آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22979
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1391 11:12
تعداد بازدید : 1644

خدمات ارزش افزوده ؛ یک بازی برد- برد

تنها دو دهه پیش بود که واژه «ارتباط از راه دور» فقط دستگاه‎‎های تلفن و تلگراف را به یاد می‎آورد و به غیر از انتقال صوت و متن کاربرد دیگری از آنها انتظار نمی‎رفت. اما امروزه این واژه، انبوهی از مفاهیم و تکنولوژی‎های جدید را به ذهن متبادر می‎سازد. اینترنت، تلفن همراه، ماهواره‎‎ها، شبکه‎ها و... درختانی از جنگل انبوه ارتباطات الکترونیکی هستند که هرکدام با شاخه‎های در هم تنیده دنیای انسان‎های امروزی را متحول ساخته‎اند. در این میان تلفن همراه (موبایل) روز به روز نقش پررنگ‎تری در زندگی روزمره ما ایفا می‎کند.

 

در نگاه اول موبایل ابزاری جهت ایجاد ارتباط صوتی میان دو شخص در دو نقطه متفاوت در محدوده‎ای خاص است. اما با نگاهی عمیق‎تر، ظرفیت ایجاد شده توسط شبکه‎های تلفن همراه، بازیگران این اکوسیستم را برآن می­ دارد تا با استفاده حداکثری از این ظرفیت، خدمات جانبی فراوانی را به استفاده‎کنندگان ارائه دهند. بهترین نام برای این بازی برد-برد میان ارائه‎دهندگان و استفاده‎کنندگان، “خدمات ارزش افزوده تلفن همراه” است که به یکی از حوزه‎های پرطرفدار بین‎المللی در دنیای ارتباطات الکترونیکی مبدل شده است.
از جمله این خدمات، روش‌های نوین پرداخت و ارایه خدمات مالی و بانکی بر بستر فناوری­ های همراه است. همزمان با توسعه تجارت الکترونیکی، محبوبیت فناوری­‌های همراه مانند تبلت و تلفن همراه، روش­‌های نوآورانه­‌ای را در پرداخت الکترونیکی معرفی کرده است. علت اصلی این امر، تغییر روند کاربران در استفاده از روش‌های پرداخت و معطوف شدن توجه آنها به روش‌هایی است که به شکل ساده، ایمن و مستقل از مکان و زمان، خدمات مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار می ­دهد. علاوه­ براین، توسعه و محبوبیت بیش از حد فناوری‌های همراه منجر به نزدیکی این دو حوزه یعنی روش‌های پرداخت الکترونیکی و فناوری‌های همراه شده است.ارائه خدمات عمومی، شهروندی، اضطراری و سلامت به عنوان یکی از مهم ترین وظایف هر دولت همزمان با ظهور دولت الکترونیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. با راهیابی فناوری‌های همراه به زندگی فردی و اجتماعی کاربران، ارائه این خدمات بر بستر تلفن‌های همراه با استقبال قابل توجهی از سوی کاربران روبرو شد. تقاضای عمومی برای دریافت خدمات در هر مکان و اثربخشی حاصل از ارائه خدمات همراه، یک حرکت طبیعی از دولت الکترونیک به دولت همراه را رقم زده است. در حقیقت دولت همراه به عنوان موج بزرگ بعدی در زمینه کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش عمومی ظهور کرده است و نسل جدید خدمات این حوزه به سمت تعاملی شدن بیشتر و توجه بیشتر به نیازهای مشترکان حرکت می ‌کند.
با گسترش نسل سوم تلفن همراه از یک طرف و ظهور گوشی­ های هوشمند از طرف دیگر در چند سال اخیر، علاقه­ مندان زیادی از فعالان حوزه های مختلف محتوا را به سمت فناوری­ های همراه جذب کرده است. آمار تولید نرم ­افزارهای کاربردی و محتوای جذاب نشان
می ­دهد که خلاقیت و نوآوری و فرصت های رو به رشد در این صنعت، بی انتهاست. اگرچه این رشد سریع فعالان این صنعت را با چالش های جدیدی مانند رعایت حقوق مالکیت معنوی، دریافت محتوا بدون رضایت مشترک و تغییرات فرهنگی روبرو نموده است.در این راستا آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است، بررسی فرصت ­ها، پتانسيل ­ها و چالش­ های موجود در کشور در به­کارگیری موبایل در جهت توسعه اقتصادي، اجتماعی و فرهنگی است. چرا كه این امر نیازمند سیاست گذاری­ های راهبردی و نوآورانه است.
درهمین حال مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه صنعتی شریف در قالب برپایی کنگره و جشنواره موبایل ایران که بطور سالانه برگزار خواهد شد، درصدد است تا با استفاده از ظرفیت­ های رو به توسعه فناوری­ های همراه در کشور و برای آشنايي عمومي اقشار مردم با توانایی­ های موبایل به ابعاد مختلف کاربردهای این فناوری و نقشي كه موبایل مي‌تواند در زندگي روزانه داشته باشد بپردازد.
اين کنگره شامل چهار همایش علمی-تخصصی با عناوین: خدمات ارزش افزوده بر بستر موبایل (Mobile VAS)، خدمات عمومی و دولت همراه (Public and Government Mobile Services)، خدمات مالی و پرداخت همراه (Mobile Banking and Payment) و محتوا و نرم‌افزارهای همراه (Mobile Apps and Contents) می­باشد. در بخش مقالات علمی، بیش از 100 مقاله علمی به دبیرخانه کنگره ارسال شده است که کیفیت مقالات نسبت به مقالات
سال­ های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. در بخش جشنواره و مسابقات نوآوری نیز مشارکت قابل توجهی را شاهد بودیم. بطور مثال در مسابقه شهروند دیجیتال که بصورت پیامکی برگزار شد، بیش از 300 هزار نفر شرکت کردند. در مسابقه نرم ­افزار موبایل بیش از 400 نرم ­افزار، در بخش ایده ­های شهروندی بیش از 500 ایده و در بخش وب همراه بیش از 30 وب سایت نسخه موبایل حضور داشته و به رقابت پرداختند.
امید است كه این حرکت ملی، با مشارکت و همکاری همه بازیگران و ذینفعان توسعه فناوری­ های نوین همراه بتواند با شکوه و غنای لازم در سطح ملی و منطقه ­ای برگزار شود و در دستيابي به نتایج مثبتی چون افزایش سطح آگاهی و شتاب بخشیدن به استفاده از این فناوری و نهایتاً رونق اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در کشور موثر واقع شود.
محمدامین پهلوان زاده
دبیر کنگره موبایل ایران


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :