آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23055
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1391 10:33
تعداد بازدید : 1330

عضو شورای عالی فضای مجازی:

ارایه پهنای باند داخلی به شرکت ها رایگان می شود

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی تعدد نهادهای تصمیم گیرنده در حوزه امنیت را مانعی برای فعالیت بخش خصوصی دانست و گفت: شورای عالی فضای مجازی تلاش کرده است که با تشکیل کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی این مشکل را برطرف کند.

ایسنا- علیرضا شاه‌میرزایی گفت: در حوزه فضای مجازی گاه موازی‌کاری‌هایی صورت می‌گیرد که همین موازی‌کاری‌ها مانعی برای فعالیت بخش خصوصی به شمار می‌رود.

تعدد نهادهای تصمیم‌گیرنده امنیتی را مانعی برای فعالیت بخش خصوصی
وی بخشی از این موانع را مربوط به نهادهای امنیتی دانست و گفت: لازم است که در فضای مجازی بخش خصوصی فعال شود و بخش خصوصی کشور باشد که این بخش را اداره می‌کند و شبکه ملی اطلاعات راه می‌اندازد.
وی افزود: اما بخش خصوصی اگرچه برای سرمایه‌گذاری آماده است اما گاه برخی موانع بر سر راه آن وجود دارد که یکی از این موانع فعالیت نهادهای متعدد امنیتی است. این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در عین حال گفت: در حال حاضر ما نهادهای امنیتی متعددی در کشور داریم که همه آنها دغدغه امنیت دارند و اتفاقا این موضوع درست هم است اما اگر حرف تمام این نهادها با یکدیگر یکی شود دیگر بخش خصوصی بلاتکلیف نخواهد ماند.
وی درخصوص راه‌اندازی کمیسیون امنیت فضای مجازی افزود: نکته دیگر آن که در زمینه قانون‌گذاری هم در حال حاضر نهادهای متعددی حضور دارند و در حوزه تنظیم مقررات نیز بخش‌های مختلفی در حوزه‌های رادیو و شبکه، محتوا و غیره فعالیت می‌کنند که گاه فعالیت‌ این بخش‌ها با یکدیگر موازی و در برخی موارد متناقض یکدیگرند به همین دلیل یک شرکت و سازمان مجبور می‌شود برای گرفتن مجوز به چندین بخش مختلف مراجعه کند.
او افزود: اما اکنون شورای عالی مجازی با راه‌اندازی کمیسیون تنظیم مقررات فضای مجازی سعی بر حل این مشکلات دارد که ما امیدواریم با همکاری دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف کشور از جمله دولت و مجلس روز به روز هم‌گرایی بیشتری در میان نهادها مشاهده کنیم.

ارایه پهنای باند رایگان به شرکت‌های داخلی
شاه‌میرزایی گفت: در زمینه اپراتورهای موبایل برای این که آنها مجبور نباشند برای ترافیک داخلی اینترنت، هزینه‌های اینترنت جهانی را پرداخت کنند، مجوزهایی قرار است صادر شود تا با ایجاد زیرساخت‌های لازم فضایی ایجاد شود که دیگر لازم نباشد اپراتورها تمام ترافیک خود را از اینترنت جهانی تامین کنند. این مجوز در حال حاضر در حال آماده شدن است تا از این پس بخش خصوصی بتواند با بهره‌مندی از آن مسایل خود را برطرف کند.
وی افزود: متاسفانه در حوزه موبایل این روزها اپراتورهای داخلی ما بیشتر کارشان این است که به فروش اینترنت جهانی بپردازند؛ به عبارت دیگر گویی ما تبدیل به ابزار فروش سرویس‌های خارجی شده‌ایم و برای آنها درآمدزایی می‌کنیم در حالی که می‌توان این درآمد را به نفع خود کشور ایجاد کرد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از ارایه پهنای باند رایگان به شرکت‌های داخلی خبر داد و گفت: از زمان تشکیل شورای عالی فضای مجازی مجوزهایی در حوزه خدمات چند رسانه‌ای صادر شده است و ما روز گذشته توانستیم مصوبات مربوط به نقاط تبادل ترافیک داده در داخل کشور را تبیین کنیم که این موضوع قیمت پهنای باند برای شرکت‌های داخلی را رایگان می‌کند یعنی هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت ترافیک داده‌های داخلی نباید توسط این شرکت‌ها پرداخت شود.
وی گفت: در این زمینه هماهنگی‌های لازم میان دستگاه‌های مرتبط ایجاد خواهد شد و به زودی این مصوبه توسط کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی ابلاغ می‌شود.
وی گفت: این مصوبه یکی از پایه‌های اینترانت ملی است که تا یک ماه دیگر به وزارت ارتباطات ابلاغ خواهد شد. ایجاد نقاط تبادل ترافیک داده داخلی تا یک ماه آینده
شاه‌میرزایی همچنین گفت: نقاط تبادل ترافیک داده داخلی یا بخش‌ها ظرف یک ماه آینده ایجاد خواهند شد و در این زمینه وزارت ارتباطات نیز مکلف شده است که این نقاط را در کشور ایجاد کند.

فیلترینگ فقط وظیفه حاکمیت نیست
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سوالی که درباره برنامه‌های این شورا در زمینه امنیت فضای موبایل مطرح شده بود گفت: اپراتورهای موبایل مسوولیت کامل خود در برابر امنیت کاربران را رعایت نمی‌کنند. به همین دلیل گاه ممکن است بدون اطلاع کاربر برنامه‌هایی که روی گوشی است به اینترنت وصل شود و اطلاعات محرمانه افراد را به سایت‌ها منتقل کند.
شاه‌میرزایی افزود: در این زمینه لازم است اپراتورها علاوه بر اطلاع‌رسانی این برنامه‌ها را کنترل کنند و علاوه بر اطلاع‌رسانی پیامکی به کاربران نسبت به فیلتر کردن این برنامه‌ها اقدام کنند. به عبارت دیگر فیلترینگ تنها وظیفه حاکمیت محسوب نمی‌شود.
وی در ارتباط با شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک و سیاست‌گذاری شورا در زمینه این سایت‌ها گفت: شورای عالی فضای مجازی صد موضوع مهم را در دستور کار دارد که شبکه‌های اجتماعی هم یکی از این موارد می‌شوند اما لازم است که ما به ترتیب وارد این مبحث‌ها شویم. شاه‌میرزایی افزود: در حال حاضر ما مباحثی مانند شبکه ملی اطلاعات، سرویس‌های پایه وب، موتورهای جست‌وجو، نقاط تبادل ترافیک را در دستور کار داریم و اولویت ما با این موضوعات است و در مرحله‌های بعدی وارد موضوع شبکه‌های اجتماعی خواهیم شد.

تاخیر رایتل در شان کشور نیست
این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بابت طولانی شدن راه‌اندازی رایتل به انتقاد پرداخت و گفت: به تعویق افتادن این موضوع و راه‌اندازی این اپراتور موضوعی است که جای توجه دارد چراکه راه‌اندازی یک اپراتور در دنیا شش ماه کار دارد نه سه یا چهار سال. این میزان زمان برای راه‌اندازی یک اپراتور قابل توجیه نبوده و این در شان کشور نیست.
وی افزود: قطعا کشور نیاز به نسل سوم و چهارم تلفن همراه را احساس می‌کند اما مجوزهایی که تاکنون اعطا شده مجوزهای کاملی نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :