آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230472
تاریخ انتشار : 20 دی 1396 9:55
تعداد بازدید : 1841

پیام رسان های داخلی امان نامه می خواهند

زمانی نه چندان دور، صنعت وبلاگ در ایران همگام با دنیا در حال رشد و رقابت بود و شبکه اجتماعی بومی ایرانی پا به پای نمونه های بین المللی رقابت می کرد.

محمد جواد آذری جهرمی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
اما امروز دیگر نامی از صنعت وبلاگ ایران به جا نمانده و شبکه اجتماعی محبوب آن زمان اعلام کرده به زودی سرویس خود را خاموش خواهد کرد.
در مصاف آزادی و امنیت، داخلی ها صحنه رقابت را به برخی نگاه های تنگ نظرانه واگذار کردند و در کنارش صحبت از پروژه هایی با پسوند ملی آغاز شد که بیشتر آنها با تصدی دولت ها به سرانجامی نرسید.
در این میان آمارهای سال ۹۲ خبر از آن می داد که بیش از ۲۵ درصد استفاده مردم از اینترنت با فیلترشکن است، اما با رویکرد حمایتی دولت از دسترسی مردم به شبکه های اجتماعی، کم کم این سرویس ها در زندگی مردم نقش خود را پیدا کردند اما در این میان ظرفیت های دولت تا آنجا نبود که بتواند همه موانع پیش روی شبکه های اجتماعی داخلی را رفع کند.
بدون شک هر زمان صحبت از توسعه سرویس های ایرانی می شود، همواره به حجم ریالی حمایت دولت از این سرویس ها توجه می شود و در این میان فراموش می شود که سرویس های بومی برای توسعه علاوه بر پشتیبانی مالی، نیازمند امان نامه ای در حوزه های قضائی و امنیتی هستند که ظاهرا دولت به تنهایی قادر به ارایه چنین تضامینی نیست. بالطبع در نبود شرایط مناسب برای رشد محصولات ایرانی، مردم منتظر حل مشکلات داخلی نماندند و با استفاده از سرویس های بین المللی به استفاده از شبکه های اجتماعی ادامه دادند و علاوه بر رفع نیازهای روزمره مثل اخبار و...، بخش قابل توجهی از ظرفیت های اقتصادی را نیز در این فضا شکوفا کردند و معیشت بخشی از مردم به این فضا گره خورد.
حالا در شرایطی قرار داریم که حاکمیت ما و اکثر کشورهای دنیا امکان اعمال مقررات بر شبکه های اجتماعی بین المللی را ندارند و البته ساده ترین راه حل(!) برای غلبه بر این تهدیدات نوین بستن فضا و به دنبال آن سردادن آواز لزوم توسعه شبکه های داخلی، آن هم از جنس صرفا تکنولوژی و بدون توجه به سایر پارامترها است. یقین دارم همانگونه که رهبرمعظم انقلاب بارها بر کلیدواژه "ما می توانیم" تاکید فرموده اند، نخبگان ما توان توسعه این بخش از تکنولوژی را هم دارند، مشروط بر آنکه همه شرایط، تاکید می کنم همه شرایط فراهم باشد و البته این مهم به عزمی همه جانبه و زمان نیاز دارد.
منبع: صفحه اینستاگرام وزیر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :