار میلیارد ریال از تسهیلات ارزی و ریالی سررسید شده و معوقه اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه‌های تولیدی صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدماتی را تقسیط کرده‌اند.
برای تقسیط این 27 هزار میلیارد ریال 19 هزار و 300 فقره قرارداد جدید با این اشخاص حقیقی و حقوقی منعقده شده که بر مبنای آن تسهیلات گیرندگان موظف شده‌اند بدهی‌های معوق و سررسید شده خود را طی یک تا پنج سال پرداخت کنند.
بنابراین گزارش، بانک‌های خصوصی کشور نیز در 9 ماهه ابتدایی امسال در قالب 71 هزار فقره قرارداد جدید، حدود 22 هزار و 400 میلیارد ریال از بدهی‌های معوق و سررسید شده اشخاص حقیقی و حقوقی را تقسط کرده و از سرفصل مطالبات مطالبات سررسید گذشته خود خارج کرده‌اند.
به این ترتیب بانک‌های دولتی و خصوصی کشور تا پایان آذر ماه امسال بالغ بر 49 هزار میلیارد ریال از بدهی‌های معوق و سررسید شده شبکه بانکی را در قالب 90 هزار فقره قرارداد تقسیط کرده‌اند.
این در حالی است که بانک‌های دولتی و خصوصی سال گذشته نیز 90 هزار میلیارد ریال از تسهیلات معوق و سررسید گذشته فعالان اقتصادی را تقسط کرده بودند و به این ترتیب طی سال 90 و تا پایان آذر ماه 91 بالغ بر 140 هزار میلیارد ریال از تسهیلات معوقه و سررسید گذشته تقسط شده است.
بنا بر ماده 29 قانون بودجه سال جاری و به منظور حمایت از تولید و اشتغال، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی دارای مجوز از بانک مرکزی موظف شده‌اند با درخواست متقاضی و پس از تایید هیات مدیره بانک، اصل و سود اعم از سود قبل و بعد از سررسید تسهیلات ریالی یا ارزی سررسید شده و معوقه پرداختی به اشخاص حقیقی و یا حقوقی بابت فعالیت در امور تولیدی صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدماتی را که در بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی به دلایل موجه دچار مشکل شده‌اند را برای یک‌بار و تا پنج سال تقسیط و از سرفصل مطالبات سررسید گذشته و معوق خارج کنند.
همچنین با تایید هیات مدیره مذکور جریمه خسارت تاخیر پس از تعیین تکلیف تا آن زمان و انجام تسویه حساب کامل مورد تایید بانک یا موسسه مالی و اعتباری بخشیده شود به نحوی که در این موارد تفاوتی میان سود قبل و پس از سررسید وجود نداشته باشد. چنانچه اشخاص حقیقی یا حقوقی برای تسویه بدهی‌های معوق خود به بانک‌های عامل مراجعه نکنند به هیات مدیره بانک‌ها اجازه داده می‌شود با رعایت قوانین و مقررات برای مطالبات بیش از پنج میلیارد ریال خود از سایر اموال منقول و غیرمنقول آنان مازاد بر وثایق تحویلی به بانک‌ها با حکم مراجع قضایی اقدام کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :