آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 22970
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1391 10:58
تعداد بازدید : 461

فناوری همراه خدمت توامان به فرد و جامعه

وسایل ارتباطی جدید و قابل حمل در كوچك شدن جهان و تسریع و تسهیل ارتباط نقش اساسی داشته است. این فناوری­ها به دلیل عدم وابستگی به مکان در مقایسه با سایر فناوری­های دیجیتال توسط اقشار بیشتری از مردم در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می­گیرد و در نتیجه تاثیر بیشتری در زندگی اجتماعی، سبک زندگی و رفتار مصرفی ایشان به جای می­گذارند. فناوری­های همراه مهم ترین فناوری­های فردی هستند كه ضمن ایجاد خلوت مستقل فردی رابطه اجتماعی فرد را در بستر شبكه های فردی شده، معنادار كرده است. بنابراین، فناوری همراه در عین فردی بودن، عنصری كاملا اجتماعی است و در واقع فرصت و ظرفیت مهمی را برای هر دو عنصر فردگرایی و جامعه­گرایی فراهم می­آورد، به عبارت دیگر، فناوری همراه زمینه­ساز شکل­گیری رسانه همراه و تاثیرات فرهنگی جدی خواهد بود که باید مورد بررسی و دقت ویژه قرار گیرد.

رضا روستاآزاد

ظرفیت­های رو به توسعه فناوری­های همراه در مسیری قرار دارد كه این صنعت ارتباطی را تبدیل به صنعت پر ظرفیت به لحاظ كاربران كرده است. تمایل شدید نسل جوان به استفاده از ابزارهای ارتباطی مدرن در واقع نشان دهنده موج عظیمی از تقاضا و خواست برای حضور در جامعه اطلاعاتی است و ارتباطات اجتماعی کاربران را افزایش داده است.
دانشگاه صنعتی شریف با هدف استفاده از این ظرفیت و پاسخگویی به بخشی از نیازهای جامعه بزرگ ارتباطات و همچنین در راستای رسالت خود مبنی بر آگاه‌سازی آحاد جامعه در زمینه فناوری­های نوین پس از برگزاری دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران و نخستین جشنواره نوآوری­های تلفن همراه کشور در سال گذشته، در نظر دارد کنگره موبایل ایران را به صورت سالانه برگزار نماید. امید است در سایه لطف حق­تعالی بتوانیم با برگزاری چنین رویدادهای تخصصی و فراهم آوردن امکان تبادل دانش و تجربیات متخصصین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین امکان آشنایی مردم با خدمات و فناوری­های نوین این حوزه، در راستای این مهم گام برداریم.
*رییس دانشگاه صنعتی شریف


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :