آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22976
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1391 11:6
تعداد بازدید : 828

چالش های فنی و فلسفی توسعه نسل سوم موبایل

امروزه فناوری اطلاعات نقش اساسی در توسعه اقتصادی دارد و در آینده پهنای باند و موبیلیتی دو موضوع اساسی در توسعه فناوری های جدید خانواده تلفن همراه خواهد بود.

دکتر علی اکبر جلالی

هم‌اکنون تلفن همراه نسل چهار با پهنای باند 100 مگابیت بر ثانیه در بسیاری از کشورها در اختیار مردم است. در این کشورها همچون سنگاپور، معتقدند که این نسل از تلفن همراه تاثیر بسیاری در افزایش درآمد ناخالص این کشور داشته است؛ به طوری که رشد اقتصادی آنها را به عدد 5/23 درصد رسانده است. به عنوان نمونه‌ای دیگر کره‌جنوبی قصد دارد تلفن همراه نسل پنج که دارای سرعت هزار مگابیت بر ثانیه است را به بازار عرضه کند، این در حالی است که در ایران هنوز پیاده‌سازی نسل سوم تلفن همراه با مشکلات فنی و فلسفی مواجه است.

در شرایطی که در جهان لپ‌تاپ و دسک‌تاپ در حال حذف شدن است و قرار است که تلفن همراه جایگزین آن شود، به نظر می‌آید آینده تلفن همراه در ایران مبهم باشد و نتوان به صورت توسعه یافته از سرویس‌های ارزش افزوده آن در حوزه‌های اقتصادی استفاده کرد. بر همین اساس باید در چنین شرایطی به دنبال راهکاری برای برون‌رفت از این چالش بزرگ باشیم؛ چراکه تاخیر در استفاده از فناوری‌های نوین تلفن همراه خسارات غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت.
هم‌اکنون در جهان 13 درصد مردم ایمیل‌های خود را از طریق تلفن همراه کنترل می‌کنند و پیش‌بینی شده است که تا سال 2015 این میزان به 70 درصد برسد. همچنین در کنار توسعه دوبعدی تلفن همراه باید به توسعه سه بعدی آن نیز توجه کرد چراکه این فناوری تاثیر بزرگی در تجارت الکترونیکی خواهد داشت و تحولی عظیم در آن ایجاد خواهد کرد.
بنابراین برگزاری کنگره موبایل می‌تواند از طریق به نمایش درآوردن خوراک تازه‌ای برای تلفن همراه، به توسعه استراتژی مناسب برای این فناوری منجر
شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :